Оцінювати учнів треба за особисті якості, а не знання параграфу, – освітній експерт

Володимир Співаковський вважає, що в реальному житті більше цінуються особисті якості, ніж академічні успіхи.

Чи правильно ставити оцінку школярам за вивчений параграф, іспити, тести, в яких є зрозуміла система запитань та відповідей? Можливо, варто оцінювати у дитині кмітливість, завзятість, ерудицію, пропонує президент корпорації "Гранд" Володимир Співаковський.

За словами експерта, у реальному житті цінуються вищеописані якості, а не академічні успіхи:

З точки зору здорового глузду, вчити треба саме цього, і ставити бали не за знання параграфів (це повинні бути тільки заліки). Але тоді це будуть не оцінки, а описові файли.

Пан Співаковський пропонує дві системи оцінювання:

  • за формальні знання матеріальної частини шкільних предметів;

  • за особисті якості, які дозволяють ці знання успішно застосувати у житті (описово).

Над цим нині працюють експерти зі всього світу, оскільки проблема полягає в тому, як оцифрувати другий критерій оцінювання. А, можливо, і не потрібно його оцифровувати, – зазначив експерт.

Думки освітян щодо критеріїв оцінювання розділились. Одна із підписників Володимира Співаковського, яка працює вчителькою, висловила таку думку:

Заради справедливості 12-бальна шкала оцінювання це далеко не тільки про "вивчив параграф здав", бо будь-яка оцінка вище "6" уже передбачає не тільки репродукцію (відтворення) одного окремо взятого параграфа. А якщо вище за "9", то й не тільки одного окремо взятого предмета. Звісно, що оптимальним зворотним зв'язком про успіхи дитини є змішана система, тобто бально-описова.

Деякі батьки вважають, що погані оцінки дитини не завжди залежать від її знань. Ольга Бережна пише, що її часто викликають до школи обговорити проблему успішності її дитини.

Якщо з матеріальною частиною у нас справи йдуть не дуже, то життєві навички, такі як: поведінка, хазяйновитість, працьовитість, комунікабельність, орієнтування на місцевості на висоті. Іноді потрібно доводити педагогічному колективу, що у нашій сім'ї інші цінності й мені оцінки неважливі. Погані оцінки це не завжди вина дитини. Частіше за все вчителі не цікаво викладають свій предмет і дистанційка це підтвердила.

Також була озвучена думка про те, що неможливо передбачити, які знання знадобляться у майбутньому, особливо в умовах сьогодення.

Ми можемо запропонувати дітям тільки картину світу у вигляді наук (як системний формат). Усі інші параметри мають більше шансів уже завтра стати безглуздим баластом втраченого часу, – написала користувачка Наталія Парцевська.

Ще декілька років потому, коли в Україні міністром освіти була Лілія Гриневич, ситуація зі системою оцінювань обговорювалась на державному рівні. Ексочільниця Міносвіти зазначала, що учні 1–2 класів НУШ не матимуть оцінок:

Сьогодні Україна має великі проблеми саме з ідеологією оцінювання – воно каральне. У Новій українській школі буде створено стимулювальну систему, де досягнення підкреслюватимуться на рівні з помилками. При цьому ми не зніматимемо оцінювання у початковій школі повністю. 1–2 клас має бути без оцінок, але в 3–4 діти повинні звикати до бальної системи.

У вересні цього року автори методичних рекомендацій надали роз’яснення щодо основних підходів та вимог до оцінювання результатів навчання учнів третіх та четвертих класів Нової української школи.

Читайте також:

«Оцінки не мають значення для мотивації» – Володимир Співаковський

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!