Новини
6102
21 липня 2020 о 12:28

Хочете щось змінити в освіті – змініть випускні і вступні іспити - експертка про ЗНО

Найменша кількість учасників зареєструвались на ЗНО з фізики та хімії.

Найбільш обговорюваною темою останніх 4 місяців стало дистанційне навчання та ЗНО. Освітяни мали певні побоювання, що цьогоріч іспити можуть скасувати, але попри будь-які обставини, воно відбулось по-іншому – з дотриманням рекомендацій МОЗ. Нині ж абітурієнти в очікуванні своїх результатів, комісії встановлюють порогові бали “склав/не склав” з кожного предмета, а інші учасники ЗНО готуються до додаткової сесії. Тож, поки ці процеси тривають, уже можна проаналізувати, яка кількість учасників склала іспити та які предмети стали найбільш популярними. Оглядачка відділу освіти та науки DT.UA, Оксана Онищенко, зібрала та прокоментувала статистичні дані УЦОЯО про цьогорічне ЗНО.   

Популярні предмети та явка

Отже, всього на ЗНО зареєструвалося 379 493 особи. Найпопулярнішими предметами стали українська мова і література (369 767 зареєстрованих), історія України (264 081 зареєстрованих) та математика (186 204 зареєстрованих). У лідерах також опинилась географія (130 957 зареєстрованих). Експертка пояснює, що більшість учасників тестування обирають географію, бо вона вважається легшим предметом: 

Річ у тому, що в «Умовах прийому» цей предмет дуже часто йде на вибір: або географія, або іноземна, фізика, хімія чи математика. У такій ситуації географія для багатьох стає паличкою-стукалочкою. Цей предмет на тестуванні часто обирають майбутні економісти. Серед них зазвичай багато потенційних контрактників, а географія вважається легшим предметом.

Наступні популярні предмети це англійська мова (117 780) і біологія (113 944). Але ті, хто обирає останній предмет, мріють працювати не в Україні, а в прогресивних європейських лабораторіях, зазначає пані Онищенко: 

Ще кілька років тому в Міносвіти вирішили стимулювати школярів до вивчення природничих наук, і з 2019 року «Умови прийому» побудовані в такий спосіб, що в них стало більше спеціальностей, під час вступу на які можна подавати сертифікати з фізики чи хімії.

Експертка зауважує, що такий крок Міносвіти був не дуже вдалим, адже на фізику зареєструвалося 28 124 особи, а на хімію 14 125. Як уже зазначалося, для вступу на багато спеціальностей ці предмети йдуть у виборі, тож абітурієнти намагаються їх уникати. Оксана Онищенко додає, що непопулярність цих предметів зумовлена тим, що викладання фізики та хімії у школі відбувається на недостатньому рівні. Хороша лабораторна база є в окремих ліцеях, тож випускники не бажають ризикувати та псувати свій конкурсний бал. 

Також мало учасників зареєструвалися й на ЗНО з іспанської, німецької, французької мов (2 807 осіб). 

Як відомо, уряд дозволив складати ЗНО тим випускникам, які збираються вступати цьогоріч до університетів. Ті учні, які не планували подавати документи у виш, не прийшли на пункти тестування. Також чимало випускників збираються навчатися за кордоном: 

Причому це далеко не найгірші учні, навіть навпаки. Знайомі вчителі розповідають, що чимало їхніх випускників-медалістів уже сидять на валізах. Вони хочуть якісної освіти і перспектив, зазначає пані Онищенко. 

Під час тестування школярі мали б написати, а вчителі перевірити 1 227 154 тестів. Однак через те, що на ЗНО з’явилися не всі, було написано 913 995 тестів, тобто 74,45% від кількості запланованих.

Про проблему недоброчесності

Усі випускники ознайомлені з правилами складання ЗНО, але попри будь-які заборони й роз’яснювальну роботу, знайшлися абітурієнти, які намагалися списувати або приносили з собою телефони чи інші засоби. У результаті, 268 особам відмовили у складанні ЗНО через виявлені порушення. 

На які ще хитрощі йшли абітурієнти? Ось невеличка історія від Оксани Онищенко: 

Нинішнього року я була біля пункту тестування з англійської мови, коли з нього виходили абітурієнти. «Мамо, не хвилюйся, я через прохід між партами намагався подивитися, які картинки обирала для відповіді на запитання одна дівчина. Видно, що вона знає англійську», радо доповідав телефоном мамі хлопчина, щойно вийшовши за двері пункту. І мама його похвалила. «Оксано Олегівно, мені пощастило, я вийшла до туалету й зустріла там двох дівчат, телефонувала вчительці інша абітурієнтка. Спитала, як виконати деякі завдання. Кажу допомагайте мені, я ж не впораюся! Вони мені трохи підказали». І вчителька похвалила дівчину. Ну й «дівчата з туалету» теж, напевно, вважали, що вчинили благородно.

А товариші весело сміялися з цієї історії. Сміялися, не розуміючи, що ця учасниця тестування щойно вкрала в них їхні бали (хай і всього кілька), адже результат ЗНО рейтинговий. Про те, що це нечесно, взагалі мовчу, жоден з абітурієнтів, які обговорювали «подвиги» кмітливих товаришів, не засудив їх.

Експертка зазначає, що толерантне ставлення до недоброчесності глибоко вкоренилося в нашій свідомості. Але це явище не є масовим, бо цього не дозволяє процедура ЗНО. 

І ще однією проблемою є мала кількість відкритих завдань у тестах. За словами експертки, зазвичай учасникам тестування пропонується зробити вибір правильної відповіді із запропонованих варіантів. Відкриті завдання є у математиці й українській мові і літературі. Наприклад, з останнього названого предмету необхідно було написати власне висловлювання на тему “Як можна бути патріотом, живучи поза межами своєї країни?”

Хоча результати тесту ще не оприлюднені, соцмережі облетіли цитати з творів, опубліковані самими екзаменаторами. Хоча в УЦОЯО не підтримують таких дій залучених до тестування педагогів, та й абітурієнти не в захваті (у стресі, мовляв, і не таке напишеш). Однак картинка, яку вони малюють, доволі цікава.

Пані Онищенко пропонує прочитати кілька влучних цитат учасників ЗНО з української мови та літератури (пунктуація та орфографія авторів збережені):

 • «Патріотизм поза межами своєї країни схожий на стосунки з дівчиною на відстані: любов може й існує, але без прямого контакту щось не те...»;

 • «Що мені не подобається...Перше — рівень життя. Друге — государь держави»;

 • «Патріотка — це людина, яка дотримується правил дорожнього руху»;

 • «А ви знаєте, що столиця України — це Київ і в ньому можна заблудитися, якщо не знаєш куди йти?»;

 • «Патріот завжди буде їсти національну кухню: борщ, вареники, цибулю. Бо йому це подобаєтся і він цим пишаєця...»;

 • «У Польщі мій друг дуже сумує по домашніх овочах і фруктах»;

 • «Любіть країну там, де вас вирощували батьки»;

 • «В інших країнах трішки простіше жити розкішним життям»;

 • «Патріот може жити хоч на місяці, від цього сенс слова не зміниться»;

 • «Патріотизм — це кохання до своєї влади»;

 • «Якщо ти кохаєш свою країну, то ти повернешся, а якщо ні, то ніхто не знає, що в тебе в голові...»;

 • «Мені подобається моя батьківщина з кліматом...»;

 • «Ви пам'ятаєте, як Шевченко сумував за Україною, як його заарештували? А я от пам'ятаю...»;

 • «Іван Дідух перед вимушеним виїздом до Канади влаштував останню вечірку»;

 • «Василь Стефаник розкрив вічну проблематику екології життя...»;

 • «Можна і навпаки жити в іншій оселі, купувати їжу в чужий холодильник, але всім сердцем любити ту першу дівчину з чорнявими бровами, довгою косою і червоним намистом на пишних грудях…».

Експертка підсумувала, що необхідно дочекатися результатів тестування, аби школи могли зробити певні висновки:

Недарма ж кажуть: хочете щось змінити у школі змініть випускні та вступні іспити.

Читайте також:

Діти на тестуванні сидітимуть так, ніби немає коронавірусу: експертка про недоліки організації ЗНО

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.