Як використовувати кольори в освітньому просторі НУШ

Акцентувати увагу на яскравих кольорах, чи навпаки – спокійних? З'ясовуємо, в яких кольорах має бути простір для навчання дітей.

Стіни, завішані яскравими стендами і плакатами, кольорові бокси для шкільного приладдя, шафи і тумбочки, які переливаються всіма кольорами веселки – такий дизайн освітнього простору НУШ можна зустріти у багатьох школах. Та чи справді така палітра кольорів є корисною для учнівського здоров’я?

У минулому році Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України видало інформаційний збірник «Новий освітній простір», який містить низку рекомендацій щодо створення сучасного освітнього простору в школі. Окремий розділ присвячений кольоровій гамі.

У ньому йдеться про те, що для оформлення інтер’єру приміщень початкової школи необхідно використовувати теплі кольори: червоний, жовтогарячий, жовтий:

Елементи та підходи, що формують теплу колірну атмосферу можна рекомендувати для приміщень початкової школи, а також у тих приміщеннях, що призначені для відпочинку та рухливої діяльності.

Помірно холодні кольори підходять більше для приміщень старших класів, особливо тих, що призначено для активного сприйняття та розвитку абстрактного мислення. Такими можуть бути кабінети точних і природничих наук.

Ахроматичні кольори: білий, сірий, чорний можна рекомендувати використовувати у приміщеннях, де є важливим точне розрізнення кольорів – це, передусім, у кабінетах образотворчого мистецтва.

Фахівці радять не розміщувати важкі кольори (червоний, синій, фіолетовий, чорний) у верхній частині стіни, а легкі (жовтий, блакитний, білий) – небажані у нижній зоні чи на долівці.

ліворуч – правильний варіант оформлення; праворуч – неправильний

Якщо розташувати важкий колір у верхній частині простору, вище легкого, композиція втрачає закономірність, може провокувати певну напругу, та у крайніх випадках – сприйматись навіть як небезпека, викликати страх, небажання перебувати у цьому просторі.

Ви можете завантажити збірник, натиснувши на це посилання

За більш детальними роз’ясненнями наша редакція звернулась до фахівців. Так, Людмила Мозгова, аналітикиня Аналітичного центру Асоціації міст України підкреслює, що обираючи колір для оформлення приміщень закладу освіти, потрібно зважати на законодавчі норми:

У пункті 4 чинних Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 року № 63, визначено вимоги до кольорової гами навчальних приміщень. Так, згідно з цими вимогами «колір поверхні стелі, стін, меблів повинен бути жовтим, зеленим або бежевим (матових пастельних тонів).

Стелю, верхні частини стін, віконні рами та двері слід фарбувати у білий колір, в кабінетах технічних засобів навчання (ТЗН) стіна, яка є фоном до екрану (телевізор, кінопроектор) повинна бути пофарбована в жовтий або бежевий колір; класна дошка повинна мати матову поверхню, пофарбовану в темно-зелений, коричневий колір».

Нині МОЗ розробляє новий Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, в якому будуть визначені кольори оформлення приміщень:

Так, згідно з його проєктом «колір поверхні стелі, стін, меблів навчальних кабінетів, класних кімнат, фізкультурно-спортивних та інших приміщень, які використовуються в освітньому процесі, повинен бути не яскравих кольорів, допускається наявність яскравих елементів», – додала пані Людмила.

Вона також зазначила, що під час вибору кольорів необхідно прислухатись до порад психологів:

Наприклад, зелений та блакитний кольори сприяють стабілізації кров’яного тиску і борються з хронічною втомою, а помаранчевий ‒ підвищує настрій, стимулює робочу активність, допомагає відновити сили.

Загалом же Людмила Мозгова стверджує, що яскравий колір буде корисним там, де він не зможе зашкодити здоров’ю учнів, а навпаки – позитивно впливатиме на їхній емоційний стан.

Приблизно такої ж думки дотримується й Вікторія Скуратова, лікарка-психологиня і гештальт-терапевтиня. 

