+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о

Скасування указу про шкільну форму: думки експертів

"Всеосвіта" дізналась думку незалежних фахівців щодо скасування указу про шкільну форму. Більше деталей у нашому матеріалі.

Баталії навколо питання шкільної форми не згасали в Україні впродовж багатьох років. Практично щороку із батьківських гаманців кілька сотень купюр йшли на придбання шкільного дрес-коду. У квітні на сайті Президента України з’явилась електронна петиція про скасування обов’язкової шкільної форми. А кілька днів тому Володимир Зеленський скасував указ Президента України від 12 червня 1996 року №417 «Про шкільну форму для учнів середніх закладів освіти». Ця новина викликала бурю схвальних відгуків у користувачів соціальних мереж: «Діти повинні ходити в школу у зручному і комфортному одязі. Незалежно від того чи це форма чи вільний стиль! Повинно бути зручно…», «Якщо у мами 4-ро дітей, і кожному купити шкільну форму. Головне, щоб дитина охайною ходила до школа, а форма це таке», «В школу йдуть задля знань, і не важливо як при цьому виглядає учень чи педагог. Підтримую!» тощо.

«Всеосвіта» вирішила дізнатись думку експертів щодо скасування указу про шкільну форму.

Володимир Бахрушин – головний експерт РПР з питань освіти 

Питання шкільної форми є компетенцією закладу освіти. Немає потреби регулювати це указами Президента. До того ж, після прийняття Конституції в 1996 році Президент не має повноважень встановлювати обов'язковість шкільної форми.

Можна додати, що на практиці цей указ не застосовували, оскільки прийняті пізніше закони України про освіту та про загальну середню освіту обов'язковість шкільної форми не передбачають. Тож рішення про скасування цього указу можна вважати правильним.

 Віталій Голубєв, головний редактор Видавничого дому «ОГО», викладач Національного університету «Острозька академія», секретар Національної спілки журналістів України, керівник Школи універсального журналіста 

Чим меншим буде втручання держави в приватне життя людини, чим менше непотрібного регулювання – тим краще. І це не лише форми стосується. Думаю, там сотні документів скасовувати треба в усіх сферах, якщо не тисячі. Ось, приміром, навіщо надсилати автореферат кандидатської дисертації в Адміністрацію Президента? Хтось всерйоз уявляє, що їх там читають?.. Отож.

Катерина Звєрєва, керівниця ГО «Хочу вчитись!» 

Я вважаю, що скасування старого наказу про шкільну форму – це правильне рішення. Оскільки, це атавізм совкового минулого. Концепція Нової української школи не передбачає шкільної форми, діти вчаться в інтерактивному форматі. Кожен із них особистість. Новий освітній простір активний і дітям повинно бути комфортно. Діти мають право на комфортний одяг та самовираження. 

Старий наказ давав можливість маніпулювати батьками та змушувати купувати форму того виробника, якого обирав директор. І це було частиною корупційної схеми. Батьків запевняли, що форма обов'язкова, однак ніхто не виконував старий наказ Кучми в частині, що держава мала її забезпечити.

Тому скасування наказу, який виконувався частково, у найбільш зручний спосіб і не в інтересах дітей є цілком закономірним. 

Дмитро Корчевський, доктор педагогічних наук, засновник Міжнародної комп‘ютерної Академії «ШАГ»

Щоб правильно сформулювати відповідь, насамперед, для себе: «добре чи погано скасовувати форму в школі?» – звернімося до суті питання. Нам потрібні однакові діти чи ми підтримаємо розвиток свободи, та індивідуальності кожного? Відповідь криється у суспільно-політичній ідеї держави.

Згадаймо Радянський Союз. Основна ідея побудови держави була сама держава. Все для держави та в її інтересах. Люди в ній лише гвинтики. Індивідуалізм там вітався потягом до Сибіру. І зараз не йдеться про те, добре це чи погано. Просто це факт. Капіталістична система діяла навпаки. Приклад тому США, де в центрі суспільної думки – розвиток особистості та індивідуалізм. Згадаймо американські фільми 80-х років: там усі діти різні і про форму в школі мови не йшлося. Америка типова капіталістична країна з акцентом на свободі вибору бути собою, і зокерма свободі вибору одягу. Україна обрала для себе капіталістичний шлях.

Як на мене, скасовувати форми це як раз підтримка капіталізму і свободи вибору діями, а не словесними деклараціями. P. S. До школи я ходив у формі. Зараз ходжу в тому, в чому мені зручно. На мою ефективність це жодним чином не впливає :)


Нагадаємо, міністерка освіти і науки Лілія Гриневич розповіла, що питання носіння шкільної форми обговорюється з батьками та адміністрацією закладу освіти. 

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись