Верховна Рада ухвалила закон про мову: що змінилось і що залишилось?

ВР ухвалила законопроект, який забезпечує функціонування української мови у статусі державної.

Нарешті це стало реальністю! Верховна Рада ухвалила законопроект №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної» – його підтримали 278 депутатів. Закон набуде чинності через два місяці після публікації.

Мова об’єднує, де мова – там перемога! – зазначив голова Верховної Ради Андрій Парубій.

 Що передбачає закон? 

 1. Українська мова є єдиною державною мовою країни. Нею має володіти кожен громадянин України, а також претенденти на українське громадянство.

 2. Серед посадовців українською мовою мають вільно спілкуватися президент, члени уряду, голови міністерств та усіх державних установ, депутати, держслужбовці, судді та адвокати, посадові особи органів місцевої влади, військовослужбовці, педагоги, медики тощо.

 3. Українську мову мають використовувати у сфері обслуговування, у підписах і маркуваннях різноманітних товарів і послуг. Якщо у закладі клієнт просить спілкуватися з ним українською, це прохання повинно виконуватись беззаперечно.

 4. Комп’ютерні програми мають містити інтерфейс державною мовою та/або англійською мовою або мовами Євросоюзу. За замовчуванням сайти повинні спочатку завантажуватися українською мовою, але можуть мати й інші версії.

 5. Видання преси допускається у кількох мовних версіях, однією з яких має бути українська. Розповсюдження друкованих україномовних ЗМІ (газет та журналів) у кожному місці має становити не менше 50%.

 6. У театральних виставах та при дубляжі кінофільмів має використовуватись українська мова. Закон стосується також інтернет-контенту та телебачення. Супровід концертів та публічних заходів має проводитись українською мовою. Якщо ведучий не знає української мови, його повинні перекладати.

 7. Кожне видавництво буде зобов’язане щорічно видавати не менше половини назв книжок українською, а книгарні – продавати не менше 50% українських назв.

 8. Мовою освіти і науки є українська, а представники національних менших мають право здобувати дошкільну і початкову освіту рідною мовою у державних та комунальних закладах освіти. У державних закладах одну або декілька дисциплін дозволяється викладати двома чи більше мовамидержавною, англійською мовою та іншими офіційними мовами Європейського Союзу. Вищі навчальні заклади мають викладати тільки українською.

 9. У ЗМІ та у всіх документах іноземною мовою українські назви необхідно подавати безе перекладу – тобто, транслітерувати українське звучання.

Винятком із правил є мова приватного спілкування та релігійних обрядів.

 У який спосіб каратиметься недотримання мовного закону? 

Законом передбачена відповідальність перед спеціальним уповноваженим, а також загальна адміністративна.

 1. Порушення застосування мови у діловодстві та правоохоронцями: від 3 400 до 6 800 гривень;

 2. Порушення у сфері освіти, культури та реклами: від 3 400 до 5 100 гривень;

 3. Порушення у друкованих ЗМІ: від 6 800 до 8 500 гривень.

Усі інші випадки порушення каратиметься штрафом від 3 400 до 5 100 гривень. Якщо закон порушили вперше, то формат штрафу може бути у вигляді попередження.

Порушення закону вдруге за рік передбачає покарання у грошовому еквіваленті від 8 500 до 11 900 гривен.  

Посилання на BBC Ukraine: https://www.bbc.com

Фотоматеріали взяті з офіційного сайту 24 канал та Реанімаційний пакет реформ.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФРАНЦУЗЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
3
міс.
1
4
дн.
1
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!