Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

6 червня 2020 о 13:26

Новий кандидат на посаду мовного омбудсмена: хто та чому саме він

Уряд визначився з кандидатом на посаду мовного омбудсмена. Це Святослав Літинський. Розбираємо, хто він такий та як пов'язаний з мовним питанням.

Міністерство культури та інформаційної політики України затвердило кандидатом на пост Уповноваженого із захисту державної мови. Ним став львів'янин Святослав Літинський.

Вже багато років він займається захистом мови. В судах, переважно.

Все почалося з позову на компанію Samsung. Він замовив в інтернеті пральну машинку, та коли її привезли, виявилося, що маркування там іноземною мовою. Він подав до суду, де визнали, що дії компанії незаконні. Вже протягом наступних пів року Samsung почав ввозити техніку з українським маркуванням.

Потім були Candy, LG, Volkswagen. І всі вони зрештою почали додавати українську до своєї техніки.

Святослав Літинський також прискіпливо стежив за роботою державних структур. За його поданням у 2014 році суд заборонив видавати виписки іноземними мовами.

У 2015 році він звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з проханням надати українськомовний переклад виступів Арсена Авакова. Йому відмовили, але він пішов до суду і виграв його. Міністр навіть тоді образливо висловився на адресу активіста. Але його промови почали супроводжувати перекладами, а перед Літинським навіть вибачилися. Щоправда, не сам міністр, а його речник.

Святослав Літинський подавав позови щодо дій чи бездіяльності Апарату Верховної Ради, НАБУ, поліції, Укрзалізниці, МОЗ та навіть Кабінету Міністрів. І в кожному з цих випадків причиною був захист української мови.

У 2014 році Святослав добився того, щоб його внутрішній паспорт був без російськомовної сторінки. Він став першим українцем з повністю українськомовним паспортом.

За плечима кандидата роки боротьби за права української мови, понад 30 позовів до суду, купа перемог над чиновниками та близько 20 сайтів, що перейшли на українську саме через нього.

Нагадаємо, попередня мовна омбудсменка Тетяна Монахова звільнилася з цієї посади. Вона зазначала, що за пів року роботи Кабмін так і не проголосував за створення секретаріату омбудсмена, й, відповідно гроші з бюджету не виділяли. Навіть на зарплату самій омбудсменці.