Новини
352
2 червня 17:18

Рада планує посилити вимоги до якості підручників: ухвалено законопроєкт

Документ розроблений з метою встановлення чітких вимог до якості навчальної літератури.

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №5465 «Про внесення змін до закону України «Про освіту» щодо вдосконалення науково-методичного забезпечення освіти та якості навчальної літератури».

Якість навчальної літератури, насамперед шкільних підручників, є однією з проблем освіти, особливо середньої, що викликає ледь не найбільше суспільне збурення.

Згідно з пояснювальною запискою, законопроєкт розроблений з метою встановлення чітких вимог до якості навчальної літератури, насамперед тієї, що використовується у закладах повної загальної середньої освіти, та механізму перевірки дотримання цих вимог, а також уточнення повноважень щодо науково-методичного забезпечення системи освіти.

Серед завдань проєкту закону:

  • запровадження визначення навчальної літератури та визначення критеріїв, яким вона має відповідати;

  • удосконалення розподілу повноважень щодо наукового та методичного забезпечення освіти;

  • визначення підходів до забезпечення якості навчальної літератури шляхом її експертизи.

Законопроєкт встановлює перелік повноважень Центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки щодо наукового та методичного забезпечення освіти, зокрема щодо забезпечення якості навчальної літератури, а також уточнює права інших установ та організацій щодо наукового та методичного забезпечення освіти.

Також документ пропонує встановити перелік принципів, яким має відповідати навчальна література, що використовуються у освітньому процесі у закладах освіти, та визначити явища, неприпустимі у навчальній літературі (академічний плагіат, фальсифікація та фабрикація, дискримінаційні висловлювання).

До того ж законопроєкт передбачає обов’язковість експертизи навчальної літератури, що виготовляється за кошти державного бюджету, на предмет відповідності вимогам законодавства. А також встановлює право ініціювати експертизу навчальної літератури, що виготовляється за кошти фізичних та юридичних осіб та використовується у закладах освіти, на предмет відповідності вимогам законодавства, та визначає правові наслідки результатів цієї експертизи. Так, навчальна література, яку за результатами експертизи визнано такою, що не відповідає вимогам законодавства, не може використовуватися під час освітнього процесу.

Очікується, що запровадження змін, передбачених проєктом закону, дасть змогу покращити якість навчальної літератури, насамперед шкільних підручників, а також сприяє виконанню міжнародних зобов’язань України щодо протидії дискримінації та забезпечення прав людини, зокрема, виконання рекомендацій, отриманих в рамках Універсального періодичного огляду Ради ООН з прав людини.

Вас також може зацікавити такий матеріал: Якість шкільних підручників – у пріоритеті: МОН розробило новий Порядок конкурсного відбору навчальної літератури

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.