Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

30 січня 13:25

Парламент ухвалить важливий закон про освітні гранти: хто може претендувати на ці кошти

Розміри грантів для здобуття вищої освіти у 2024—2025 навчальному році будуть складати до 55 тис. грн на рік.

Проєкт закону, який змінюватиме формат фінансування вищої освіти та запровадить перелік можливих освітніх грантів, може бути розглянутий Верховною Радою України вже в березні. Цю інформацію оприлюднив під час інтерв’ю Укрінформу Михайло Винницький — заступник міністра освіти і науки Оксена Лісового.

МОН планує впроваджувати закон про зміну моделі фінансування вищої освіти вже з вересня 2024 року

За словами чиновника, зараз працівники МОН готують відповідні зміни до законопроєкту про освітні гранти. Михайло Винницький уточнив:

Ми сподіваємося, що всі заплановані нами зміни будуть схвалені у Парламенті. Це надасть можливість втілювати зміни у життя вже в цьому році. Проте, щоб усі ці зміни запрацювали для вступників з вересня 2024 року, нам треба внести зміни в законодавство. Проєкт Закону щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті вже пройшов перше читання у Верховній Раді України. Сподіваємося, що у лютому він буде прийнятий в остаточній версії. Законопроєкт про зміни у системі бюджетного фінансування вищої освіти буде зареєстрований у ВРУ вже незабаром і ми розраховуємо на ухвалення його у березні.

Відомо, що орієнтовний розмір гранту для здобуття вищої освіти може скласти від 15 до 55 тисяч грн на рік. Михайло Винницький наголосив, що часові рамки складання цьогорічного НМТ вступниками триватиме до середини червня. Але це відбудеться з невеликим запізненням, бо на початку весни Міністерство освіти і науки має затвердити Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024 році. Нагадаємо, що зараз цей документ все ще перебуває на громадському обговоренні, тому його підписання можливе лише у березні або квітні.

Освітні гранти направлятимуть на підтримку вступників з пільгами

За словами М. Винницького, в першу чергу, система грантів вплине на пільгові категорії абітурієнтів:

Якщо мова йде про дітей загиблих на війні захисників і захисниць, то це обов’язок держави – дати такій дитині можливість навчатися. Буде зроблено все, щоб вона вступила. Щодо інших категорій, людина матиме доступ до соціального гранту, проте вона спочатку має вступити до закладу вищої освіти. Це – фундаментальна відмінність від того, що є зараз. Зараз фактично мова йде про пільгові місця у закладах вищої освіти. Дитина, яка претендує на пільгу, може скласти НМТ на 140 балів, і її все одно візьмуть у ЗВО. Це – неправильно. Ми ж хочемо створювати контингент мотивованих студентів. Держава має зобов’язання перед дитиною з пільгової категорії, але та спочатку має вступити, отримати мінімальний грант, а якщо буде потрібно, то решту доплатить держава.

Масштабний законопроєкт, який роз’яснює моделі запровадження державних грантів сфері вищої освіти було погоджено Кабінетом міністрів України на початку січня. Звертаємо увагу, що Всеосвіта вже підготувала для майбутніх вступників покроковий дороговказ щодо вступу-2024. Вже сьогодні ви можете ознайомитися з детальною інформацією про всі нюанси проходження Національного мультипредметного тесту.