! В а ж л и в о

Школярів – у науку!

В Україні створять наукові ліцеї для школярів, які полюбляють науку та цікавляться дослідженнями.

У наукових ліцеях планують організовувати проекті групи для школярів. Про це йдеться у положенні про науковий ліцей та науковий ліцей-інтернат, який Кабінет Міністрів ухвалив під час засідання 22 травня.

Навчання у наукових ліцеях починатиметься з 5 класу (у структурі закладу не буде початкової школи). Дітей на навчання відбиратимуть та запрошуватимуть. Вони навчатимуться і за загальнодержавним, і за спеціалізованим освітніми стандартами. Нині Міністерство освіти і науки розробляє спеціалізований стандарт.

Наукові ліцеї зможуть:

 • мати структурні підрозділи (окрім дошкільної та початкової освіти);
 • самостійно обирати форми організації освітнього процесу;
 • розробляти та апробувати нові педагогічні технології, методи та форми навчання;
 • створювати тимчасові (від одного семестру або триместру) науково-дослідні класи та/або проектні групи учнів;
 • самостійно обирати форму, зміст та спосіб поточного та підсумкового оцінювання учнів, а також мати власну шкалу оцінювання;
 • провадити освітню діяльність за власними освітніми програмами, зокрема наскрізними (затвердженими Держслужбою якості освіти);
 • мати інклюзивні класи. 

Учні наукових ліцеїв та ліцеїв-інтернатів отримуватимуть стипендії. Також діти зможуть отримати місце у гуртожитку та проживати поруч зі школою або приїжджати до ліцею. Для школярів, які проживатимуть в ліцеях-інтернатах, буде організовано чотириразове харчування, а для решти – одноразове. Для обох категорій харчування буде безкоштовним.

Ми маємо дуже талановитих дітей, які вже в ранньому віці демонструють хист та бажання займатися дослідженнями, створювати інноваційні рішення, шукати відповіді на складні запитання. Часто такі школярі швидше засвоюють матеріал, потребують іншого підходу до навчання. Вони є скрізь, адже ні талант, ні допитливість не залежать від місця народження, доходу сім‘ї чи національності. Наше завдання – створити умови, які дозволили б цим дітям навчатися у швидшому темпі та отримувати поглиблені знання, – зауважила Лілія Гриневич.

Вона додала, що наукові ліцеї – лише маленький елемент, який забезпечить нові можливості в системі шкільної освіти.

Учні 5-8-х класів отримуватимуть стипендію у розмірі 32% від звичайної академічної стипендії студентів закладів вищої освіти І-ІІ рівня акредитації, учні 9-х класів – 36%, учні 10-х класів – 40%, а учні 11-12-х класів матимуть 44% академічної стипендії.

Заклад, який захоче отримати статус наукового ліцею, повинен буде пройти відбір та засвідчити відповідність критеріям.
Зокрема, до наукових ліцеїв висувають такі умови:

 • науковий ліцей повинен мати укладений договір про співпрацю у сфері науки з закладом вищої освіти;
 • заклад повинен мати профільні методичні комісії;
 • керівництво майбутнього ліцею має залучити не менше двох досвідчених педагогічних або науково-педагогічних, наукових працівників до керівництва участі учнів у навчально-дослідницькій діяльності;
 • заклад має забезпечувати високу результативність участі учнів у навчально-дослідницькій, дослідницько-експериментальній, науковій, конструкторській, винахідницькій, пошуковій діяльності, що має бути підтверджено, зокрема, наявністю патентів, винаходів, реалізованих дослідницьких проектів тощо.

Щоб стати науковим ліцеєм, керівнику закладу загальної середньої освіти необхідно звернутися до Державної служби якості освіти. Після цього ДСЯО проведе позаплановий інституційний аудит і визначить, чи відповідає школа цим критеріям. Останнє слово про перетворення закладу в науковий ліцей буде за засновником закладу, який ним керує.

Повний тектс документа:

Посилання на МОН: https://mon.gov.ua/ua

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Олімпіада «Всеосвіта Осінь – 2019»