Державна підсумкова атестація у форматі ЗНО для дев'ятикласників не може бути впроваджена ані цього, ані наступного року. Крім того, до 2024 року не вдасться забезпечити навіть пілотування окремих галузей у новому форматі. Про це повідомила заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко в інтерв'ю «Новій українській школі»:
Відповідно до закону «Про повну загальну середню освіту», державна підсумкова атестація учнів, які завершують здобуття базової середньої освіти, може здійснюватися у формі ЗНО. Проте така норма може набути чинності лише з 2027 року.
Заступниця директора #УЦОЯО наголосила, що наразі в Україні існує трирічне бюджетне планування й трирічний цикл розробки тестових завдань:
Ми ще не почали розробляти завдання для 9-класників. Для того, щоб це розпочати, нам потрібно мати кошти й над цим повинні працювати розробники. Крім того, від початку такої роботи до впровадження тестів пройде не менше трьох років.
Тетяна Вакуленко зазначила, що #МОН у майбутньому може ухвалити рішення про дочасний перехід до цієї норми. Відповідно, ні цього, ні наступного року випускники 9-х класів ДПА у формі ЗНО не складатимуть, адже програми незалежного оцінювання необхідно оприлюднити й узгодити за 18 місяців до впровадження.
Заступниця директора УЦОЯО розповіла про дві моделі, за якими може відбуватися ЗНО для дев'ятикласників:
оцінювання проводиться повністю в закладах, в яких навчаються учнів і вчителям надають стандартизовані завдання;
з ключових галузей – мовно-літературної та математичної – проводять тестування із залученням інструкторів УЦОЯО, які приїжджають до шкіл. З решти галузей проводять самі вчителів, як за першої моделі.
Також Вакуленко повідомила, що УЦОЯО розробило стратегію розвитку освітніх оцінювань до 2030 року, де пропонують запровадити #ДПА за стандартизованим інструментом спершу для випускників 4-х класів, а потім для 9-х класів.
Для дев'ятикласників рекомендують впроваджувати такий формат атестації не одразу зі всіх предметів, а поступово з певних галузей: перший рік – з мовно-літературної галузі, наступний – з суспільно-гуманітарної.
Пілотування для випускників початкової школи планували розпочати цього року, проте через епідемію коронавірусу його відклали.
Така атестація міститиме лише певні елементи ЗНО – учні складатимуть її у своїй школі зі своїми вчителями, які завантажуватимуть розроблені завдання центром оцінювання якості освіти, – пояснила Вакуленко.
Нагадаємо, український центр оцінювання якості освіти опублікував на своїй сторінці у Фейсбуці детальну інфографіку проведення ДПА та ЗНО у 2021 році.
Вас також може зацікавити: З 2025 року українська мова стане обов'язковою для ЗНО, – Тарас Кремінь
Журналістка:
Старовойт Ольга ВалеріївнаВикористання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.
Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.
Сподобався матеріал? Поділіться та залишете коментар!