Новини
444
22 липня 19:55

Друковані підручники VS цифрові підручники: що ефективніше для навчання

Чи однаково людина розуміє текст, читаючи його на екрані і на папері?

Під час пандемії багато вчителів відмовилися від завдань з друкованих підручників і замість цього звернулися до цифрових текстів або мультимедійних курсів. Професорка лінгвістики у Стенфордському університеті Наомі Барон вивчила особливості електронної комунікації у порівнянні з традиційною друкованою у справі навчання, повідомляє ZBRUK.

У ході численних досліджень, Бартон все-таки дослідила питання, чи однаково людина розуміє текст, читаючи його на екрані й на папері та чи є – при висвітленні того самого матеріалу – прослуховування і перегляд вмісту настільки ж ефективним, як читання написаного слова.

Відповіддю на обидва питання часто буває «ні». Причини такої відповіді пов'язані з різними факторами, включаючи зниження концентрації, розважальний спосіб мислення та схильність до мультизадачності під час споживання цифрового контенту, – зазначила професорка.

Читання: друк проти цифри

Читання текстів з паперових книг, а не з екрана як правило є успішнішим і такий висновок підтверджує ціла низка досліджень. Переваги друкованого тексту проявляються особливо яскраво, коли експериментатори переходять від простих завдань до завдань, що вимагають розумової абстракції (зробити, наприклад, висновки з тексту).

! Дослідження показують, що учні та студенти сподіваються отримати вищі бали у тесті на розуміння прочитаного, якщо читатимуть текст у цифровому форматі. Однак насправді більше балів вони набирають, коли перед тестуванням читають друкований матеріал.

Розбіжності між друкованими та цифровими результатами частково пов'язані з фізичними властивостями паперу. З папером пов'язані тактильні відчуття та візуальна географія окремих сторінок. Люди часто пов'язують свої спогади про прочитане з тим, на якій це було сторінці або де це було. Натомість до цифрових текстів люди підходять з такою ж психологічною настановою, як і до буденних соціальних мереж, відповідно й докладають менше розумових зусиль для розуміння, ніж під час читання надрукованих матеріалів.

Подкасти та онлайн-відео

Пандемія спричинила те, що з переходом учнів та студентів до онлайн-навчання, багато шкільних завдань, які раніше передбачали читання, замінили на прослуховування чи відеоперегляд.

Опитування викладачів норвезьких та американських університетів у 2019 році показало, що 32% викладачів США замінюють тексти відеоматеріалами, а 15% – аудіоматеріалами. Водночас у Норвегії ці цифри були дещо нижчими, але в обох країнах 40% респондентів, які змінили підходи до своїх курсів за останні 5-10 років, повідомили, що нині задають менше читати. Основною причиною переходу на аудіо та відео є те, що студенти відмовляються читати заданий матеріал.

Максимізація розумової уваги

У одному з досліджень виявили, що коли студенти університетів читали статтю, а не слухали подкаст з текстом, вони запам'ятовують більше змісту. Адже під час прослуховування аудіо студенти відволікаються частіше.

Результати з молодшими школярами аналогічні, але з певними особливостями. Дослідження показало, що зв'язок між навичками слухання і читання змінюється, коли діти навчаться вільно читати. Якщо другокласники краще розуміли текст під час прослуховування, то восьмикласники – під час читання.

В результаті колективне дослідження показує, що цифрові медіа мають спільні риси та практики, які можуть перешкоджати навчанню.

До них належать:

  • зниження концентрації;

  • розважальний спосіб мислення;

  • схильність до багатозадачності;

  • відсутність фіксованих фізичних орієнтирів;

  • скорочене використання анотацій;

  • менша частота повторення прочитаного, почутого або переглянутого.

! Для максимального навчання дитини, коли потрібні концентрація уваги та рефлексія, педагоги і батьки не повинні припускати, що всі медіа однакові, навіть якщо вони містять ідентичні слова.

Також вас може зацікавити матеріал: Якість освіти не може бути кращою ніж якість підготовки вчителя, – ДСЯО

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.