У школу з 5-ти років: освітній омбудсмен про те, чи варто дітям починати навчання у ранньому віці

1269
4 грудня 2020 о 18:47
Навчання з 5-ти років потребує розробки спеціальних освітніх програм, перекваліфікації вчителів, переобладнання освітнього простору.

5-річки та 6-річки – це дві абсолютно різні вікові групи дітей, робота з якими потребує різного підходу. Реформа НУШ передбачає навчання дітей віком від 6 (7)-ти років. Для дітей 5-ти років організувати шкільне навчання в ігровій формі проблематично. Це потребує не лише розробки спеціальних освітніх програм, пошуку нових підходів щодо адаптації дітей, перекваліфікації вчителів початкових класів, а й переобладнання освітнього простору, який має відповідати віковим, психологічним, фізичним особливостям дитини.

Про це повідомляється на сайті освітнього омбудсмена Сергія Горбачова.

У якому віці дітям найкраще розпочинати навчання у школі – це тема постійних дискусій серед батьків, освітян, психологів та представників органів влади, які формують освітню політику в різних країнах світу, – зазначає пан Горбачов.

На сайті наголошується: питання, скільки років навчатися, вже не стоїть на порядку денному у більшості країн світу.

У країнах Європи здобуття повної загальної середньої освіти триває переважно 12 років (у 18 країнах), у 17 країнах – 13 років, а у 2 країнах – 14. Такі дані наводяться в науково-аналітичній доповіді «Загальна середня освіта України в контексті освіти країн Європи: тривалість і структура», підготовленій провідними науковцями Національної академії педагогічних наук України Василем Кременем, Олександром Ляшенком та Оленою Локшиною.

У статті також акцентують увагу на результатах дослідження готовності дітей до школи:

Мотиваційна готовність
Дітей 6-річного віку навчання приваблює як серйозна змістовна діяльність, яка призводить до певного результату, важливого як для самої дитини, так і для дорослих, що її оточують. Діти 5-річного віку виявляють прагнення до школи тільки заради зовнішніх атрибутів (тобто їх приваблює саме приміщення школи, предмети шкільного інтер’єру тощо), що свідчить про їхню неготовність до навчання.

Інтелектуальна готовність
Серед дітей, які брали участь у дослідженні, високий рівень інтелектуальної готовності до навчання у школі продемонстрували 73 % 6-річок і лише 14 % дітей 5-річного віку. Середній рівень показали 27 % дітей 6-ти років та 72 % дітей 5-ти років. 14 % 5-річок мали низьку інтелектуальну готовність до школи, натомість 6-річок із низьким рівнем інтелектуальної готовності дослідники не виявили взагалі.

Емоційно-вольова готовність
Діти 6-річного віку здатні зменшити імпульсивність реакцій і можуть тривалий час виконувати не дуже привабливе завдання. Діти ж 5-річного віку не мають вольової регуляції поведінки, що свідчить про їхню неготовність до навчання в школі.

Психологічна готовність
Високий рівень цієї готовності показали 59 % 6-річок, а серед 5-річок – лише 5 % дітей. Середній рівень у 41 % 6-річок та 76 % 5-річок. Також 19 % 5-річок продемонстрували низьку психологічну готовність. Натомість 6-річок із низьким рівнем психологічної готовності, як і у ситуації з інтелектуальною, науковці не виявили.

Насамкінець у статті зазначається, що діти 6-річного віку мають більшу готовність до школи ніж 5-річні.


Вас також може зацікавити: Навчання з п'яти років у школі – це вкрадений рік у дитсадочка – Лілія Гриневич

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Сподобався матеріал? Поділіться та залишете коментар!

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00