Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Освітній бранч – сучасний формат організації роботи з учнями та вчителями. Підготовка та презентація творчих кейсів
»
Взяти участь Всі події
Новини
3166
31 березня 2021 о 17:38
pdf Роздрукувати

Статеве виховання вже є в українських школах

Тема статевого виховання в закладах освіти нерідко викликає спротив у частини українців. Однак, елементи цього виховного напрямку вже є в змісті початкової та загальної середньої освіти.

За результатами дослідження аналітичного центру Cedos в партнерстві з агентством Info Sapiens на замовлення ООН та за підтримки Міністерства освіти і науки України, по 60% батьків та педагогів підтримують ідею запровадження статевого виховання в освіту. Водночас лише 40% педагогів говорять, що мають достатньо знань, щоб проводити такі заняття чи бесіди.

Однак елементи статевого виховання вже внесені до змістів початкової та загальної середньої освіти. На запит “Всеосвіти” Міністерство освіти та науки України детально розказало в яких класах та на яких предметах мають розглядатися ті чи ті теми.

Елементи статевого виховання присутні вже в початковій школі. Це визначено типовими освітніми програмами для початкової школи, які розроблені до нового Державного стандарту початкової освіти і які реалізують засади концепції Нової української школи. Зокрема, після закінчення 2 класу діти мають вміти протидіяти проявам тиску, неповаги та приниження щодо себе. Учні мають розуміти свої кордони та відстоювати недоторканість, зокрема відсторонюватися від неприйнятних дотиків з боку інших людей, повідомляти про це дорослих, яким діти довіряють. Такі навички допоможуть уникнути сексуальних домагань і насильства в майбутньому.

Після 4 класу діти мають знати, як зароджується життя людини, як відбувається її розвиток та дорослішання. Вони мають розуміти та оцінювати зміни у своєму тілі та зовнішньому вигляді як ознаки дорослішання. Також учні після початкової школи мають вміти порівнювати різні види стосунків між людьми (родинні зв'язки, дружні, ділові стосунки, подружнє життя), спілкуватися з дітьми іншої статі, демонструючи повагу, приязнь та щирість у стосунках.

За даними МОН, елементи статевого виховання в загальній середній освіті внесені до змісту обов'язкових навчальних предметів «Основи здоров'я», «Біологія» та факультативних курсів «Я — моє здоров'я — моє життя», «Захисти себе від BІЛ\Проти СНIДу», «Дорослішай на здоров'я» тощо.

Та крім того, окремі питання статевого виховання так чи так порушуються і в межах вивчення інших предметів. Наприклад, на уроках літератури обговорюються питання кохання; побудови гармонійних дружніх, романтичних, сімейних стосунків. На уроках історії можуть розглядатися питання гендерних ролей та стереотипів. А на правознавстві - правові засади шлюбу та батьківства, наприклад.

На уроках з основ здоров'я у 6 -7 класах розповідають про розвиток підлітків, ознаки, строки i темпи статевого дозрівання; клініки, що дружні до молоді; культуру вияву почуттів; як розпізнавати маніпуляції та протидіяти тиску.

У 8 класі порушують питання статевого дозрівання, причин та наслідків ранніх статевих стосунків, підліткової вагітності, а також говорять про захворювання, що передаються статевим шляхом.

Також у 8 класі розглядають питання статі та статевих ролей, гендерних ролей та стереотипів і стосунків між статями. Крім того, згідно зі змістом освіти, восьмикласники мають бути ознайомлені з питанням захворювань, що передаються статевим шляхом, мають знати, які пропозиції можуть бути небезпечними, не погоджуватися на них, а також підлітки мають знати як протидіяти сексуальному насильству.

Дев’ятикласники мають розглядати в школі теми родинних цінностей та готовності до сімейного життя. Також вони мають знати про небезпеку ранніх статевих стосунків, про захворювання, що передаються статевим шляхом, та про ВІЛ, зокрема.

Елементи статевого виховання були внесені й до змісту нової програми з біології для 10 класу. Наприклад, під час вивчення теми «Репродукція та розвиток», педагог з учнями має розглядати питання суті та біологічного значення запліднення. Підлітки мають знати причини порушення процесів запліднення у людини, сучасні можливості  та перспективи репродуктивної медицини. Також у них має формуватися відповідальне ставлення до планування сім’ї.

Описане вище відповідає чинним Державним стандартам початкової і базової та повної загальної середньої освіти.

Проте варто зауважити, що Державний стандарт базової середньої освіти змінився у 2020 році, але підручники та частину інших навчальних матеріалів ще не замінили. Аналітичний центр CEDOS у своєму дослідженні відзначили помилкові факти та судження в підручниках. Так, у підручнику біології О.В. Костильова та С.П. Яценко подають неправильне визначення статевих губ. До того ж таке формулювання може спричинити у підлітків відразу чи сором до свого тіла.

Тож, статеве виховання вже є в українських освітніх закладах і педагоги мають знати, як працювати з цими темами. Однак, згідно з результатами дослідження “Обізнаність та ставлення вчительської спільности та батьків до комплексної сексуальної освіти”, майже половина педагогів ані в ЗВО, ані в межах підвищення кваліфікації не отримували знань, що допомогли б в роботі зі статевим вихованням.

Тому у травні “Всеосвіта” проведе науково-практичну конференцію про статеве виховання. Запрошені спікери розкажуть, в якому віці варто починати обговорювати ті чи ті теми з учнями, яким питанням варто приділити більше уваги, як шукати підходи до дітей та підлітків, щоб всім було комфортно обговорювати ці теми. Крім того, запрошені лікарі нададуть основні знання про статевий розвиток підлітків та зміни в їхніх організмах на всіх етапах дорослішання. Окрему увагу приділять питанням статевого виховання дітей з комплексними інтелектуальними порушеннями.

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.