Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Інклюзивне навчання: командна взаємодія педагогічного колективу і фахівців ІРЦ
»
Взяти участь Всі події
21 вересня 11:35

Як легко розв’язувати конфлікти

Методи, що допоможуть при вирішенні непорозумінь
Оголошення:

Конфлікт — це обов’язковий елемент функціонування кожного колективу. Часто в людей кардинально відрізняються точки зору, темпераменти, системи цінностей та характери, тому уникнути полярних поглядів на одну і ту ж ситуацію не вдасться. Проте лякатися конфліктів не слід, оскільки з їхньою допомогою можна побачити ситуацію з різних сторін.

Правила розв’язання суперечок

Для того, аби знизити градус сварки, вимкнути власні емоції та увімкнути логіку, слід знайти відповіді на наступні запитання: «Чого хочуть домогтися зачинателі конфлікту?», «Для чого їм це?» Це неабияк важливо, оскільки саме в основі суперечки лежить нереалізована потреба.

Як втихомирити будь-яку сварку:
  • приглушіть емоції, оскільки вони добряче заважають налагодженню адекватного діалогу;

  • при розмові робіть акцент на вирішенні конфлікту, а не на особистих якостях опонента;

  • дайте співрозмовнику можливість озвучити свою позицію від початку і до самого кінця, навіть якщо він говорить таке, що на голову не налазить;

  • якщо ви хоча б на йоту винні у даній ситуації — попросіть вибачення, тому що цей жест доброї волі розрядить наелектризоване повітря і пришвидшить віднайдення консенсусу;

  • знайдіть причину хибної, на вашу думку, позиції опонента.

Основні прийоми розв’язання конфліктів

Беріть на озброєння техніки, що дозволять швидше і легше пояснити опонентові свою позицію:

1.

«Я — висловлювання»

Даний метод дозволить  делікатно донести свою думку до супротивника, оскільки ви говоритимете виключно про власні емоції та відчуття.

Замість «Ти мене дуже засмутив цими словами» використовуйте фразу «Я почуваюся дуже засмучено від цих слів».

Тут звучить виключно оцінка ваших почуттів та ситуації, а не звинувачення. Тобто не «ти», а «я». Ця техніка ніби знімає з опонента психологічну відповідальність за ваші негативні емоції.

2.

Не стверджуйте, а ставте запитання

Хто ставить запитання, той керує розмовою. Таким чином ви спрямовуєте бесіду у потрібне вам русло, внаслідок чого співрозмовник неусвідомлено дійде до правильних висновків.

Неправильно: «Не будеш вчитись — підеш на ферму коровам хвости крутити», правильно: «Як думаєш, де ти працюватимеш у майбутньому, якщо зараз не будеш вчитися?»

Питайте учнів про їхні бажання та емоції, а не відчитуйте за промахи. Це дозволить налагодити контакт і викличе двосторонню повагу. Наприклад: «Чому ти так вирішив?», «Що допоможе тобі краще навчатися?», «Що ти відчуваєш після закінчення уроку?»

3.

Метод сендвіча

Цей прийом ідеально підходить для неприємної розмови з батьками юного хулігана, яких викликали до школи. Суть даного методу полягає у тому, щоб негативну інформацію помістити між двома позитивними. Таким чином ви похвалите їхню дитину, м’яко повідомите їм про проблему, і насамкінець можете розповісти про методи виходу з даної ситуації. Це дасть обом сторонам порцію поваги та взаєморозуміння.

4.

Плавне зниження градуса напруги

Завдяки цій техніці можна переформатувати суперечку у співробітництво. Щоб цього досягти, слід запропонувати опонентові мирну угоду, скріпивши її незначною поступкою, та висловити очікування кроків назустріч. Якщо він погоджується на вашу пропозицію і також злегка поступається, можна знову трохи уступити супротивникові. Головне — не послабляти хватку занадто, інакше це стане проявом вашої слабкості.

Цей жест прокладе між вами стежку миру, та продемонструє готовність до співпраці.

Суперечки, сварки та конфлікти — це вічні супутники взаємин між людьми. Вони нас гартують, додають досвіду та вчать як правильно налагоджувати контакт.