і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Взяти участь
Поспішайте взяти участь у вебінарі Використання мобільних застосунків на уроках
До початку вебінару залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд

Методика навчання «Горнятко спокою»

Що це, чи несуть «горнятка» користь та як зробити собі таке?

Сенсорні ігри – це будь-яка активність, що стимулює розвиток одного або одразу ж декількох відчуттів. Упродовж усіх стадій розвитку дітей, вкрай важливо приділяти увагу кожному з п’яти основних відчуттів (зір, слух, нюх, смак, тактильні відчуття). Зараз вони дуже популярні і не дивно. Однією з останніх освітніх тенденцій у розвитку дошкільнят є так звані «сенсорні колби». Це досить нова методика навчання для України, тож ми розповімо вам якомога детальніше у чому полягає такий підхід та для чого його використовують.


 Що таке «сенсорні колби»? 

«Сенсорні колби» – це прозорі посудини з різноманітними маленькими деталями та рідинами з підвищеною густиною. Їх ще часто називають горнятком спокою, а все тому, що крихітні елементи чи блискітки, які уповільнено линуть додолу буквально зачаровують дітей, а інколи і дорослих. Таке споглядання допомагає заспокоїти дихання та врегулювати свої емоції.

Часто дитина, яка зазвичай грається іграшкою впродовж декількох хвилин, витрачає п’ять, а то і десять хвилин, споглядаючи на свою «сенсорну колбу», доки її мама або тато, стоїть, впустивши свою щелепу на підлогу, дивуючись, як їхня активна дитина залишається зосередженою на одній дії так довго.


 Для чого потрібно застосовувати цей метод? 

Створення «сенсорних колб» має одразу декілька переваг:

 • Мовні навички
  Діти здатні розширювати свій словниковий запас і ораторські здібності, коли описують процеси гри та враження від створення поробки.
 • Розвиток дрібної моторики
  Навички дрібної моторики вдосконалюються шляхом маніпулювання маленькими об’єктами (вхопити,  занурити, зачерпнути і т.ін.).
 • Соціальні навички
  Ця функція реалізується за допомогою досвіду спільного користування та комунікації з іншими людьми під час сенсорної гри.
 • Наука і математичні навички
  Діти також вчаться вимірювати об’єм рідин, оцінювати місткість посудин та будувати причинно-наслідкові ланцюги, створюючи власну «колбу».
 • Задоволення сенсорних потреб


 Чому такий метод варто застосовувати? 

На це запитання є одразу декілька відповідей. По-перше, створення «сенсорних колб» не потребує великих фінансових затрат. По-друге, такі вироби не вимагають багато місця. Плюсом цієї методики також є те, що її можна застосовувати і в дощову погоду. Ну, і остання причина – діти просто в захваті від цих штукенцій! Здавалося б, така проста саморобка, а викликає стільки захоплення. Як і собі зробити таку «колбу»? 

Тепер, коли ми зрозуміли для чого це потрібно, можемо спробувати створити свою ідеальну «сенсорну колбу». Коли йдеться про такий метод роботи, ви не маєте жодних обмежень щодо того, якою має бути ваша саморобка. Тож, ми поділимось з вами порадами та засобами створення «горнятка спокою» про яке ви мріяли.


Необхідні матеріали:

 • Пластикова пляшка
  Вона виконуватиме роль лінзи, тож форма, розмір, міцність та прозорість флакону матимуть неабияке значення. Менші пляшечки краще підходять для створення «сенсорної колби», аніж кількалітрові посудини.
 • Усілякі дрібнички
  Щось на кшталт бісеру різнокольорових магнітів, ґудзиків, намистин, сушених квітів, блискіток, улюблених мініатюрних іграшок, пір’їн. Також у ваше «горнятко спокою» можна занурити букви, пісок, фігурки звірів і багато іншого.
 • Рідина
  Для того, щоб усі деталі в пляшці сповільнили свій рух ви можете додати мінеральне масло або гліцерин (найкраще підходить для блискіток). Також ви можете додати дитячу олійку, харчову олію, рідке мало, шампунь. А для того, щоб ваша «сенсорна колба» заграла іншими кольорами, додайте рідку акварель або харчовий барвник.

Важливо! Будь-яка металева чи магнітна деталь має властивість іржавіти у воді. Мінеральне масло не дозволяє іржавіти металевим деталям.


Роздайте пляшечки та запропонуйте дітям обрати з усього арсеналу матеріалів обрати саме те, що їм припало до душі. Нехай помістять їх до посудини. Далі – вашим вихованцям знадобиться трішки вашої допомоги. Налийте разом воду в пляшку і додайте речовину (на вибір), якщо хочете досягти ефекту сповільненого падіння.

Як тільки ви об'єднали всі інгредієнти, настав час використати клей! Можна застосувати клейовий пістолет або суперклей.

Важливо! Час від часу необхідно буде склеювати пляшку кожні декілька місяців, оскільки клей зношуватиметься.

Вітаємо! Тепер у вас є власне «горнятко спокою». Таку методику можна використовувати, для засвоєння нових знань дітьми (вивчати кольори, звірів, цифри, букви), розвитку творчого мислення та освоєння вміння контролю власних емоцій.

«Сенсорні колби» можна складати без води, тоді це перетворюється на багаторазову іграшку.

Фотографії узято з сайту Preschool Inspirations

Посилання на The Chaos and the Clutter: thechaosandtheclutter.com

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти