Сьогодні 09:38
1 0

Студенти все частіше читають і рахують на рівні десятирічних дітей

Частина студентів коледжів і університетів у заможних та розвинених країнах читає й рахує на рівні десятирічної дитини. Штучний інтелект не створив цю проблему, але зробив її видимою. Про це йдеться у статті The Economist, на яку звернув увагу голова парламентського Комітету з питань освіти Сергій Бабак.

Понад 1 800 викладачів математики та природничих наук Каліфорнійського університету підписали відкритий лист, що першокурсники дедалі частіше приходять на навчання не маючи базових знань і навичок. 

У Берклі 20—30% студентів на вступному курсі математичного аналізу мають «серйозні прогалини в підготовці», і викладачам доводиться фактично заново навчати їх математики на рівні середньої школи.

У кампусі в Сан-Дієго кількість першокурсників, які мають знання з математики нижче рівня старшої школи, за п'ять років зросла майже у 30 разів. Це майже кожен восьмий студент, причому 70% із них не демонстрували навіть рівня, очікуваного від 14-річної дитини.

У Гарварді викладачі гуманітарних дисциплін також зазначають, що змушені скорочувати обсяг текстів для читання, адже студенти приходять до університету зі значно меншим досвідом роботи зі складною прозою.

Усе це підтверджується не лише скаргами професорів, які були, в принципі, завжди, а й даними OECD. Організація проводить міжнародне дослідження PIAAC, яке приблизно раз на десять років оцінює рівень читацької, математичної та інших базових компетентностей дорослого населення в десятках країн.

Серед студентів віком до 35 років близько 8% у заможних країнах демонструють рівень читацької грамотності, не вищий за той, який очікується від десятирічної дитини. Приблизно така сама частка має аналогічний рівень математичної грамотності. Порівняно з попереднім циклом дослідження, проведеним трохи більше десяти років тому, частка слабких результатів зростає, а кількість студентів із дуже низьким рівнем читацької грамотності більш ніж подвоїлася.

Особливо показовою є ситуація у США. Там один із семи студентів має рівень читацької грамотності, що відповідає початковій школі або навіть нижчий. Десять років тому таким був лише один із двадцяти. З математикою ситуація ще складніша — майже один із п'яти студентів демонструє дуже низький рівень підготовки.


Причини

Пандемія COVID-19 вибила ціле покоління учнів із нормального навчального процесу. Проте спад результатів у багатьох країнах розпочався ще до пандемії. Додатковим чинником стали цифрові технології та зміна читацьких звичок. Наприклад, у США частка дев'ятирічних дітей, які читають для власного задоволення, знизилася з майже 60% у 1990-х роках до лише 37% сьогодні.

Аналогічна ситуація з університетами. До пандемії понад половина американських університетів вимагала результати тестів SAT або ACT — своєрідний аналог нашого НМТ. Сьогодні таких університетів залишилося приблизно 10%. Формально від цих тестів відмовилися через пандемію, а додатковим аргументом стало твердження, що вони нібито є упередженими щодо темношкірих і латиноамериканських вступників.

У результаті приймальні комісії дедалі більше покладаються на вступні есе, які сьогодні легко генерує ШІ, а також на шкільні оцінки, що стрімко інфлюються. Наприклад, чверть студентів Сан-Дієго, яких направляли на найнижчий корекційний курс із математики, мали ідеальні шкільні оцінки з цього предмета.