Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

24 січня 15:30

Вступ-2024: все, що потрібно знати про проведення НМТ — дороговказ для абітурієнтів

До Національного мультипредметного тесту залишається трохи менше пів року. Розповідаємо, які зміни у процесі складання іспитів будуть очікувати абітурієнтів.

Цього року процес складання НМТ суттєво зміниться: від часу для проведення тестування до впровадження спостереження. Директорка українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко зауважила, що у 2024 році іспит складатиметься з двох підблоків, а за складанням іспиту стежитимуть уважніше. Які ще зміни очікують на випускників — читайте в матеріалі.

Відеоспостереження під час складання тесту

У цьому році за процесом іспиту знову будуть слідкувати через відеоспостереження, але додадуть пряму трансляцію. Це допоможе зафіксувати порушення процесу або ж списування. Наразі ведеться робота з розрахунку забезпечення камерами усіх закладів, де будуть проводити мультипредметний тест.

Ми сподіваємося, що організатори на місцях зможуть забезпечити камерами абсолютно всі тимчасові екзаменаційні центри та що їх буде по декілька в аудиторії. І ми плануємо, що впродовж проходження оцінювання за кожною аудиторією вестиметься спостереження. І я не раджу учасникам намагатися списати, ми мали минулого року багато вилучень, через те що у якийсь спосіб зʼясували списування, — зауважує Тетяна Вакуленко.

Підвищення порогового балу та обовʼязковий предмет з історії України

У 2024 році пороговий бал іспиту збільшиться — тепер необхідно буде набрати щонайменше 10% від максимальної кількості тестових балів, аби отримати результат 100 за шкалою 100-200 балів. Однак для української мови потрібно буде здобути вже 15%.

Також зміниться система й підблоків іспиту. Цього року черговість предметів для складання НМТ випускники зможуть обрати самостійно. Зокрема, йдеться про першу частину підблока, до якого входить українська мова та математика, а у другій — історія України та предмет на вибір.

Важливо зазначити, що у межах двох категорій іспитів змінити черговість буде неможливо. Наприклад, пройти спочатку тест з історії України, а вже потім обрати українську мову, не можна.

Проведення НМТ-2022 у Білгороді-Дністровському. Джерело: bilgorod-d.gov.ua

НМТ-2024 матиме частку завдань ЗНО минулих років

Тестові форми будуть унікальними, проте до них включать певну частину завдань з тестів ЗНО минулих років. Тому в УЦОЯО радять знайти тести по ЗНО минулих років, щоб краще підготуватися до мультитестування. Завдання незалежного оцінювання можна знайти у вільному доступі у мережі.

Дати проведення НМТ не оприлюднять

Таке рішення Міносвіти разом з УЦОЯО ухвалили з міркувань безпеки. Буде погоджено лише період проведення основної та додаткової сесії складання НМТ.

Розпочнеться тестування наприкінці травня, найбільша кількість тестових днів припадає саме на кінець травня та початок червня. Додаткову сесію НМТ для тих, хто не зміг взяти участь в основній сесії через серйозні причини, мають провести у липні 2024 року.

Інформацію про дату та місце проведення іспиту кожен учасник зможе побачити у персональному кабінеті на сайті УЦОЯО не пізніше ніж за 10 днів до тестування. При цьому, Тетяна Вакуленко закликає до ситуації з безпекою ставитись серйозно та не повідомляти дату та місце у соцмережах.

Коли почнеться реєстрація на сесію НМТ? 

Реєстрація на основну сесію національного мультипредметного тесту почнеться у березні 2024 року та триватиме до початку квітня. Триватиме вона в режимі онлайн, проте точних дат початку ще не назвали. Їх оприлюднять після того, як погодять графік проведення НМТ- 2024.

Як зареєструватися на НМТ-2024? Учаснику потрібно створити персональний електронний кабінет на сайті УЦОЯО, потім завантажити туди вказані документи, інформацію про себе, а також обрати предмети, які він складатиме під час тестування.

Джерело: depositphotos.com

Четвертий предмет можна змінити, але є дедлайн

У 2024 році НМТ передбачає три обов'язкових предмети: українська мова, математика та історія України. Четвертий предмет можна обрати довільно, це можуть бути: фізика, хімія, біологія, іноземна (англійська, французька, німецька, іспанська) мова, географія, українська література.

Після реєстрації особистого кабінету вступник зможе декілька разів обирати четвертий предмет. Проте, є чіткий дедлайн: по завершенню реєстрації дані буде неможливо змінити. Саме тому в УЦОЯО просять не зволікати з реєстрацією на НМТ вступників, що перебувають за кордоном, адже кількість місць проведення тесту буде обмеженою.

Скільки триватиме перерва між блоками тестування?

Національний мультипредметний тест триватиме чотири години з перервою. Дві години триватиме перший блок іспиту з української мови та математики, потім — перерва 20 хвилин та другий блок завдань з історії України та довільний предмет.

Під час виконання завдань учасник зможе самостійно розподіляти час. Таким чином, наприклад, якщо він виконає завдання з української мови за годину, він матиме більше часу на математику. Однак після перерви учасник НМТ вже не зможе повернутися до завдань першого блоку, адже вже почнеться тестування з предметів у другому блоці.

Вступ на бюджет: скільки балів потрібно набрати?

Кількість бюджетних місць у ВНЗ України поки невідома, також варто враховувати розпочату реформу вищої освіти, яка має змінити підхід до навчання за державний кошт. Про це читайте докладніше тут.
Однак для того, щоб пройти на бюджет, треба набрати не менш ніж 130 конкурсних балів. Також є спеціальності, для яких конкурсний бал не може бути меншим ніж 150:

  1. Право;

  2. Публічне управління та адміністрування;

  3. Міжнародні відносини;

  4. Фармація, промислова фармація;

  5. Стоматологія;

  6. Медицина;

  7. Педіатрія.

Дітей загиблих героїв це не стосуватиметься, також особливі умови діятимуть для пільговиків.

Студент приніс документи для вступу до ВНЗ, Джерело: nuft.edu.ua

НМТ здають усі, але можна взяти результати минулих років

У 2024 році Національний мультипредметний тест мають скласти й ті абітурієнти, що вступають на спортивні та творчі спеціальності. Вступ до ВНЗ відбуватиметься на підставі результатів тесту, творчого конкурсу або співбесіди, а також — мотиваційних листів.

Вступникам залишають можливість використати результати тесту за 2022, 2023 роки, а також результати ЗНО-2021 та матурального іспиту (який складають по завершенні коледжів та технікумів). Для розрахунку конкурсного бала використовуватимуть вагові коефіцієнти предметів НМТ, які збережуть з 2023 року.

Як діяти пільговикам? Якщо абітурієнт має право на спеціальні умови вступу, він зможе взяти участь у конкурсному відборі на підставі співбесіди за тими ж предметами, які складають випускники на НМТ.

До чого готуватися вступникам коледжів?

Вступники після 9 та 11 класів братимуть участь у конкурсному відборі на бюджет за результатами співбесіди, за яким проводитиметься оцінка знань. На контрактну форму навчання відбір відбуватиметься за результатами розгляду мотиваційних листів.

Замість проходження співбесіди вступник може подати результати ЗНО 2021 року або НМТ 2022—24 років. У такому разі конкурсний бал абітурієнта порахують як середній з двох предметів ЗНО (на вибір вступника) та з підвищенням на 25%, але не вище 200 балів. Або ж середній бал з усіх предметів НМТ з підвищенням на 25%, але не вище 200 балів.

  • Вступ на мистецькі та спортивні спеціальності відбуватиметься на основі творчого конкурсу.

  • Особам, які є членами збірних команд України та брали участь у міжнародних олімпіадах, Олімпійських, Паралімпійських, Дефлімпійських іграх, зараховують оцінку у 200 балів.

Варто зазначити, що заклади освіти у Правилах прийому самостійно визначають мінімальне значення конкурсного бала, відповідно до якого вступника допускають до участі у конкурсному відборі.