Новини
582
5 травня 11:55

Підвищення зарплат і стипендій, запровадження субвенції на оновлення гуртожитків: у МОН презентували проєкт розвитку профосвіти

Сьогодні питання професійної освіти МОН визначає як одне із ключових своїх завдань, зазначив Сергій Шкарлет.

Для повноцінного втілення реформи професійної освіти до 2027 року потрібно виконати 4 ключових завдання. Вони детально виписані в Концепції Державної цільової соціальної програми розвитку професійно-технічної освіти на 2022-2027 роки. Проєкт розміщено на офіційному сайті Міністерства освіти і науки України.

Розвиток профтехосвіти та підвищення престижу робітничих професій тривалий час здійснювалися в Україні за залишковим принципом. Як наслідок, управлінці формували хибне розуміння ролі кваліфікованих робітників, які насправді є рушійною силою економічного зміцнення країни та благополуччя громадян. Сьогодні питання професійної освіти МОН визначає як одне із ключових своїх завдань, – зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Він додав, що ця сфера має значну підтримку з боку Президента України та Кабінету Міністрів України.

Як зазначено на сайті МОН, у проєкті наведено стислий аналіз наявних проблем сучасної професійної освіти в Україні. Серед них:

 • недостатня співпраця закладів зі стейкхолдерами сфери;

 • застарілі програми для підвищення кваліфікації педагогів;

 • брак інформації про стан ринку праці тощо.

Водночас визначено перелік вже наявних позитивних результатів. Наприклад, практика створення навчально-практичних центрів, розроблення стандартів на компетентнісній основі, проведення конкурсів професійної майстерності, зокрема «WorldSkills Ukraine».

Програма передбачає, що для цілісної модернізації профосвіти необхідно:

 • запровадити нову децентралізовану модель управління та фінансування закладів, орієнтованої на результати;

 • осучаснити зміст і підвищити якість такої освіти;

 • передбачити стимули для розвитку партнерства у сфері;

 • вжити заходів з популяризації профосвіти.

Проєктом документа також передбачений чіткий та вимірюваний результат від виконання цих завдань. Зокрема, як зазначили у МОН, управління та фінансування всіх профільних закладів має перейти на регіональний рівень. Водночас профтехи отримають більшу автономію у прийнятті рішень, стимули для власної навчально-виробничої діяльності шляхом використання податкових пільг.

Програма передбачає перегляд нинішнього фінансування профосвіти та збільшення його обсягів. Йдеться про:

 1. підвищення стипендій учнів закладів профосвіти до розміру стипендій студентів закладів фахової передвищої освіти. Нині учні отримують 490 гривень на місяць, тоді як студенти коледжів та технікумів – близько 900 гривень;

 2. підвищення зарплат педагогів закладів;

 3. розроблення методики розрахунку вартості підготовки учнів за професіями з урахуванням їх складності;

 4. запровадження субвенції на оновлення гуртожитків та спортмайданчиків, створення інклюзивного освітнього середовища у профтехах.

Для покращення якості профосвіти планується прискорити процедуру затвердження стандартів на компетентнісній основі, а також створити нові навчальні матеріали, зокрема електронні, відповідно до оновлених стандартів.

Виконання програми триватиме впродовж 2022-2027 років. Для надання зауважень та пропозиції до проєкту натисніть тут.

Вас також може зацікавити: Вступ до закладів вищої та передвищої освіти для осіб з ТОТ: МОН ухвалив новий порядок

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.