Новини
1676
16 грудня 2020 о 15:36

Сергій Горбачов про проблеми нового санрегламенту у школах: чи знайдуться кошти на нововведення?

У санрегламенті прописані дивні речі: директор школи має контролювати технологію вироблення їжі, – освітній омбудсмен.

З 1 січня у закладах освіти набуде чинності новий санітарний регламент, розроблений Міністерством охорони здоров'я.

Документ передбачає поліпшення технічної бази, нові правила харчування у закладах освіти, надання рекомендацій щодо профілактики захворювань та забезпечення учнів транспортом.

Як працюватиме новий санрегламент, у чому зміст новацій та чи знайдуться на них кошти у бюджеті, розповів освітній омбудсмен Сергій Горбачов в ефірі Українського радіо:

Новий санітарний регламент – реінкарнація державних санітарних норм і правил, які наразі є чинними, але до яких внесені деякі достатньо важливі зміни.

За словами освітнього омбудсмена, більшість нових норм регламенту пов'язані з витратами коштів, оскільки цей проєкт МОЗ отримало ще у 2018 році. Втім, він довго «ходив» по кабінетах, вносились правки й лише рік тому зробили уточнення.

Горбачов вважає, що за санітарним регламентом логічно було б ухвалити відповідні статті державного бюджету та запланувати певні види освітніх субвенцій:

Наразі засновник школи за санрегламентом повинен щороку робити певні дослідження, а деякі з них щомісяця. Йдеться, наприклад, про воду в басейні або наявність у повітрі радону чи інших шкідливих речовин. А це все гроші.

Складнощі, які чекають переважену більшість шкіл на початку 2021 року, стосуються й більш приземлених речей, наприклад, шкільних вбиралень:

За даними МОЗ, кожна десята школа нині має вбиральні на вулиці. Заклади освіти вже понад два роки мали облаштувати вбиральні у приміщеннях. Ще у 2018 році запустили програму, яка називалась «Гідність дитини», коли кожна школа, яка мала вбиральню на вулиці, повинна була облаштувати внутрішні туалети, – запевнив освітній омбудсмен.

Крім того, Горбачов зауважив, що за новим санітарним регламентом у школах дозволяється організовувати кейтеринг:

Розділ «харчування» викликав у мене таке враження, що люди, які його ухвалювали, взагалі не знають, що таке школа. У ньому навіть не згадано про те, що переважна більшість українських шкіл харчуються за тендерами. Тобто харчування організовують не співробітники школи, а організація, яка забезпечує харчуванням.

Своїми думками освітній омбудсмен поділився і стосовно контролю. За його словами, в санітарному регламенті прописані дивні речі: директор школи має контролювати технологію вироблення їжі.

А хіба директор школи є фахівцем в громадському харчуванні? Над цим треба ретельно думати, – додав освітній омбудсмен.

На заклади освіти покладено багато відповідальності за дотримання харчових продуктів, але є такі речі, за які відповідає певна лабораторія або відповідна людина, яка має ліцензію, підкреслив Горбачов.

Старий регламент містив норми щодо розкладу занять. Втім, і в новому залишилася норма про те, що найбільш інтелектуально навантажені предмети повинні викладатись в середині робочого дня і тижня.

У старих санітарних нормах був додаток, який визначав коефіцієнт складності певних предметів. Цей додаток прибрали й тепер директор школи на свій розсуд визначатиме, який предмет є складним, а який – ні. Тому зі складанням розкладу наразі виникнуть величезні проблеми, – наголосив Горбачов.

Нагадаємо, раніше санітарний лікар України Віктор Ляшко під час брифінгу повідомив, що МОЗ оновило санітарний регламент у школах. Згідно з нововведеннями, у закладах освіти з 1 січня дозволять користуватись інтернетом та оновлять комп'ютерне обладнання, меблі й санітарні вузли.

Фотоматеріали взято із TSN.ua


Читайте також: Набуває чинності головна стаття Закону про державну мову. Як це стосується освіти?

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Сподобався матеріал!?