Головне меню порталу
Разом із війною в українському просторі з’явилися терміни та стани, розуміти та попереджати які — дуже важливо. Зокрема, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) у дітей.
На які симптоми звертати увагу та як правильно підтримати дитину, поділився соціальний психолог Ілля Бачурін.
Передусім варто зазначити: постійний страх, втрата інтересу до зазвичай цікавої діяльності, емоційні потрясіння, труднощі з концентрацією уваги — це нормальна людська реакція на травму. Дитина, яка переживає це після травматичної події, не обов’язково страждає на посттравматичні стресові розлади, — пояснює психолог.
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це стан психічного здоров’я, що піддається лікуванню, який може виникнути після того, як людина пережила або стала свідком травматичних подій. Наприклад, це могли б бути такі епізоди, як терористичний акт, бойові дії, сексуальне чи фізичне насильство, травми, за яких була загроза життю тощо.
Фахівець зазначає, що ПТСР у дітей містить явні попереджувальні ознаки та симптоми, які не спостерігаються за типової реакції на стрес.
Якщо дитина пережила або стала свідком травматичної події, дорослим треба слідкувати за такими ознаками:
симптоми вторгнення (дитину турбують небажані спогади, думки, сни);
уникнення та відмова (дитину явно щось турбує, проте вона відмовляється говорити про це, уникає контакту);
порушення (гнів, проблеми зі сном);
зміни в успішності у школі;
оніміння/плоскість у вираженні емоцій.
Як і діти старшого віку та дорослі, діти віком до шести років можуть відчувати симптоми, пов’язані з повторюваними неприємними спогадами про подію та/або нічними кошмарами. Зміст снів не має чіткого зв’язку з подією, що травмує. Так само і спогади, які зазвичай виникають у грі, не завжди здаються спостерігачам неприємними. Це викликає сильний емоційний і фізичний стрес.
Симптоми ПТСР у дітей віком до шести років можуть включати:
уникання розмов про травматичну подію та людей загалом;
уникання дій, місць або фізичних нагадувань (дотиків) про подію;
обмежена гра й «закрита» поведінка;
втрата інтересу до речей і справ, які раніше викликали інтерес та приносили задоволення;
втрата зв’язку із реальністю;
дратівливість, спалахи гніву, навіть прояви жорстокості;
пригніченість та/або буркотливість;
підвищені істерики;
підвищена пильність (дитина постійно «на варті»);
перебільшена реакція переляку (смикання);
проблеми зі сном і нічні жахи;
труднощі з концентрацією уваги;
проблеми з виявом турботи;
регресія розвитку (втрата прогресу в туалетних звичках, нічне нетримання сечі, труднощі у використанні мови/вербальній комунікації тощо);
занепокоєння про смерть у ранньому віці;
незвичайна привʼязаність до вихователів;
гра, що пов’язана із травматичними подіями і повторюється (передбачає повторне переживання травми).
Також дитину можуть турбувати фізичні симптоми, наприклад, частий головний біль або біль у животі та проблеми з травленням.
ПТСР діагностується лише в тому випадку, якщо симптоми зберігаються понад один місяць і негативно впливають на життя дитини. Пам’ятайте, що самодіагностика може бути небезпечною та призвести до неадекватного або неналежного догляду, — наголошує Бачурін.
Саме тому батьки чи вихователі, якщо помічають деякі з цих симптомів або один, який повторюється постійно, мають проконсультуватися у лікаря-психіатра або психотерапевта. Адже ігнорування ПТСР може призвести до серйозних наслідків у подальшому житті.
Нагадаємо, під час війни, перебуваючи у стані тривожності чи роздратованості, головне завдання кожного українця — не зациклюватися на негативі, від якого до депресії й нервового зриву один крок. Адже що глибше ми занурюємося в тривогу і страх, то важче виходити з цього стану. Психологи розповіли, як налаштуватися на новорічні свята під час війни та коли потрібно починати готуватися.
Будь ласка, оцініть новину!
Редакторка:
Нікішина Тетяна ОлександрівнаВсеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам
Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.
Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.