Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Перевірки в закладах освіти в умовах воєнного стану: хто, коли і як
»
Взяти участь Всі події
9 січня 13:30
11 0

Прохідний бал для магістрів збільшать, а гранти на навчання приходитимуть на телефон: нові зміни у вищій освіті

А от і чергові зміни, які очікують абітурієнтів магістратури та випускників шкіл на етапі отримання вищої освіти. Міносвіти продовжує вводити реформи.

Міністерство освіти та науки має намір зменшити загальну кількість заяв, які абітурієнти зможуть подавати при вступі до вишів у 2024 році. Окрім того, зміни очікують також пільговиків та систему надання грантів.

Що чекає на магістрів?

Студентам, які планують вступати на магістратуру, можуть зіштовхнутися з підвищеним пороговим балом єдиного вступного іспиту. Поріг, єдиного вступного іспиту для вступу в магістратуру планується підвищити з 3 до 5 тестових балів. Про це йдеться у проєкті «Порядку приймання до закладів вищої освіти у 2024 році», що оприлюднений Міністерством освіти та науки. Отож для того, щоб отримати право брати участь у конкурсному відборі до магістратури, вступник має зробити дві речі:

  • Скласти єдиний вступний іспит,

  • Пройти єдине фахове вступне випробування.

І згідно з таблицями переведення, запропонованими на 2024 рік, щоб отримати право вступу, студенту необхідно буде набрати як мінімум 5 тестових балів з іноземної мови та 5 тестових балів з тесту загальної навчальної компетентності.

Пороговий бал для єдиного фахового вступного випробування планують залишити незмінним.

Зміни для абітурієнтів 2024 року

Раніше випускники шкіл та інші абітурієнти мали можливість подавати до 20 заяв на вступ до закладів вищої освіти (пʼять з них на бюджет та 15 на контрактну форму). У 2024 році Міносвіти вирішили зменшити цю норму до пʼяти заяв на бюджет та лише 10 заяв на контракт.

Пріоритет №1 треба надати тій заяві, які вступник подає на найбажанішу для вступу спеціальність і відповідно виш. Заява на найменш бажану спеціальність серед п'яти обраних має мати відповідно пріоритет №5.

Держзамовлення зменшать, а гранти додадуть

Держзамовлення в університетах України зведуть до мінімуму. Це зроблять, аби протидіяти структурному безробіттю, яке виникає після того, коли держава не може забезпечити роботою усіх бюджетних спеціалістів, що випустились з університету. Натомість українці матимуть можливість отримати грант для здобуття бажаної професії. Про це заявила перший віцепрем'єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко.

Так, Мінекономіки має намір реформувати підходи до державного замовлення. Це, за словами посадовиці, допоможе протидіяти структурному безробіттю. Адже в Україні безробітних багато, але при цьому ринок праці потребує інших фахівців.

Щоб розв'язати цю проблему, держзамовлення у вищих навчальних закладах буде зведено до мінімуму. Натомість в українців з’явиться можливість отримати грант та отримати бажану професію, – заявила Свириденко.

Грант частково покриватиме витрати на навчання. При цьому виш і освітню програму студент обиратиме сам. Так, абітурієнтам хочуть надати максимальну свободу вибору. Тобто вони вступатимуть, куди хочуть, а не туди, де є бюджетні місця.

У такому випадку шанси, що по закінченні він або вона працюватимуть за фахом – значно вищі, ніж за нинішніх умов, – заявила віцепрем'єр.

Гроші на гранти прийдуть на телефон

Грантові кошти при цьому надсилатимуть на їхній телефон, зауважив в ефірі «Сніданку з 1+1» заступник міністра освіти та науки з питань вищої освіти Михайло Винницький. Ці гроші вступники отримуватимуть за аналогією програми «єПідтримка»

Після отримання гранту абітурієнт сам обиратиме, у який виш та на яку спеціальність вступати. Відповідно підпише із цим ЗВО контракт та вкладе у нього свої кошти на здобуття вищої освіти. Здебільшого вступник зможе оплатити грантовими коштами лише частину вартості навчання у виші.

Розмір гранту залежатиме від результату НМТ і покриватиме більшу частину вартості навчання. Михайло Винницький вважає, що така модель фінансування вищої освіти буде справедливішою і дасть можливість більшій кількості вступників отримувати державну підтримку. На його думку, кількість таких осіб збільшиться з 40% до щонайменше 60%.

Як зараховуватимуть у ВНЗ  дітей загиблих Героїв

Для пільгових категорій збережуть особливі умови вступу, згідно з чинним законодавством.

Вступник, батько чи мати якого, на жаль, загинули у війні з Росією, має отримати від держави право на навчання. Адже щодо таких сімей держава має особливу відповідальність. Відповідно такий абітурієнт повинен отримати першочергову можливість зарахування до вишу.

Така ж ситуація стосується й інших пільгових категорій: дітей з інвалідністю, дітей-сиріт та інших. Проте, чи отримають вони лише бюджетні місця, або все ж будуть вчитися по грантах, поки невідомо. 

Це вже не перший пакет змін, який очікується у вищий освіти, детальніше про це у нашому матеріалі.