Профільний комітет рекомендує ВР виділити кошти на безпеку вчителів під час COVID-19

Під час засідання Комітету розглянули питання, пов’язані з організацією безпечного навчального процесу та безпеки педпрацівників ЗЗСО.

У четвер, 17 вересня, відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

Під час засідання розглянули питання, пов’язані з організацією безпечного навчального процесу та безпеки педагогічних працівників закладів загальної середньої та професійної освіти.

Члени Комітету ухвалили рішення рекомендувати Верховній Раді такі проєкти:

1. Проєкт Постанови Верховної Ради України про безпеку педагогічних працівників закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти під час пандемії коронавірусу SARS-CoV-2 (реєстр. № 4108 від 17.09.2020).

Комітет з питань освіти, науки та інновацій є головним з опрацювання проєкту Постанови Верховної Ради України «Про безпеку педагогічних працівників закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти під час пандемії коронавірусу SARS-CoV-2» (реєстр. № 4108 від 17.09.2020), поданий народними депутатами України Бабаком С.В., Коваль О.В., Колебошиним С.В., Грищуком Р.П., Піпою Н.Р. та іншими.

Підготовка цього проєкту Постанови зумовлена тим, що у зв’язку з тривалими карантинними заходами існують певні складнощі в організації освітнього процесу, адже насамперед необхідно забезпечити збереження життя і здоров’я всіх учасників освітнього процесу.

Крім того, у зв’язку із запровадженням карантину у педагогічних працівників фактично збільшилось навантаження та кількість завдань, які необхідно виконувати у скорочені строки, а кількість відпрацьованих робочих днів не зменшилась.

Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину у зв’язку з поширенням COVID-19, затверджені постановами Головного державного санітарного лікаря України від 22.08.2020 №50 та від 04.08.2020 №48, та рекомендації Міністерства освіти і науки України викладені у листі від 05 серпня 2020 р. № 1/9-420 «Щодо організації роботи закладів загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році», а також у листі від 25 травня 2020 року № 1/9-271 «Щодо організації освітнього процесу в закладах професійної (професійно-технічної) освіти з 01 червня 2020 року» передбачають використання засобів індивідуального захисту та дезінфекційних засобів учасниками освітнього процесу.

Зважаючи на те, що ризик зараженням педагогічних працівників гострою респіраторною хворобою COVID-19 у цей період значно збільшується, враховуючи положення статті 3 Конституції України, згідно з якою людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, пропонується запровадити державне фінансування програми «Безпека вчителів під час пандемії коронавірусу SARS-CoV-2» у 2020 році для забезпечення вчителів масками, засобами для дезінфекції поверхонь у класах та технічними засобами для проведення дистанційного навчання (ноутбуками зі стереогарнітурою для робочого місця вчителя).

Відповідно до пункту 2 Пояснювальної записки метою цього проєкту є забезпечення соціального захисту з боку держави вчителів закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти під час пандемії.

Проєктом Постанови пропонується рекомендувати Кабінету Міністрів України здійснити необхідні розрахунки та внести зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з метою перерозподілу видатків для забезпечення необхідними індивідуальними засобами захисту вчителів від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 під час освітнього процесу у ЗЗСО та необхідними технічними засобами для проведення дистанційного навчання.

У додатку до проєкту Постанови наведені розрахунки для фінансування закупівлі масок для педагогічних працівників закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) та дезінфекційних засобів для класів, а також технічних засобів для забезпечення дистанційного навчання в повному обсязі на 2020 рік.

Пропонується вищезазначені видатки здійснювати на засадах співфінансування з органами місцевого самоврядування.

При такому підході видатки із Державного бюджету України для реалізації положень проєкту Постанови пропонується передбачити в такому обсязі: на 2020 рік – 1 279 376, 42 тис. грн.

Ухвалення проєкту Постанови сприятиме організації безпечного освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти в умовах карантину, запровадженого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

2. Про уточнення рішення Комітету щодо проєкту Постанови ВР України «Про звернення до Кабінету Міністрів щодо вжиття невідкладних заходів для забезпечення безпечного навчального процесу і якісної освіти в умовах карантину, запровадженого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (реєстр. № 4057 від 07.09.2020).

Комітет з питань освіти, науки та інновацій є головним з опрацювання проєкт Постанови Верховної Ради України «Про звернення до Кабінету Міністрів України щодо вжиття невідкладних заходів для забезпечення безпечного навчального процесу і якісної освіти в умовах карантину, запровадженого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (реєстр. № 4057 від 07.09.2020 р.), поданий народними депутатами України Піпою Н.Р., Рущишиним Я.І., Клименко Ю.Л., Стефанишиною О.А., Рудик К.О. та іншими.

Відповідно до пункту 2 Пояснювальної записки метою проєкту Постанови є забезпечення безпечного та якісного навчального процесу в освітніх закладах України комунальної та державної форми власності шляхом перерозподілу видатків Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19 та її наслідками.

Підготовка цього проєкту Постанови ВР зумовлена тим, що відповідно до Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину у зв'язку з поширенням COVID-19, затверджених Постановами Головного державного санітарного лікаря України від 04.08.2020 № 48 та від 22.08.2020 №50, та Рекомендацій Міністерства освіти і науки України щодо організації роботи закладів освіти у 2020/2021 навчальному році, передбачено використання учасниками освітнього процесу сертифікованих засобів індивідуального захисту та здійснення освітнього процесу із застосуванням практики соціального дистанціювання і мінімізації контактування здобувачів освіти.

Водночас забезпечення вимог щодо фізичного дистанціювання передбачає поділ класів та груп здобувачів освіти на підгрупи, що вимагає додаткових ставок вчителів, вихователів, а отже й збільшення обсягів фінансування.

Крім того, забезпечення якісного освітнього процесу, зокрема організації дистанційного навчання за допомогою онлайн-занять з використанням різних інтернет-ресурсів, можна досягти за умови облаштування закладів освіти та забезпечення здобувачів освіти необхідною комп’ютерною технікою та мультимедійним обладнанням, що також вимагає додаткових фінансових джерел.

Однак на зазначені цілі з Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19 та її наслідками, кошти на освітню галузь не виділялися.

Враховуючи фінансову неспроможність більшої частини місцевих бюджетів виконати вищезазначені вимоги, виникла необхідність ухвалення запропонованого проєкту постанови про звернення до Кабміну із рекомендацією зробити перерозподіл видатків з Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19 та її наслідками, з метою вжиття заходів для забезпечення безпечного навчального процесу і якісної освіти в умовах карантину.

Зокрема, цим актом рекомендовано Кабінету Міністрів України при перерозподілі видатків Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19 та її наслідками, передбачити:

  • для закупівлі сертифікованих засобів індивідуального захисту для педагогічних та науково-педагогічних працівників закладів освіти державної та комунальної форм власності, здобувачів освіти в закладах освіти державної та комунальної форм власності на період до кінця 2020 року 1 090 000,00 тис. грн;

  • додаткові доплати у розмірі 6033560,00 тис. грн до заробітної плати педагогічним та науково-педагогічним працівникам закладів освіти державної та комунальної форм власності за додаткове навчальне навантаження в умовах дистанційного та змішаного навчання на період до кінця 2020 року;

  • для технічного забезпечення дистанційного навчання в умовах карантинних заходів 3 375 390,00 тис. грн.

На думку авторів, ухвалення цього акту не потребуватиме додаткових видатків із Державного бюджету України у 2020 році.


Вас також можуть зацікавити такі матеріали:

На страхування вчителів від COVID-19 коштів з бюджету не передбачено - очільник МОН

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!