Істерика: як попередити та подолати

Немає батьків, які б хоч раз не стикалися із істерикою сина або донечки. Як не допустити крику і сліз малюка? Послухаємо дитячого психолога.

Вона виникає завжди невчасно, недоречно та у не у тому місці. Щоб не доводити до того, щоб Ваша дитина почала тупотіти ногами, голосно кричати та вимагати задовольнити свою примху, треба дотримуватися наступних порад дитячого практичного психолога Анни Луньової.  

 Правило № 1 
Якомога рідше вживайте слово «НІ»

Забороняйте щось лише тоді, коли це дійсно необхідно і ви переконані, що якісь дії можуть нашкодити здоров'ю дитини  або небезпеці оточуючих: малюк схопив ніж, підійшов на прогулянці до відкритого каналізаційного люка, або біжить до проїжджої частини дороги. 
Якщо батьки дозволяють дитині багато чого робити і не забороняють там, де цього можливо уникнути, вона протестує рідше, і може задовольняти свою цікавість та пізнавати світ. Отже, істерик буде менше.  
Заборон повинно бути якомога менше, але вони повинні все одно бути. Відмовляти дитині у чомусь – це нормально. І ще важливо не поступатися своєї думки: якщо вже заборонили – наполягайте на своєму. Інакше малюк зрозуміє вашу невпевненість та почне цим маніпулювати, і чим далі, тим  більше.

 Правило № 2 
Підключіть почуття гумору

Якщо бачите, що можете не впоратися із вимогою сина або донечки, придумайте якесь смішне завдання, аби відволікти його увагу. Простеньке смішне завдання допоможе втомленому малюкові дійти до потрібного місця. Наприклад, запропонуйте висунути язика, якщо довелося довго чекати на світлофорі. Або позмагайтеся, хто краще скорчить пику. Дайте волю фантазії та імпровізуйте!

 Правило № 3 
Залучіть до підготовки або участі у процесі

Якщо бачите, що дитина вже не може чекати чогось та терпець їй скоро урветься, запропонуйте взяти участь, скажімо, у приготуванні обіду, або допомогти одягтися молодшій сестричці. Нехай займеться справою та забуде про те, що можна закотити істерику.

 Правило № 4 
Ніколи не висміюйте, не принижуйте і не ображайте дитину 

Якщо дитина вчинила щось не так, обов’язково скажіть їй про це. Але говоріть не «ти – поганий», а «ти вчинив неправильно». Увагу треба концентрувати не на особистих якостях, а на неправильних діях.

 Правило № 5 
Дозвольте малечі робити вибір

Інколи не можна обмежувати самостійність дитини, адже вона дорослішає та повинна навчатися приймати рішення сама. Дозволяйте їй час від часу робити по-своєму. Залиште ті сфери, у яких тільки малюк вирішує, як має бути, або він сам вибирає із запропонованих альтернатив.

 Правило № 6 
Уникайте невизначеності і не допускайте обурення дитини, яке призводить до істерики

Коли дитина отримує безмежне право вибору, вона може розгубитися. І тоді будь-які погодження з нею більше нашкодять. Якщо бачите, що хлопчик або дівчинка не знає, чого хоче, не може визначитись, зробіть вибір замість неї, навіть, якщо вона противиться. Насправді вона цього потребує.

 Правило № 7 
Погодьте єдину виховну позицію з усіма членами Вашої сім'ї.

Якщо дорослі виховують дитину по-різному, і кожен дозволяє або забороняє щось своє, це дозволить  малюку маніпулювати дорослими. Єдина позиція буде стримувати виникнення дитячих примх.

 Правило  № 8 

Іноді примху можна не помічати

Якщо будь-яка неприпустима дія дитини помічена вперше, краще її проігнорувати, ніж звернути увагу і тим самим підкріпити.

 Правило № 9  
Не переривайте різко зайнять малого

Істерика може виникнути тоді, коли малюка відволікти від того, чим він займається, навіть якщо заняття безглузде або некорисне. Щоб перемикнути його увагу, потрібен час.

 Правило № 10 
Слідкуйте, щоб роздратування дитини не накопичувалося.

Коли у малого довго щось не виходить, він може вибухнути. Слідкуйте за тим, щоб дитина справлялася із новим для себе завданням, щоб у неї все виходило – запустилася нова машинка, піднявся сходами на гору, переступив через струмочок. Можна зробити це разом з нею. Але перед тим обов'язково запитайте, чи потрібна їй Ваша допомога. Навіть 1,5-річним діткам треба перевіряти свої сили, щоб повірити у себе.

 Правило № 11  
Якомога менше порушуйте режим дня 

Особливо у кризові періоди нестабільність звичного розпорядку дня може запустити істерику.

 Правило № 12 
Повідомляйте малому, що Ви його чуєте та розумієте

Інколи для зняття нервового напруження дитині потрібно  знати, що її чують, розуміють та намагатимуться задовольнити бажання. Проговорюйте те, чого хоче Ваш хлопчик або дівчинка. Наприклад: «Я почула і зрозуміла, що ти хочеш на майданчик, але нам треба спочатку зайти в магазин, щоб купити продукти на обід».

Посилання на Дитячий психолог: https://dytpsyholog.com

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.