Що робити, якщо у 2020 році тобі складати ЗНО?

Інструкція для тих, у кого зараз останнє лагідне, спокійне літо.

Можу побитися об заклад, твій сьогоднішній ранок розпочався неспішно зі смачного сніданку, як, зрештою, й усі попередні упродовж канікул. Ну, звісно ж, це твоє останнє літо, повністю створене для відпочинку. Але, якщо зважити усі «за» та «проти», то найкраща порада для абітурієнта-2020 – зроби зараз те, на що буде недостатньо часу у навчальний рік.

Так, звісно, ми говорили про зустрічі з друзями походи на пляж та поїдання кавунів, але… Перш за все ми мали на увазі повторення вивченого матеріалу, який зіграє неабияку роль, коли прийде час. Отож, пропонуємо детальну інструкцію, аби твоє літо було не лише багатим на враження, а ще й корисним для твого майбутнього.


 Крок №1 
Обери власний вектор

Мабуть, у тебе вже виникали ідеї, яку професію ти хочеш обрати. Якщо такі думки були, то переглянь цьогорічні конкурсні пропозиції вишів, які випускають студентів з цією спеціалізацією. Це можна зробити на офіційній платформі Єдиної державної електронної бази з питань освіти. У конкурсних пропозиціях зазначені предмети, зовнішнє оцінювання з яких необхідні при вступі. Це допоможе тобі зорієнтуватися на чому варто зробити акцент під час підготовки до незалежного тестування.

Якщо ж ідей щодо твоєї подальшої кар’єри не приходять, є інший перевірений шлях! Як сказав один мудрий інтернет-філософ:

«Можна все на світі вибирати…», але ЗНО з української мови і літератури випаде складати усім випускникам та абітурієнтам.

Тому підготовка до тестування з цього предмета точно стане тобі у пригоді!


 Крок №2 
Варто знати свого «супротивника» в обличчя

Аби краще розуміти на чому варто зосередити увагу, ознайомся з чинними програмами незалежного оцінювання, за якими укладатимуться завдання для тестування. Але варто бути вкрай уважним, завантажуючи ці документи, адже, до прикладу, програма ЗНО з біології у 2020 році зміниться. Також у МОН ухвалили зміни до списку обов'язкових творів для незалежного тестування з української літератури. Тому краще їх завантажувати з офіційного сайту Українського центру оцінювання якості освіти.

Переглянувши усю програму, виокрем теми, які знаєш погано, нормально і добре. Коли усі теми проаналізовані, розпочни вивчення матеріалів, які знаєш найгірше. Це допоможе заповнити прогалини, а до тем, які варто трішки довчити, ти зможеш повернутися у навчальному році.


 Крок №3 
Пройдіть ЗНО попередніх років

На початку підготовки оціни рівень своїх знань, пройшовши тестування онлайн (у цьому допоможе наша платформа: https://vseosvita.ua/zno) для кращого розуміння структури тесту, типів завдань, стратегії виконання тестів, інше. Аудіювання з іноземних мов можеш знайти тут. Визначивши свої вразливі місця, переглянь відео з розбором правильних відповідей (на YouTube таких чимало).

Було б корисно, якщо на початку навчального року ти повторно пройдеш тест і порівняєш зі своїм попереднім результатом. Проаналізуй в яких темах спостерігається прогрес, а над якими варто більше попрацювати.


 Крок №4 
Українська – важлива!

Є низка тем з української мови, які точно знадобляться під час незалежного оцінювання, але на які у переважної більшості абітурієнтів часто не вистачає часу. До таких можна віднести:

 • Наголоси
  наприкінці PDF-файлу програми є додаток – «Перелік слів із нормативним наголосом», де ти знайдеш усе, що тобі знадобиться);
 • Орфографія
  правопис знадобиться як на тестах, так й при написанні власного висловлення. До того ж, ніхто не скасовував грамотність й у житті;
 • Фразеологізми
  не обов’язково вивчати усі, тобі вистачить розуміння найпоширеніших;
 • Правильне слововживання
  переглянь найпоширеніші лексичні помилки й намагайся надалі контролювати себе, аби не використовувати їх у мові. Тоді, коли ти їх знову почуєш, вони «різатимуть слух» (можеш не дякувати за підказку);
 • Частини мови
  навчись розрізняти й визначати у реченнях частини мови. У декого із цим виникають проблеми, тож якщо ти належить до когорти цих «декого», то спробуй розібратися із цією темою;
 • Написання власного висловлення
  Для того, щоб підготуватися до цього завдання, намагайся якомога частіше практикуватися. Ознайомся з типовими для власних висловлень темами й «набивай руку».

 Крок №5 
Читання – для задоволення і користі

Готуючись до ЗНО, тобі точно не уникнути обов’язкової для прочитання літератури. Звісно, деякі вступники вирішують, що ознайомлення із творами у скороченому форматі – це хороша ідея (спойлер: НІ!). Але у незалежному оцінюванні чималий відсоток завдань базуються на цитаті з твору або на деталях, які у переказах, зазвичай, пропускають.

Перш за все, перечитай літературу, яку ви у школі вивчали раніше. Переважно, такі твори забуваються. Також закцентуй свою увагу на, так би мовити, об’ємній літературі. Повір, ти не матимеш часу впродовж навчального року її читати. Можеш скористатися запропонованим списком, або ж укласти свій:

 • І. Котляревський «Енеїда», «Наталка Полтавка»;
 • Т. Шевченко «Катерина», «Кавказ», «Сон» («У всякого своя доля»), «І мертвим, і живим…»;
 • П. Куліш «Чорна рада»;
 • І. Нечуй-Левицький «Кайдашева сім’я»;
 • Панас Мирний «Хіба ревуть воли» (1 і 4 частини);
 • І. Карпенко-Карий «Мартин Боруля»;
 • І. Франко «Захар Беркут», «Мойсей;
 • М. Коцюбинський «Тіні забутих предків»;
 • Леся Українка «Лісова пісня».

Аби запам’ятовувати твори було простіше, можеш вести невеличкий конспект з прочитаних творів. Зафіксовуй цікаві деталі, пунктами відзначай перебіг сюжету; охарактеризовуй головних персонажів, занотовуй місце/час подій і т. ін. Після прочитання можна переглянути кінострічку, театральну п’єсу, фрагменти фільмів тощо. Також можна ознайомитися з критикою на твір, переглянути ключові цитати.


 Крок №6 
Пам’ять – твій друг

Поліпшити свою пам’ять можна вивчаючи вірші. Звісно ж, це тобі допоможе ще й під час складання тесту, адже чимало завдань у зовнішньому оцінюванні щодо віршів ґрунтуються саме на цитуванні.

Якщо вірші – це занадто, спробуй засвоїти перелік авторів із назвами їхніх творів (або імена та псевдоніми літераторів). Це не так легко, як здається спершу. Також у тебе залишились для освоєння жанри й жанрові різновиди літератури, різноманітні художні засоби та роди. Упораєшся із цим – тоді тобі усе до снаги.

Впевнені, так і є!

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
3
міс.
1
7
дн.
1
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!