Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Статті
Авторка/ка:
stop_sexтинг
569
6 лютого 16:14
pdf Роздрукувати

Як говорити з дитиною про безпеку онлайн?

Нове дослідження #stop_sexтинг підтвердило тенденцію зростання онлайн-часу дітей: наприклад, учні 6–8 класів (діти віком 11–14 років) проводять в інтернеті 3 та більше годин на день. Крім того, діти виділяють такі топ-5 категорій головних ризиків онлайн: неприємні або образливі повідомлення, запитання про місце проживання, пропозиція дружби від незнайомця, пропозиція відкрити невідоме посилання, прохання надіслати фото чи відео.

7 лютого у світі відзначають Міжнародний день безпечного інтернету. Для того, щоб кожний освітянин, вчитель, мати або батько були обізнані про ризики для дітей в мережі, знали, як допомогти дитині та куди звернутися за консультацією, освітній проєкт #stop_sexтинг з 2020 року регулярно випускає уроки для дітей, методичні посібники та вебінари для дорослих, освітній контент трансформується у книжкимультики та VR-квести, розвиваються соцмережі та співпраця з медіа з метою захисту дітей від сексуального насильства та експлуатації в цифровому середовищі, а також безпеки дітей офлайн під час війни.

Як поговорити з дитиною про безпеку в інтернеті?

Ніколи не пізно розпочати з дитиною розмову про безпеку в інтернеті, та краще це робити щойно ви вирішили придбати смартфон для неї. До речі, на думку одних експертів, ідеальний вік дитини для цього - 12 років, а інших – 14 років. Але усі вони погоджуються, що поспішати з покупкою смартфона не варто, і що для комунікації з дитиною достатньо звичайного кнопочного мобільного телефону.

1. Легке спілкування

Розмова про безпеку в інтернеті з дитиною не має бути незручною або схожою на лекцію. Найкраще говорити про безпеку онлайн під час спільного проведення часу: під час їжі, за кермом автомобіля, в розмові перед сном.

Слухайте, що ваша дитина говорить. Давайте дитині час сформулювати свої думки, навіть якщо у вас є занепокоєння. Слухайте більше, ніж говоріть, щоб дитина бачила, що ви дійсно залучені. Ставте відкриті запитання, щоб спонукати до більш змістовних відповідей. Привітне та відкрите середовище допоможе вашій дитині комфортно спілкуватися з вами про своє повсякденне онлайн-життя.

2. Підготовка до розмови

Переконайтеся, що ви поінформовані. Ознайомтеся з додатками та платформами, які використовують діти, з поширеними проблемами безпеки в інтернеті, з якими вони можуть зіткнутися.

3.Складні теми - простими словами

Іноді як батьки, так і діти можуть уникати складніших тем, як-от порнографія, секстинг, онлайн-стосунки тощо. Однак такі розмови так само важливі, як і розмови про надмірний екранний час та кібербулінг. Вони відіграють ключову роль у тому, щоб допомогти дітям розпізнати ризик і шкоду в інтернеті.

4. Поговоріть про вплив онлайн-контенту

Деякий контент може викликати у молодих людей відчуття депресії, тривоги або невпевненості. Алгоритми, які пропагують самоушкодження, фейкові новини чи інший шкідливий вміст, можуть впливати на те, як діти думають і відчувають навколишній світ. Важливо, щоб вони розуміли, куди звертатися, якщо їм потрібна підтримка, наприклад: дитина може поговорити з дорослим, якому довіряє, або зателефонувати на гарячу лінію 1545 (далі обрати 3).

5. Довірливі відносини - запорука успіху

Намагайтеся завжди підтримувати з дітьми довірливі стосунки. Тоді дитина просто і відкрито буде ділитися з вами інформацією про улюблених блогерів та ютуб канали, розкаже вам, якщо якийсь незнайомець онлайн буде вимагати будь-що, звернеться за порадою щодо налаштування конфіденційності тощо.

Куди звертатися за допомогою щодо онлайн-ризиків для дітей?

1. Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті 1545 (3)

Звернутися на лінію можна анонімно, цілодобово та безкоштовно.

2. Психологічна лінія підтримки на тему онлайн-ризиків https://stop-sexting.in.ua/

Діти та батьки можуть напряму звернутися за допомогою на сайті -кнопка внизу головної сторінки, заповнити анкету та отримати психологічну підтримку спеціаліста #stop_sexтинг. Консультації є конфіденційними та безкоштовними.

3. Портал повідомлень про небажаний контент IWF

На сайті #stop_sexтинг можна повідомити про матеріали, що зображують сексуальне насильство над дітьми. Портал працює як лінія звітування. Ці повідомлення допомагають захистити дітей та не допустити їх подальшої сексуальної експлуатації.

Про проєкт #stop_sexтинг:

#stop_sexтинг - найбільший в Україні освітній проєкт щодо захисту дітей в інтернеті. Отримав премію Глобального договору ООН та загалом навчив більше ніж 500 000 дітей та батьків.  В межах інформаційної кампанії торкнувся мільйонів українських родин, а також створив першу в країні консультаційну лінію щодо безпеки дітей в інтернеті 1545(далі 3) та психологічну лінію підтримки для дітей та батьків на тему онлайн-ризиків на сайті https://stop-sexting.in.ua/ .

Посилання на проєкт #stop_sexтинг

Сайт: https://stop-sexting.in.ua/

Instagram https://www.instagram.com/stopsexting.ua/

Facebook: https://www.facebook.com/stopsextingua/

YouTube: https://www.youtube.com/StopSextingUkraine

TikTok: www.tiktok.com/@stopsexting


Дослідження було проведене спільно з кафедрою соціальної реабілітації та соціальної педагогіки факультету психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, за підтримки Світового фонду дитинства (World Childhood Foundation) https://stop-sexting.in.ua/research-on-lessons-effectiveness/ 

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.