Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Особливості адаптації та модифікації освітнього процесу в контексті інклюзивного навчання
»
Новини
4897
22 вересня 12:24

Експлуатація дитячої праці неприпустима, – освітній омбудсмен

Законна праця неповнолітніх і волонтерська діяльність має здійснюватися у позаурочний час.

Новий навчальний рік не лише дозволив повернутися учням до очного навчання у школах, а й став можливістю для деяких вчителів, керівників закладів загальної середньої освіти, представників місцевих влад ганебно використовувати під час уроків примусову дитячу працю. У Службі освітнього омбудсмена Сергія Горбачова такі дії освітніх управлінців не схвалюють і одразу роз'яснюють, чи можна займатись експлуатацією дітей, яка відповідальність може бути за примусову дитячу працю та куди звертатись у випадку експлуатації праці дітей.

Відповідно до частини 1 статті 53 Закону України «Про освіту», здобувачі освіти мають право на безпечні та нешкідливі умови навчання та утримання, на захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, булінгу, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти. І саме керівник зобов’язаний забезпечувати створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища та здійснювати контроль за виконанням освітніх програм.

У школі діти повинні здобувати знання, а не перетворюватися на робочий ресурс вчителя, директора, міста або селища, – зазначає Сергій Горбачов.

! У Службі освітнього омбудсмена підкреслюють, що це передбачається й пунктом 5 статті 53 Закону України «Про освіту»:  залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України.

Чи можна залучати дітей до праці й у якому віці?

Вікові обмеження, особливості залучення дитини до праці та порядок застосування праці дітей визначаються статтею 21 Закону України «Про охорону дитинства» та законодавством України про працю.

Прийняття дитини на роботу допускається з 16 років. Проте згідно зі статтею 188 Кодексу законів про працю України, як виняток для працевлаштування на роботу можуть приймати також дітей віком від 15 років лише за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює.

Забороняється залучення дітей до найгірших форм дитячої праці, участі у важких роботах і роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах та до праці понад встановлений законодавством скорочений робочий час (стаття 21 Закону України «Про охорону дитинства»).

Неповнолітніх працівників також не мають права залучати:

  • до роботи у нічний час, у вихідні дні;

  • до позанормових робіт, підіймання і переміщення предметів, маса яких перевищує встановлені граничні норми ваги.

Законна праця неповнолітніх і волонтерська діяльність має здійснюватися у позаурочний час.

Згідно з санітарним регламентом прибирати шкільну ділянку – заборонено

Санітарний регламент для шкіл, що набув чинності з 1 січня 2021 року, змінив правила прибирання учнями школи. Раніше учні 2-4 класів могли брати участь у прибиранні території школи, а учні 5-12 класів – у генеральному та щодобовому поточному прибиранні ділянки (підмітати, очищувати від снігу, саджати дерева). Новий регламент не дозволяє прибирання території школи, а лише створює правило, що учні повинні тримати власне робоче місце у чистоті, прибирати за собою сміття. Робота з самообслуговування має проводитися за участю педагогічних та/або медичних працівників і не перевищувати 1 годину на тиждень.

Чим відрізняється праця від волонтерства?

Волонтер – фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність, надаючи волонтерську допомогу. Відповідно діти можуть добровільно допомогти, наприклад, посадити квіти в улюбленому дворі чи прибирати певну ділянку парку. Тільки відбуватися це має у позаурочний час. Тому варто розрізняти примусову працю і добровільне волонтерство. 

Відповідальність за експлуатацію дитячої праці

Згідно зі статтею 3 Конвенції про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці №182, примусова чи обов’язкова праця належить до однієї з найгірших форм дитячої праці. Стаття 43 Конституції України забороняє використання примусової праці та використання праці неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах.

  • Відповідно до статті 150 Кримінального кодексу України, експлуатація дитини, яка не досягла віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, шляхом використання її праці карається арештом до шести місяців або обмеженням волі до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  • Ті самі дії, вчинені щодо кількох дітей або якщо вони спричинили істотну шкоду для здоров’я, фізичного розвитку або освітнього рівня дитини, або поєднані з використанням дитячої праці в шкідливому виробництві, караються позбавленням волі від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  • Якщо згадані дії вчинені організованою групою, вони караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Куди звертатись у разі експлуатації дітей?

Якщо дитина постраждала від трудової експлуатації, ви можете звернутися до:

  1. Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: https://vse.ee/bcwi. Адреса для звернень: hotline@ombudsman.gov.ua

  2. Освітнього омбудсмена: https://vse.ee/bcwj

  3. Національної поліції України: https://vse.ee/bcwk

  4. Державної служби України з питань праці (з питань дотримання законодавства про працю, зокрема неповнолітніх: https://vse.ee/bcwl

  5. А також до Держспоживслужби, у разі використання дітьми миючих, дезинфікуючих та інших шкідливих засобів: https://vse.ee/bcwn

Також вас може зацікавити матеріал: «Хліба й видовищ» vs «Серце віддавати дітям»: що насправді вимагають від сучасної української школи

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.