Конструктор тестів
1
Прочитайте уривок з історичного джерела та дайте відповідь на запитання.
«…нашому генерал-поручику Текелію з довіреними нашими військами... без будь-якого опору з боку козаків, тому що були оточені з усіх боків... у цілковитому порядку …найспокійнішим чином виконати доручену йому справу, уникаючи, наскільки це можливо, кровопролиття...»
Яке доручення виконав генерал?
2
Після остаточної ліквідації гетьманства для управління Лівобережною Україною царською владою було створено
3
На карті заштриховано територію

4
Яким роком датується цитований документ?
«Після всемилостивішого від нас звільнення графа Розумовського з чину гетьманського наказуємо нашому Сенатові для належного управління в Малій Росії створити там Малоросійську колегію, в якій бути головним нашому генералу графу Рум’янцеву...»
5
Що спричинило оприлюднення цитованого документа?
«...Ми, Катерина II, імператриця всеросійська...Об’являємо всім нашим людям, які живуть в... Речі Посполитій, зокрема у воєводствах Київському, Подільському, Брацлавському, Волинському... Ми змушені з жалем прийняти до відома, що... кріпаки, відкинувши послух владі і їхнім панам допустились убивств... внаслідок обману розбишак, які видають себе частиною Війська Запорозького...»
6
Установіть послідовність подій державно-політичного життя XVIII ст.
Утворення Малоросійської колегії на чолі з бригадиром С. Вельяміновим.
Полтавська битва.
Заснування Нової (Підпільненської) Січі.
Ліквідація гетьманства.
7
Яким роком датується цитований документ:
«Ми захотіли оголосити.., що Запорозька Січ остаточно зруйнована, з викоріненням на майбутнє й самої назви запорозьких козаків... Місцевих жителів і угіддя ми залишаємо, зараховуючи їх до Новоросійської губернії»?
8
Установіть послідовність описаних подій XVIII ст.
«На початку року граф П. Рум’янцев прибув у Глухів. Першим його кроком стало проведення ревізії людей, худоби, землі, споруд. Її результати, узагальнені майже в тисячі томах, отримали назву «Генерального опису Малоросії».
«…вирішили Ми взяти під державу Російську півострів Кримський... Сповіщаючи мешканців тих місць цим Нашим Маніфестом про таку переміну їхнього буття, обіцяємо ставитися до них нарівні з іншими Нашими підданими…»
«Ми захотіли… оголосити всім вірнопідданим, що Запорозька Січ остаточно зруйнована, з викоріненням на майбутнє назви запорозьких козаків за образу імператорської величності…»
«…За кілька днів після приєднання козацького головнокомандувача Мазепи до шведів князь Меншиков на чолі війська пішов на Батурин, резиденцію гетьмана… Здобувши місто силою, князь віддав усе живе мечу й вогню…»
9
Установіть послідовність виникнення (заснування) козацьких Січей.
Чортомлицька
Нова (Підпільненська)
Хортицька
Задунайська
10
Пам'ятка архітектури, зображена на фото, є окрасою міста

11
Укажіть період гетьманування К. Розумовського.
12
Установіть відповідність між подією та роком, коли вона відбулася.
оприлюднення царського указу про закріпачення селян Лівобережної та Слобідської України
1775
ухвалення Конституції Пилипа Орлика
1710
остаточна ліквідація царським урядом Запорозької Січі
1785
остаточна ліквідація гетьманства
1764
1783
13
Задунайську Січ було створено на землях, підвладних
14
Які соціально-економічні зміни відбувалися на українських землях у складі Російської імперії в другій половині ХVІІІ ст.?
15
Узгодьте поняття (1–4) з його визначенням (А – Д).
займанщина»
військова, адміністративно-територіальна, господарська одиниця Запорозької (Нової) Січі
паланка»
форма визиску селянства, примусове виконання певного обсягу робіт на користь землевласника
«зимівник»
система правових норм, що визначала залежність селянина від феодала
«панщина»
елемент звичаєвого права, що давав змогу на підставі першості володіти землею
хутір, у якому запорозькі козаки займалися скотарством і землеробством
16
У 1768 р. Коліївщиною було охоплено райони
17
Діяльність Другої Малоросійської колегії спрямовано на
18
Установіть послідовність суспільно-політичних подій ХVIII ст.
закріпачення селян Лівобережної та Слобідської України
Другий поділ Речі Посполитої
утворення Другої Малоросійської колегії
остаточна ліквідація Запорозької Січі
19
Що було одним із результатів Другого поділу Речі Посполитої (1793 р.)?
