Зараз в ефірі:
Вебінар:
«
Порядок передавання документів на зберігання до архіву закладу освіти
»
Взяти участь Всі події
Новини
615
1 листопада 2021 о 12:19

«Жайворонок» vs «сова»: чи варто привчати себе прокидатися рано

Різниця між людьми ранкового і вечірнього типу пов'язана з домінуванням лівої або правої півкулі мозку.

Неодноразово кожен з нас чув фразу: бажаєш досягти успіху – прокидайся раніше. Звичку рано вставати вважають ознакою успішних людей, однак не всім людям вдається перебороти себе і раніше піднятися з ліжка. Чи варто привчати себе до раннього підйому та чи залежить від цього успіх, пояснили у ВВС.

Людей звикли ділити на «жайворонків» та «сов»: приблизно кожен четвертий або схильний прокидатися ні світ ні зоря, й одразу береться за справи, або ж, навпаки, сидить до глибокої ночі, й стверджує, що так йому краще працювати.

Дослідження свідчать, що різниця між людьми ранкового і вечірнього типу пов'язана з домінуванням лівої або правої півкулі мозку. Ті, хто схильні до колективної роботи та аналітичного підходу, належать до першої категорії – «жайворонків», творчі індивідуалісти з багатою уявою належать до другої – «сов».

Вважають, що ранкові люди є наполегливішими, дисциплінованішими та схильними домовлятися. Вони ставлять перед собою високі цілі, планують своє майбутнє і знають, що таке добробут. Крім того, порівняно з «совами», вони рідше впадають у депресію.

Однак, хоча «жайворонки» дійсно можуть досягти більших досягнень у навчанні та інших академічних заняттях, «сови» мають кращу пам'ять та інші когнітивні здібності, вони швидше опрацьовують інформацію (навіть тоді, коли змушені працювати вранці). Вечірній тип людей також більш відкритий для нового досвіду, крім того, такі люди можуть бути творчими особистостями (хоча і не завжди).

Щодо здоров'я, мудрості та заможності, «сови» ні в чому не поступаються «жайворонкам» і навіть трохи перевершують їх у рівні добробуту.

Найкраще людина почувається, коли живе за своїм природнім графіком. Вона працює продуктивніше та ширше використовує свої розумові здібності, – зазначає біологиня з Оксфордського університету Катаріна Вульфф, яка вивчає хронобіологію і сон.

Науковиця також додає, що виривати людей з природніх для них добових ритмів може бути шкідливо. Наприклад, коли «сови» змушені рано вставати, у їхньому організмі продовжує вироблятися мелатонін.

У такий спосіб люди переривають сон і змушують організм переключитися на денний режим. Це може мати чимало негативних фізіологічних наслідків, зокрема, може вплинути на чутливість організму до інсуліну та глюкози, що призведе до збільшення ваги, – пояснює Вульфф.

Все вищезазначене має сенс, оскільки хронотип (притаманний людині тип добової активності) є біологічно обґрунтованим. Вчені навіть виявили, що добові ритми людських клітин у пробірці відповідають циркадним ритмам людей – донорів цих клітин, 47% з яких нам дістається у спадок.

Один з генетичних чинників – довжина добового циклу. У людей він у середньому триває 24,2 години, тому нам доводиться підлаштовуватися під 24-годинну добу. Однак у «сов» внутрішня доба триває довше, тому без щоденного налаштування вони лягатимуть спати і прокидатимуться з кожним днем дедалі пізніше.

! Водночас добовий тип з віком змінюватиметься: діти зазвичай прокидаються раніше, у 20 років люди засиджуються до пізньої ночі, а після 50 – знову переходять на ранні підйоми. Втім, «сова» все одно не стане повноцінним «жайворонком».

Чи залежить успіх від раннього підйому?

Перш ніж приміряти на себе модель успіху, люди забувають кілька важливих речей: по-перше, не всі успішні люди є «жайворонками», і далеко не всі «жайворонки» – успішні. По-друге, невідомо, чи є ранній підйом причиною того, що життя «жайворонка» складається успішно. Можливо, річ у тім, що більшості людей доводиться розпочинати робочий день з 8 або 9 години ранку, а це ставить «жайворонків» і «сов» у нерівні умови.

Ранкові люди за своїм хронотипом чудово вкладаються у цей графік, проте на відміну від них, організм «сови» о сьомій ранку вважає, що сон ще триває, тож початок дня люди, які пізно встають, проведуть у стані напівдрімоти. Дослідники також зазначають, що оскільки «совам» доводиться працювати тоді, коли їхній організм не хоче цього робити, вони матимуть гірший настрій та нижчий рівень задоволеності життям. З іншого боку, вони намагатимуться впоратися з цим станом, і це може активізувати їхню уяву та креативність.

Як свідчать результати одного з досліджень, навіть якщо людина щосили намагається стати «жайворонком», це не поліпшить їй настрій вранці, і вона не буде від того більше задоволеною життям.

! Якщо ви прагнете перелаштуватися на ранковий режим, уникайте штучного освітлення під час сну, а вранці впускайте у кімнату якомога більше сонячного світла. І пам'ятайте: оскільки ви намагаєтеся йти наперекір своїй природі, будь-які зміни вимагають дисциплінованості, і потурати своїм слабкостям не можна.

Вас також може зацікавити: Універсальний алгоритм написання характеристики класного колективу

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.