і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о

Хто перевірятиме школи? В Україні запрацює інституційний аудит

Українські школи перевірятиме окремо створена експертна група. Про це повідомила очільниця Міносвіти.

В Україні набув чинності Наказ МОН, яким визначено роботу якісно нового механізму перевірки шкіл – інституційного аудиту. На відміну від атестації, що мала наглядово-контрольні функції, він стане інструментом підтримки закладів освіти. Про це розповіла міністерка освіти і науки Лілія Гриневич 16 квітня 2019 року під час прес-підходу в межах робочої поїздки в Івано-Франківську область.

Інституційний аудит здійснюватиме Державна служба якості освіти та її територіальні органи. Він замінить дискредитовану атестацію, яка давно не відповідала ні потребам шкіл, ні системи освіти, а перетворилася на репресивно-контролюючу машину, яка лише примножувала папери. Роботу закладу оцінюватиме окремо створена експертна група. До її складу входитимуть освітяни, що мають досвід роботи у школі не менше 5 років, вищу педагогічну освіту або вищу кваліфікаційну категорію, а також пройшли спеціальне навчання, – повідомила міністерка.

Експертна група складатиметься не більше з 12 членів. До того ж представники громадськості можуть долучитися до її роботи.

Інституційний аудит має на меті оцінювати роботу закладу освіти. Експертна група буде спілкуватися з усіма учасниками освітнього процесу і за бажанням проводити опитування серед учителів, учнів та батьків.

 Робота інституційного аудиту здійснюватиметься за 4 напрямами: 

  • освітнє середовище закладу;
  • система оцінювання здобувачів освіти;
  • педагогічна діяльність педпрацівників закладу;
  • управлінські процеси закладу.

На підставі звіту про проведення аудиту, що включатиме акт перевірки та підготовлені експертами аналітичні довідки, складатиметься висновок і рекомендації для школи. Результати оцінювання відображатимуть досягнення закладу та його потреби, а також визначатимуть рівень якості освітньої діяльності: перший – високий, другий – достатній, третій – вимагає покращення, четвертий – низький. У разі виявлення порушень Держслужба якості освіти надаватиме школі рекомендації та час для роботи над помилками – до 1 року.  Якщо ж після визначеного терміну заклад не усуне виявлені негаразди, то ДСЯО, зокрема, зможе рекомендувати засновнику змінити керівника школи або ж взагалі реорганізувати заклад, – пояснила Лілія Гриневич.

Інституційний аудит здійснюватиметься планово раз на 10 років відповідно до перспективних та річних планів Державної служби якості освіти та її територіальних органів.

Також повідомляється, що інституційний аудит може бути позаплановим. Для цього засновнику, керівнику закладу освіти, колегіальному органу, наглядовій (піклувальній) раді або органу самоврядування треба звернутися до територіального органу ДСЯО та пояснити необхідність проведення оцінювання. Позапланова перевірка може здійснюватися у разі, якщо заклад освіти має низьку якість освітньої діяльності і це підтверджено незалежним зовнішнім моніторингом.

Однак він не може бути частіше одного разу на 2 роки та не раніше ніж через 1 рік після планового. Триватиме аудит у закладі не більше 10 днів. Але для шкіл, що мають до 50 працівників за календарний рік, оцінювання триватиме не більше 5 днів.

Зазначається, що пілотування процедури проведення інституційного аудиту ДСЯО розпочнеться з травня 2019 року, а вже повністю механізм запрацює з 2020 року.


Нагадаємо, нещодавно вчителі Вінницької області складали ЗНО. Дізнайтесь результати. 

Фотографії взяті з сайту МОН

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти