Як допомогти дитині виправити почерк

Що робити із нерозбірливим почерком дитини? Порадами ділиться практична психологиня Лідія Курило.

Дитячі каракулі батьки і вчителі часто сприймають, як лінь або неуважність. Проте за письмо відповідають не руки, а голова. Для опанування письма важливий взаємозв’язок мислення з дрібною моторикою, здатність оброблювати інформацію у систему знаків. Проблеми з письмом пов’язані із порушенням роботи мозку, але батькам не варто панікувати, бо про справа не в паталогії.

Пояснюємо, як працює мозок людини. Ліва півкуля головного мозку, яка саме відповідає за навчання читання і письма та керує правою половиною тіла, зазвичай домінує. Тому у більшості людей ведучою є сама права рука. Є діти, які страждають дисграфією – частковим розладом процесу письма. Вона виникає через порушення нейронних зв’язків, що передають інформацію між півкулями мозку.

Виявити дисграфію у дітей не так складно: зверніть увагу на криві рядки, пропущені чи переплутані літери, неоднакові проміжки між словами. За допомогою слід звернутися до логопеда, дефектолога чи психолога.

Що можна зробити в домашніх умовах?

 1.  Розвивайте в дитині дрібну моторику рук. Виконуйте різноманітні вправи або скористайтесь добіркою від «Всеосвіти»:

  • Дрібна моторика-гра «Малюємо по клітинках»

  • Дрібна моторика (Прищепки)

  • Дрібна моторика «Резинки»

  • Дрібна моторика «Тренуємо руку до школи»

Матеріли доступні для безкоштовного завантаження!

 2.  Навчіть дитину правильно сидіти за робочим столом, стежте за тим, як вона пише і з якою силою тисне на ручку. Якщо літери в зошиті ледь помітні, потрібно робити спеціальну гімнастику на зміцнення пальчиків. Якщо ж дитина занадто сильно тисне на ручку, робіть розслаблюваний масаж рук та плечового поясу.

 3.  Якщо малечі важко писати кульковою ручкою, запропонуйте їй певний час покористуватися олівцем, потім гелевою і чорнильною ручкою.

 4.  Якщо літери виходять за межі рядка, промалюйте лінію олівцем. Дитина звертатиме на неї увагу і намагатиметься писати у рядку.

 5.  Дітям, в яких виявили дисграфію, потрібно частіше тренуватися набирати текст на клавіатурі. Звертаючи увагу на підкреслені червоні слова, вона запам’ятовуватиме їх правильне написання, до того ж навчиться поводитися з клавіатурою та подолає комплекс неповноцінності через те, що не може швидко й гарно писати.

 6.  Дитина сидить прямо, голова злегка нахилена, ноги зігнуті під прямим кутом, підошви повністю на підлозі. Ліва рука (для праворуких) лежить на столі паралельно до його краю. Середина зошита спрямована до середини грудей, а сам зошит нахилений уліво. Ручка мусить лежати на верхній фаланзі середнього пальця, великий та вказівний мають її притримувати. Рука опирається на мізинець та ребро долоні. Середній і безіменний пальці – перпендикулярно до краю стола. Відстань від кінчика ручки до вказівного пальця – 1,5-2 сантиметри. Кисть правої руки рухається вільно, проте лікоть не відривається від столу.

Якщо ви помітили, що ваша дитина погано пише, у жодному разі не кричіть і не сваріться на неї. У багатьох відомих особистостей (Альберта Ейнштейна та Ганса Крістіана Андерсена) також були проблеми з письмом, але це не завадило їм стати геніями!


Дізнайтесь більше про дитячий почерк з вебінара Марини Фоменко, відомої графологині та медичної психологині.

Хочете розуміти основні риси характеру, вміння полагодити в колективі, схильність до зради або малодушності – лише подивившись на те, як людина пише? Така унікальна можливість надається в Києві на навчальному курсі з графології «Психологічний портрет особистості за почерком. Про що розповість почерк?».

Джерело: сайт Сім’я і Дім

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.