З яскравими кольорами потрібно обережно «гратись», а загалом в інтер’єрі мають переважати пастельні відтінки: 

Дивлячись де саме ці кольори використані, та в якій кількості. В основі мають бути більш спокійні (пастельні) кольори. Стеля та стіни мають бути спокійними. Але окремі елементи, можуть бути яскраво виділені, це не завдасть шкоди учням, а при грамотному оформленні, може бути навіть корисним.

Експертка зазначила, що кольорова гама має велике значення для психіки людини, особливо в дитячому віці. І, насамперед, потрібно з обережністю ставитись саме до яскравої палітри кольорів:

Варто бути обережними з дуже яскравими кольорами, особливо з чорним і червоним  Варто робити акцент на світло-жовтому, світло-зеленому, світло-блакитному. Дуже добре, якщо це будуть теплі відтінки.

Велике значення має баланс: якщо зробити клас зі світлими стінами, але в оформленні в якомусь місці зробити малюнок калини, або ще щось подібне, то можна використати і темні кольори (темно-червоний, темно-коричневий), та холодні відтінки.

Психологиня зазначає, що суцільне оформлення, наприклад, класу у яскраво зелений чи червоний кольори, негативно впливає на зір учнів:

Якщо весь клас буде рябим, або червоним, чи чорним, або дуже яскраво зеленим, яскраво-жовтим тощо, то напруження очей неминуче. Це може викликати головний біль, напруження м’язів шиї та спини, а якщо дитині не комфортно фізично і вона перебуває в цьому дискомфорті достатньо довго, то також страждає і психіка дитини.

Ці рекомендації також стосуються оформлення дитячих кімнат.

Олександр Валерійович Дорош, керівник освітніх проєктів компанії-розробника освітніх технологій «ENSOF» також зазначив, що правильно підібрана кольорова гама позитивно впливатиме на самопочуття учнів: 

Кольори, які оточують дитину, впливають на її психіку, настрій, поведінку і самопочуття. Наразі прослідковується тенденція, що яскраво пофарбовані будівлі стали додатковою мотивацією для дітей відвідувати школу. Тому важливо доречно поєднувати кольори, щоб створити простір, який позитивно впливатиме на психіку дитини.

Наприклад, за твердженнями вченого Моріса Деребіре, жовтий колір додає енергії, підвищує концентрацію уваги, викликає радість і здатний підняти настрій навіть у похмуру погоду. Сучасні діти часто бувають гіперактивними, тому важливо дотримуватися балансу, щоб не фарбувати школи надто яскраво.

Є певні кольори, які здатні заспокоїти дитину, позитивно вплинути на апетит чи навпаки – викликати роздратування: 

Так, американський психолог Джейкоб Ліберман встановив, що червоний колір стимулює високу активність. Він позитивно впливає на спокійних, пасивних до навчання дітей, а ось у гіперактивних малюків може викликати ще більшу активність. Тому його краще використовувати в палітрі для ігрових кімнат.

Помаранчевий колір позитивно впливає на апетит. Його можна використовувати при оформленні кухні та їдальні. Якщо дитина погано їсть, можна підібрати їй помаранчеву тарілку. Для шкільних коридорів помаранчевий колір – найкращий варіант.

Зелений колір дозволяє боротися із втомою, стабілізує нервову систему, а також підходить для робочого місця. Він заспокійливо впливає на психіку, не втомлює, допомагає засвоювати інформацію та допомагає боротися з перепадами настрою у підлітків.

Синій колір привертає увагу. Разом з блакитним, ці кольори заспокійливо діють на активних дітей. До того ж, синій – сприятливий для очей дитини.

 А ось яскраві кольори краще краще використовувати для наочно-дидактичних матеріалів, підкреслює фахівець. Така палітра кольорів привертає увагу дітей, що сприятиме більшій концентрації на навчальному матеріалі.


Читайте також: 

Програми для 1-4 класів НУШ змінені: що пропонує МОН

6 способів підвищити настрій першокласника

#НУШ #інтерєр #освітній_простір #кольори #кольорова_гама #освіта #школа

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.