Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Інтерактивне навчання для розвитку творчого потенціалу: створюємо цікаві вправи на платформі "Всеосвіта"
»
Взяти участь Всі події
29 жовтня 2021 о 19:26

Універсальний алгоритм написання характеристики класного колективу

План характеристики колективу з прикладами допоможе об’єктивно оцінити учнівську спільноту.

Характеристика класного колективу – це упорядкована вчителем інформація про склад учнівської спільноти, навчальний рівень знань, вміння налагоджувати зв’язки один з одним, активність батьків у період розв’язання загально важливих питань.

Вона необхідна для аналізу власної діяльності вчителя, який працює у певному класі, під час зміни класного керівника, а також педагогам, які працюють з класом, адміністрації та шкільному психологу.

Для візуально зручного сприйняття інформації характеристика ділиться на абзаци відповідно до висвітлення певних тем.

Пропоную зручний алгоритм написання характеристики учнівського колективу з використанням  прикладів:

 • Вкажіть клас, загальну кількість учнів, а потім окремо – скільки навчається хлопчиків, а скільки дівчаток.

  Наприклад: у 2-А класі навчається 23 учні. З них – 10 хлопчиків та 13 дівчаток.

 • Не забудьте вказати вік народження дітей в учнівському колективі. (Наприклад: 2014 р.н. – 11 учнів, а 2015 р.н. – 12). У деяких школах рекомендують вказувати прізвища учнів відповідно до років народження – ця інформація подається в дужках.

 • Якщо у колективі є нові діти, вкажіть їхні ім’я, рік прибуття до класу та рівень адаптації у колективі.

  Наприклад: з 2021-го навчального року у класі є новий учень – Верененко М.А. Хлопчик контактний, швидко адаптувався в колективі, має спільні інтереси з іншими дітьми.

 • Наступний етап – вказати, в яких сім’ях виховуються діти.

  Наприклад: повна/неповна, багатодітна родина, чи є батьки з інвалідністю; їхня кількість.

 • Наступний абзац присвячується психофізичному здоров’ю учнів. Доречно вказати результати медичного огляду. Кожна родина проходить медичне обстеження та приносить в школу документ – «Довідку учня загальноосвітнього закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду, форми №  086-1/O». Цей документ (довідка) є висновком про стан здоров’я дитини, діагноз, групу з фізкультури.

  У характеристиці вчителю необхідно звернути увагу на учнів з підготовчою та спеціальною групою здоров’я. Якщо є певні  рекомендації, зауваження, поради лікаря, потрібно це вказати.

  Наприклад: 22 учні у класі мають основну групу навчання на уроках фізкультури, один учень – Петренко І.М. – звільнений від уроків фізкультури на підставі довідки (вказати номер та ким виданий документ), Іванов І.П – короткозорість, дитина має сидіти під час уроків за 1-2 партою середнього ряду.

 • Приділіть свою увагу загальній успішності учнів. Проаналізуйте результативність минулих років, порівняйте з ефективністю зараз, вкажіть прізвища відмінників та учнів з початковим рівнем навчання. Якщо є діти на індивідуальній формі навчання, зазначте це.

  Наприклад: у класному колективі 8 учнів навчається на середньому рівні, 12 на достатньому, 3 відмінники (Петренко І.М., Іваненко М.М., Симоненко М.К.).

 • Середня та старша школа може виокремити успішність класної спільноти відповідно до навчальних предметів. Тому потрібно зазначити дисципліни, на яких показники найнижчі.

  Наприклад: учні класу результативно опановують всі навчальні предмети, але з англійської мови якісні показники низькі – 30% учнів мають початковий рівень знань.

 • Наступний етап – опис дисципліни в колективі. Вкажіть, чи всі учні дотримуються її на уроках, якщо є порушники дисципліни, вкажіть їхні прізвища, особливості поведінки.

  Наприклад: всі учні класу дотримуються встановлених закладом освіти норм та правил поведінки, але Петрененко М.І. періодично порушує загальні правила: користується мобільним телефоном під час уроків, не реагує на зауваження вчителів тощо.

  Або, наприклад, так: більшість учнів класу спокійно сприймають і виконують правила поведінки. Порушників дисципліни немає.

 • Вкажіть, як організована робота гуртків у колективі. Скільки учнів відвідує ту чи іншу секцію.

  Наприклад: вдало організована гурткова робота. Гурток англійської мови відвідують 11 учнів у класі, гурток хореографії – 5 учнів, гурток малювання – 5 учнів).

 • Не забувайте виокремлювати здібних, обдарованих учнів, зазначте їхні здібності та нахили.

  Наприклад: у класі дві учениці мають гарну фантазію та здібності творчо, креативно, нестандартно мислити й генерувати оригінальні ідеї. Іваненко М.П. вміє малювати, а Лисенко Л.Р. – складає вірші та пише прозові твори.

 • Якщо у класі є неуважні діти, зі слабо розвиненою пам’яттю, логопедичними проблемами, низьким рівнем мисленнєвої діяльності, зазначте цю інформацію.

  Наприклад: більшість учнів опановують навчальний матеріал із задоволенням. Труднощі у навчанні виникають у Клименко А.В: дівчинка не вміє концентруватись на виконанні завдань, робить багато зайвих дій, потребує персонального пояснення алгоритму навчальних робіт.

  Або, наприклад, так: у класі є діти з логопедичними вадами: Григоренко В.А. та Маринець В.І – ці учні відвідують заняття з логопедом.

 •  Зазначте рівень розвитку класного колективу. Вкажіть, чи згуртований, дружний, чи бувають конфлікти, розбіжності, чи існують ворожі групи, формальні й неформальні лідери.

  Наприклад: колектив класу діяльний, живий, енергійний. Загалом стосунки у класі товариські та толерантні. Але дітям ще важко самостійно організовувати справи, підтримувати одне одного й допомагати у критичних ситуаціях. У стосунках між дітьми присутні співчуття, теплота, людяність до помилок інших.

 •  Опишіть позакласну діяльність учнівського колективу.

  Наприклад: клас залюбки долучається до масових шкільних заходів, учні самі ініціюють проведення флешмобів та тематичних святкувань.

 • Узагальніть співпрацю вчителів, учнів та батьків.

  Наприклад: учні класу позитивно налаштовані на спілкування з вчителями, за потреби батьки надають якісну допомогу.

 • Якщо є батьки-активісти, вкажіть це.

  Наприклад: родина Петренків залюбки бере участь в організації позакласних заходів, а мама Корчака Д. має медичну освіту та долучається до проведення тематичних лекцій в закладі освіти.

Нехай кожна наступна характеристика вашого класу буде кращою за попередню!

Вас також можуть зацікавити такі матеріали: Самооцінювання: дієві поради, що допоможуть навчити учнів критично оцінювати свої досягнення