20
Укажіть портрет останнього гетьмана України.
21
Установіть послідовність перебування при владі гетьманів Лівобережної Гетьманщини
Іван Мазепа
Кирило Розумовський
Данило Апостол
Дем’ян Многогрішний
22
У яких уривках з історичних джерел йдеться про події Коліївщини?
1. «Бунт в Україні та Подолії селян із гайдамаками слід вважати наслідком Барської конфедерації, оскільки той фанатизм католиків викликав у наших єдиновірних [православних] жорстокий супротив…»
2. «Того ж року козак Наливайко, зібравши військо козаків, перш за все об’явився був на Поділлі, у Волохах, вдерся в Турецькі землі, потім, повертаючись до Польщі, сплюндрував маєтки пана Калиновського…»
3. «Цього року …пішов до Умані Залізняк, де зібралося людей з рушницями чоловік до тисячі, …а уманський сотник І. Гонта…, прибувши до Залізняка, оголосив, що він має козаків до чотирьохсот…»
23
Виявом «соціального розбійництва» на теренах Галичини, Буковини та Закарпаття в XVI–XIX ст. була діяльність
24
У 1772 р. Галичина увійшла до складу володінь австрійських Габсбургів у результаті
25
Укажіть імена кошових отаманів Запорозької Січі.
26
На який регіон України в 1783 р. було поширено кріпосне право?
27
Установіть послідовність подій, описаних в уривках з історичних джерел.
…імператор і самодержець всеросійський.., жалуючи підданих своїх – малоросійський народ, видав указ: при гетьмані пану Скоропадському в Глухові… для кращої вірності й управління бути колегії…»
«Ми стоїмо тепер, Братіє, між двома проваллями… І ми тепер уважати маємо шведів за своїх приятелів, союзників, добродіїв, і немов би од Бога посланих, щоб увільнити нас од рабства та зневаги й поновити на найвищому ступені свободи…»
Після всемилостивішого від нас звільнення графа Розумовського… із чину гетьманського вказуємо нашому Сенатові для належного керування в Малій Росії утворити там Малоросійську колегію…»
…Отож ми, генеральна старшина, кошовий отаман і все Військо Запорозьке домовилися й постановили з ясновельможним гетьманом таке право, яке має бути збережено постійно в Запорозькому Війську: щоб у Вітчизні нашій першими радниками була генеральна старшина…»
28
Розгляньте картосхему, на якій зображено та позначено історико-географічні регіони українських земель, і дайте відповідь на запитання.
Які території не входили в склад Речі Посполитої?
29
Якою цифрою на картосхемі позначено території, що ввійшли до складу Російської імперії в результаті російсько-турецької війни 1787–1791 рр.?
30
У своїй праці «До знесення панщини в Галичині» Іван Франко писав: «Коли на хлопа надто тиснула панщина, він тікав від неї… в крайньому разі в опришки».
У цьому вислові автор указував на
31
Установіть послідовність перебування при владі гетьманів/кошових отаманів.
І. Сірко
Д. Вишневецький
П. Калнишевський
П. Конашевич-Сагайдачний
32
Створення яких губерній у складі Російської імперії стало наслідком третього поділу Речі Посполитої?
33
Настанова імператриці Катерини ІІ, що «Треба найлегшим способом привести до того, щоб вони... перестали дивитись, як вовки на ліс. Коли в Малоросії не буде гетьмана, то треба намагатися щоб час і назва гетьманів зникли», реалізовувалася шляхом
запровадження намісництв замість полкового устрою та створення регулярних кавалерійських полків.
організації Донського та Чорноморського козачого військ замість ліквідованої Запорозької Січі.
придушення Коліївщини та гайдамацького руху.
остаточного закріпачення українських селян і зрівняння в правах української старшини з російським дворянством.
34
На карті позначено території, що ввійшли до складу Російської та Австрійської імперій під час різних поділів Речі Посполитої.
Результати якого з поділів відображено на карті?
35
Установіть відповідність між історичним явищем та твором Т. Шевченка, у якому це явище описано.
Козацько-селянські повстання 1620-х - 1630-х рр
«Тарасова ніч»
Коліївщина»
В Путивлі-граді вранці-рано...»
«Руїна»
«Гамалія»
«Доба героїчних походів»
«Чигрине, Чигрине...»
«Холодний Яр»
36
Гайдамацький та опришківський рухи у ХVІІІ ст. були спрямовані проти експлуатації українського селянства
Рефлексія від 10 учнів
Сподобався:
Так: 10
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 10
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 9
Так: 1