Головне меню порталу
У 2021 році Україна знову візьме участь в міжнародному дослідженні якості освіти PISA, фокусом якої буде саме математична грамотність. Як показали результати PISA-2018, українські школярі знають математику на низькому рівні. А загалом, наша країна посіла 39 місце в рейтингу.
7 квітня на «Всеосвіті» відбувся вебінар Дарини Васильєвої, старшої наукової співробітниці відділу математичної та інформатичної освіти Інституту педагогіки НАПН України, к. пед. н., учительки ліцею «Престиж», під час якого вона розповіла про специфіку моніторингу PISA, чинники, що вплинули на результати учнів та чимало інших цікавих фактів.
PISA започаткована з 1997 Організацією економічного співробітництва та розвитку (OECР). Міжнародне дослідження, що за певною методикою оцінює грамотність 15-річних учнів. Досліджуються читацька, математична та природнича грамотність. На цій основі вивчається та порівнюється якість освіти у різних країнах світу.
Грамотності
Перевіряється, наскільки в 15-річних учнів розвинена здатність:
Для кожного дослідження обирають провідну галузь. У 2018 році у фокусі була читацька грамотність. У 2021 році у фокусі буде математична грамотність. У 2024 році – природничо-наукова грамотність.
PISA-2018
У 2018 році в міжнародному дослідженні взяли участь 80 країн, а Україна – вперше. 8 країн брали участь у паперовій версії (завдання учням були подані на паперових бланках, які учні заповнювали вручну; перевірялися бланки теж вручну).
Країни-учасники: Румунія, Молдова, Йорданія, Республіка Північна Македонія, Ліван, Аргентина, Саудівська Аравія, Україна.
Тестування пройшли понад 6 000 учнів з 250 закладів освіти по всій Україні. Під час тесту можна було користуватися лише калькулятором. Виходити з класу учень міг лише в супроводі спостерігача. Перевіряли тестові зошити українські педагоги, які попередньо пройшли триетапне навчання.
Структура тестування PISA-2018 та його організація
Усі завдання моніторингу 2018 року поділені на кластери (сукупність завдань): 9 з читання, 3 з математики, 3 з природничих наук. Кожен учень отримував один набір з чотирьох кластерів. У кожного учня був свій набір кластерів, який подавався у вигляді зошита. Підготували й використали 30 різних варіантів зошитів.
Результати України
Наша країна посіла 39 місце в загальному рейтингу та 43 місце в рейтингу з математичної грамотності. Середній рівень математичної грамотності – 453 бали. Цей бал відповідає такому рівню математичної грамотності:
Рейтинг країн, що взяли участь у PISA за паперовою версією
Рейтинг референтних з Україною країн
Де подивитися завдання, що містилися в кластерах з математики у 2018 році? Завдання не розголошуються.
З прикладами відкритих завдань можна ознайомитися за посиланнями нижче:
Чинники, що вплинули на результати PISA-2018
Кількість годин математики на тиждень
Специфіка моніторингу
Вимірюється саме математична грамотність учнів:
«Математична грамотність учня / студента визначається як його здатність формулювати, застосовувати й інтерпретувати математику в різноманітних контекстах. Це включає математичні міркування й застосування математичних понять, процедур, фактів та інструментів для опису, пояснення й прогнозування явищ».
У кожному з завдань приділяється увага одному з трьох процесів:
(25% балів за завдання);
(50% балів за завдання);
(25% балів за завдання).
Прикладні задачі
Для того, щоб розв’язати завдання, учням потрібно:
Три види життєвих ситуацій у прикладних задачах PISA
Українські підручники й завдання PISA
У цьому збірнику велика кількість завдань присвячена аналізу чи пошуку статистичної інформації та її інтерпретації.
Робочі зошити «Я – Дослідник» для 5 і 6 класів
Н. А. Тарасенкова, М. І. Бурда, та ін. Перевірка предметних компетентностей 5, 6 та 7 клас
Якщо ви бажаєте дізнатись про засоби, що можуть допомогти у підготовці учнів до міжнародного дослідження та чого очікувати від PISA-2021, обов'язково перегляньте вебінар Дарини Васильєвої. Проходьте наприкінці тестування та замовляйте сертифікат з підвищення кваліфікації!
Вебінар: https://vseosvita.ua/webinar/matematicna-gramotnist-pisa-2018-159.html
Будь ласка, оцініть новину!
Користувач:
Хшанович Катерина ОлегівнаВсеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам
Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.
Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.