! В а ж л и в о

Дитячі відеоблоги: як вести та чого уникати?

Дитячі відеоблоги зустрічаються не рідше, ніж сторінки в Інтернеті дорослих. Що потрібно знати батькам, аби відеоблог дитини став успішним?

Соцмережі дозволяють кожному з нас спробувати себе у ролі журналіста, оператора, режисера або ведучого. Зараз дуже легко час від часу розміщати в Інтернеті свої пости, відеокоментарі, або вести власний відеоканал чи відеоблог. Це викликає особливу цікавість у дітей, тому багато хто зі школярів постійно викладає свої зйомки на огляд віртуальної аудиторії.

Редакція «Всеосвіти» звернулася до психолога із проханням прокоментувати дитячі відеоблоги, пояснити переваги та недоліки цього явища, дати поради щодо їх ведення. Пропонуємо до вашої уваги коментар фахівця у галузі розвитку дитини Романа Котика. 


Коли я був дитиною, ми збиралися на ігрових майданчиках групами, з м'ячем, грали в спортивні та рухливі ігри. Так ми росли і дорослішали, загартовувалися та розумнішали. Сьогодні діти проводять дозвілля та розвиваються зовсім інакше, а в пріоритеті у них – інші розваги. Мені 27 років, але навіть я відчуваю сильні зміни в потребах підлітків.

Сьогодні майже у кожної дитини є хороший телефон з виходом в Інтернет та відеокамерою. Нове покоління не знає, що таке телефонні апарати з проводами, кнопкові телефони, тим більше – лист, який пишеться ручкою на папері. Для них потужний смартфон, який дозволяє писати текстові повідомлення, знімати фото та відео, записувати голос та звук, причому все за лічені хвилини, – звичайна побутова річ, без якої вже неможливо обходитися щодня.

Соціальні мережі – це сучасні майданчики для спілкування. Нам може не подобатися, ми можемо це не сприймати, але то вже є реальністю, яку неможливо не помічати і не враховувати. І саме тут відбувається основне спілкування у різних сферах життя: від обміну думками та інформацією до купівлі продуктів, квитків або нерухомості. Можна сказати, що залишилося зовсім небагато сфер, де не використовуються соцмережі та Інтернет. Тому батькам потрібно навчитися розуміти своїх дітей, у яких віртуальна дійсність займає значну частину життя.     

Що значить процес відеозйомки для дитини? 

Це можливість подивитися на себе зі сторони. Знімаючись у відео, дитина бачить себе іншою, не такою, як вона звикла себе сприймати. Видно вади, смішний голос, фіксуються цікаві моменти з життя, які можна показати друзям. Це формує у дитини інтерес до спілкування, бажання обговорювати з друзями результати своїх справ, ділитися враженнями та досягненнями. Відео без спотворення передає інформацію і емоції.

Хочеш, покажу відео, як ми вчора обіграли у футбол хлопців з «Б» класу? – таке  спілкування сучасної молоді. Воно зрозуміле для них, і має бути звичним і для батьків.

Якщо батьки не розуміються на Ютубі, не дивляться популярних у молоді блогерів, самі не знімають відео, то вони, говорячи мовою психологів, знаходяться в розриві реальності зі своєю дитиною, іншими словами «не в темі». І лише питання часу, коли вони почують: «Мамо, тато, ви нічого не розумієте! Ви відстали від життя!». Якщо ви цього не бажаєте, починайте засвоювати усі тонкощі відеоблогінгу.

 Як допомогти дитині в створенні і просуванні свого блогу? 

ВІдеоблог, як і будь-яка справа, починається з ідеї. Якщо у дитини з'явилась така цікавість, вислухайте її уважно та підтримайте.

- А давай знімемо відео, як ми граємо в гру!

- Згода! А потім покажемо це відео в школі однокласникам!

- Нас лайкають і коментують! Давай створимо свій канал!

Для дитини це – гра. Спосіб отримати увагу сторонніх людей, визнання своїх старань, талантів і здібностей. Це можливість виділитися, проявити свій креатив і творчість. Завдання батьків – направляти дитину вірним напрямом на цьому шляху.

Тож спочатку потрібно зрозуміти, на яких принципах будується це захоплююче дійство. Принципи прості: визначитися, хто я є, що я роблю, і який результат хочу отримати? Обговоріть, перш за все, з дитиною ці питання, і тоді  у сина чи доньки з'являться всі шанси започаткувати та активно вести якісний канал, який швидко отримає популярність та численних передплатників. Отже справа цілком стане успішною, а дитина відчуватиме впевненість у своїх силах.

 Хто я є? 

Щоб відповісти на це питання, потрібно уважно спостерігати за інтересами дитини. Якщо хлопчик, наприклад, відвідує футбольну спортивну секцію, то він – футболіст. Це може бути малювання, танці, вирощування квітів або догляд за улюбленим котом. Якщо немає чітко вираженого інтересу, дитина особливо нічим не захоплюється, але є бажання вести свій канал, згадайте, на які теми найчастіше спілкується ваш синок або донька. Про це і починайте знімати відеоролики.

 Що я роблю? 

Візьміть папір і ручку, випишіть 20-50 різних дій, які описують пункт «Хто я є?». Я – футболіст, то що я роблю?

1. Готуюся до тренування.

2. Підбираю собі футбольне взуття.

3. Тренуюся тощо.

Спробуйте надати свої поради щодо того, що необхідно знати та вміти, або стати класним футболістом.Ось вам теми для ваших роликів, можна сказати, ваш сценарний план. Можна приступати до зйомок.

 Який результат я хочу отримати? 

Результат ­­– це відгук аудиторії після перегляду. З'являються лайки – позначки про перегляд, які можуть бути як позитивними, так і негативними, коментарі, додається кількість передплатників, бажаючих стати другом автора відео, репости, рекомендації.

Отже, цього моменту дитина чекає з нетерпінням та завмиранням серця. Для маленького відоблогера надзвичанйо важлива реакція інших на його твір.

Обов'язково попередьте дитину: іноді трапляється і так, що результат зрозумілий не одразу, або ролик збирає багато деструктивних відгуків – а це часом жорстка критика, можливо, з ненормативною лексикою, або навіть груба лайка. Син або донька повинні бути готовими отримати і таку реакцію та не засмучуватися, не вважати, що їхні старання цим знецінюються. Таке, без сумніву, впливає на емоційний та душевний стан дитини. Тож завдання батьків – сформувати в дітях правильне ставлення до подібних висловлювань, навчити простим методам протистояти потоку негативу. Поясніть, чому люди можуть так себе вести, що вони насправді мають на увазі.

Синку, якщо тобі написали в коментарях: «Поганий ролик, не знімай більше ніколи, це не твоє!», – знай, що так кажуть люди, яким не вистачає в житті любові, схвалення, або заохочення. Їм складно знаходити культурні слова, щоб виразити себе, тому ти можеш запропонувати їм взяти приклад з тебе, як рухатися до цілей, не зважаючи на труднощі або несприйняття оточуючих. Нагадайте, що критикувати завжди легше, аніж робити якусь справу.

Відеоблоги - гарний привід для етичного виховання особистості дитини. Батьки зобов'язані ЗНАТИ, як справлятися з проблемами, як направляти та формувати розвиток дитини. Не втрачайте цей шанс по-справжньому подружитися з сином або донькою та навчитися їх розуміти.  

405
23.05.2019 19:45:00
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!