В Україні немає документів, які б регулювали безпечне користування ґаджетами під час дистанційного навчання, – Сергій Горбачов

Часте користування комп’ютерами, ноутбуками та ґаджетами може призводити до відповідних негативних наслідків.

З початку карантину шкільне життя дітей перейшло в онлайн-формат. Якщо раніше після уроків можна було погуляти чи проїхатися з батьками у місто, то зараз майже увесь вільний час учнів зосередився на ґаджетах. Долучившись до всіх потрібних дистанційних занять, діти виконують домашнє завдання (також на комп’ютері), а часом ще й «відвідують» додаткові курси – наприклад, англійський, музику тощо. І все це відбувається виключно онлайн.

Такий графік, поступово перетворюючись у щоденну норму, надзвичайно шкодить як психічному, так і фізичному здоров’ю учнів. Чи існують в Україні нормативні документи, які регулювали б безпечне користування технічним обладнанням під час дистанційного навчання?

На це питання на своїй сторінці у фейсбуці відповідає освітній омбудсмен Сергій Горбачов.


Сучасне покоління дітей і дорослих чимало часу проводить перед моніторами різних пристроїв: комп’ютерів, ноутбуків, мобільних телефонів, смартфонів та інших пристроїв. Під час карантину кількість часу, який діти витрачають на користування ґаджетами, істотно зросла. Це стосується усіх: як учнів, так і дошкільнят.

Насамперед це зумовлено організацією дистанційного навчання, яке в нинішніх умовах неможливе без технічного обладнання та доступу до Інтернету. Адже учні по кілька годин на день проводять перед екранами технічних пристроїв, щоб переглядати онлайн-уроки вчителів, самостійно вивчати нові теми з кожного предмету, шукати інформацію, виконувати завдання та комунікувати з учителем. Навчалися дистанційно і дошкільнята в дитячих садках. Вихователі записували для них відео, проводили онлайн-заняття, давали завдання, для виконання яких було необхідне, зокрема, використання Інтернету та технічного обладнання. Через що діти дошкільного віку також стали проводити більше часу перед екранами.

За даними онлайн-опитування батьків «Навчання дітей під час карантину», яке Служба освітнього омбудсмена проводила з 8 до 11 квітня, більшість дітей – 81,5% – користується для навчання мобільними телефонами, 45,6% використовують ноутбуки, майже 22,4% – планшети, а ще 34,3% дітей навчаються за стаціонарними комп'ютерами. Частина ж учнів використовує для дистанційного навчання кілька різних пристроїв.

Часте користування комп’ютерами, ноутбуками та ґаджетами може призводити до відповідних негативних наслідків. Адже, якщо у закладі освіти неналежним чином обладнати кабінет інформатики, не навчати та не слідкувати за дотриманням учнями техніки безпеки під час користування комп’ютерами чи іншим навчальним технічним обладнанням, або під час дистанційного навчання неправильно організувати вдома робочий простір дитини за комп’ютером чи ґаджетами, а також її режим роботи з ними, – ці фактори можуть негативно впливати на здоров’я дитини.

З одного боку, тривала кількість часу за комп’ютером чинить вплив на фізичне здоров’я дитини: може погіршуватися зір, пам’ять, постава.

На здоров’я дитини впливає не лише те, скільки часу вона проводить перед монітором, а й правильне освітлення робочого стола, на якому знаходиться комп’ютер, розташування монітора від рівня очей і навіть клавіатури, те, як дитина сидить та який у неї робочий стілець тощо. Багато часу в сидячій позі сприяє атрофії м’язів, а неправильне сидіння може псувати поставу, деформувати хребет, викликати захворювання суглобів та спричинювати головний біль.

З іншого боку, часте, а тим більше – безперервне перебування перед екраном технічного пристрою негативно позначається на психоемоційному стані дитини. Усе це, відповідно, впливає на продуктивність навчання дитини, його якість та навчальні результати.

Служба освітнього омбудсмена проаналізувала нормативні документи, які регламентують використання комп'ютерного обладнання та ґаджетів у закладах освіти.

За підсумками нашого аналізу можна зробити висновок, що відсутні нормативні документи, які б регулювали безпечне користування технічним обладнанням під час дистанційного навчання.

Ба більше, з’ясувалося, що багато документів, які регламентують використання комп'ютерного обладнання та ґаджетів у закладах освіти, є застарілими, не відповідають вимогам сучасності, використовують положення нормативних документів, які втратили чинність.

Щоб уникнути або послабити негативний вплив гаджетів, необхідно на законодавчому рівні розробити чіткі санітарно-гігієнічні норми та правила користування технічними засобами, які б допомагали батькам та педагогам правильно організовувати час роботи дитини та її робочий простір.

Тому звертаюся до всіх органів влади унормувати це питання, виробити єдині сучасні підходи та вимоги.

Ми усвідомлюємо, що під час аналізу якісь документи могли не потрапити в поле нашої уваги, оскільки знайти та охопити всю нормативну базу з цього питання дуже складно. Тому, якщо ви знаєте про документи, які належать до внормування безпечного використання комп’ютерного обладнання, але ми їх не згадали, просимо написати нам в коментарях та дати посилання: ми обов’язково ці документи проаналізуємо і додамо до нашої публікації.


Вас також можуть зацікавити такі матеріали:

Найбільша проблема онлайн-навчання – технічне забезпечення, – Любомира Мандзій

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.