Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Освітній бранч – сучасний формат організації роботи з учнями та вчителями. Підготовка та презентація творчих кейсів
»
Взяти участь Всі події
Новини
6633
21 серпня 2019 о 13:39
pdf Роздрукувати

Нові правила навчання вдома

Вже з вересня батьки школярів зможуть скористатися усіма можливими видами індивідуальної форми навчання без додаткових дозволів.

З початку 2019/2020 навчального року школярі та їхні батьки зможуть обрати для себе більш гнучкий спосіб навчання, аніж відвідування закладу освіти. Тепер для одержання шкільного атестата можна буде навіть не виходити з дому.

Учора, 20 серпня, набрала чинності нова редакція Положення про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти, тож відтепер для кожного учня, що обере персональну форму навчання, буде створена особлива освітня траєкторія, що задовольнятиме індивідуальні потреби дитини.

Згідно з ухваленим документом, тепер є три види індивідуальної форми навчання:

  • сімейна (домашня) освіта;
  • екстернат;
  • педагогічний патронаж.

Інформацію щодо форм навчання, доступних у конкретній школі, можна знайти на сайті закладу освіти або на платформі місцевого управління (чи засновника установи). 

 Про зміни, які пропонує ухвалений документ 

Одним із важливих принципів Нової української школи є дитиноцентризм і орієнтація на потреби кожного окремого учня. Для того, щоб сучасна освіта могла відповідати на будь-які суспільні запити, зараз набуває чинності нова редакція Положення про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти. Відтепер батьки матимуть можливість обирати спосіб та форму навчання дитини, орієнтуючись на її потреби та хист. Вони також зможуть брати участь у формуванні навчального плану або програми розвитку, якщо йдеться про дитину з особливими освітніми потребами, — зазначила міністерка освіти і науки Лілія Гриневич.

Раніше школярів могли перевести на індивідуальну форму навчання виключно з поважних причин (зокрема, за станом здоров’я). Щоб отримати дозвіл на таке здобуття освіти, необхідно було звернутися до місцевого управління освіти. Відтепер зарахування учня на будь-яку з індивідуальних форм не потребує додаткового погодження.

Згідно з документом, перевестися на екстернат і навчання вдома можна буде не пізніше ніж за три місяці до річної контрольної.

Важливо! Норма не стосується переведення дітей з окупованих територій, учнів за кордоном і тих, хто потребує педпатронажу.

 Домашня форма освіти 

Навчатися за такою формою зможуть учні, чиї батьки бажають і готові самостійно організовувати освітній процес в домашніх умовах. Водночас, учень має бути обов’язково зарахованим до закладу освіти, який спостерігатиме за прогресом дитини у навчанні.

Як перевестись? Для того, щоб школяр мав змогу здобувати освіту вдома, батькам необхідно буде написати заяву щодо навчання дитини за сімейною формою. Після переведення, учень 4 рази на рік має проходити оцінювання в школі, зокрема, складати підсумкові контрольні роботи.

Важливо! Дитина має отримувати знання, які відповідатимуть рівню Державного стандарту або перевищуватимуть цей щабель.

Якщо учень продемонстрував погані результати під час планового оцінювання педагогічна рада може:

  • рекомендувати батькам перевести дитину на інституційну форму (для учнів 1-4 класів);
  • своїм рішенням перевести учня на інституційну форму (для учнів 5-11(12) класів).

Для нас важливо, щоб ця форма не використовувалась недоброчесними батьками. На жаль, у нас буває так, що батьки хочуть забрати дітей не для створення сприятливих умов навчання, а, наприклад, для використання дітей у домашньому господарстві. За таких умов навчання не відбувається, і діти мають дуже мало можливостей для успішного життя в майбутньому. Ми маємо застерегти права дитини, — відзначила міністерка.

Водночас сумлінним батькам, які дійсно хочуть дати дітям кращу освіту, школа всіляко сприятиме для організації процесу навчання. Так, вони отримуватимуть консультації та допомогу вчителів, їм допоможуть скласти індивідуальний навчальний план дитини, нададуть підручники та рекомендації щодо подальшого навчання.

 Екстернат 

Ця форма навчання зорієнтована на дітей, які опанували або можуть вивчити один чи декілька предметів, класів або навіть рівнів освіти швидше своїх однолітків. Однак, тепер документ також дозволяє зараховувати на екстернат ще й учнів, які не можуть з поважних причин відвідувати заняття у школі або скласти річне оцінювання.

Як перевестись? Для зарахування на екстернат учень має подати заяву та документ, що підтверджує підставу для переведення. Для дітей, що випереджають програму, у процедурі передбачений іспит перед експертною комісією.

Зарахування учнів, які ще не мають документів про попередню освіту, також проходитиме після оцінювання у закладі, де вони планують навчатися.

Важливо! Батьки та учні, що проживають на неконтрольованій території або на території лінії зіткнення, можуть подати документи для зарахування на екстернат в електронному вигляді.

Діти, що навчаються екстерном через прискорене опановування програмою, можуть продовжувати здобувати освіту в такій формі, за умови, що результати їхнього оцінювання з усіх предметів будуть не нижче 7 балів. Якщо ж дитина отримала принаймні одну оцінку нижче «порогового», її можуть знову повернути за парти.

 Педагогічний патронаж 

Існує дві категорії дітей, для яких передбачена ця форма навчання:

  • учні, які за станом здоров’я не можуть відвідувати школу щодня
    перебувають на стаціонарному лікуванні у закладах охорони здоров’я або потребують навчання біля лікарняного ліжка;
  • учні, що здобувають початкову та базову освіту у школах сільської місцевості, в яких через малокомплектність (менш ніж 5 учнів на клас) не може бути організоване навчання у закладі.

Як перевестись? Для оформлення педагогічного патронажу батьки мають подати заяву директорові та додати до неї комплексну оцінку розвитку дитини або висновки лікарської комісії.

Педпатронаж передбачає індивідуальний супровід конкретного учня вчителем.  Водночас, чималий відсоток знань шляхом опрацювання навчальних матеріалів, дитина має здобути самостійно (чи за допомогою батьків).

Важливо! Таке навчання передбачає тісне партнерство між учнем, вчителем та батьками, які й визначають інтенсивність та результативність навчання.

Посилання на МОН

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.