Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 16:00
Марафон. День 4:
«
Впевнений крок до європейського рівня освіти
»
Взяти участь Всі події

День в історії: народився Євген Коновалець, полковник Армії УНР, голова ОУН

Навіть після смерті одна лише згадка про Євгена Коновальця викликала лють у Кремлі. Саме тому радянська пропаганда протягом десятиліть нагороджувала борця за незалежність України маразматично-фальшивими твердженнями.

14 червня 1891 року у селі Зашкові поблизу Львова народився Євген Коновалець, творець і командир найбоєздатнішої військової частини Армії УНР — корпусу Січових стрільців, засновник Української військової організації, голова Організації українських націоналістів, один із славетних борців за незалежність України в ХХ ст.

Із початком Першої світової війни Коновалець був мобілізований офіцером до австро-угорської армії. Під час боїв за Маківку влітку 1915-го потрапив до російського полону.

Повернувся за два роки. Став одним із організаторів формації Січових стрільців, основу яких склали галичани та буковинці. В 1918-1919 роках командував дивізією, корпусом і групою Січових стрільців під час боїв із більшовиками та денікінцями.

Наприкінці 1918-го відмовився стати шостим членом Директорії УНР, а пізніше — її диктатором.

Після поразки Української революції 1917-1921 років не втратив віру в справу, якій присвятив усе життя. Хоча чудово розумів: попереду роботи щонайменше на покоління. Для боротьби з окупантами з колишніх офіцерів УНР і Галицької армії сформував підпільну Українську військову організацію.

Волю українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців, — наголошував свого часу Євген Коновалець.

1929-го став першим головою ОУН, яка мала на меті відродження державної незалежності України. Йому вдалося об’єднати представників різних організацій і різних поколінь. В ОУН влилися як колишні ветерани армії, так і молодь.

Налагодив зв’язки з урядовими колами та спецслужбами Литви, Німеччини, Іспанії, Франції, Англії та Японії.

Загинув Коновалець 23 травня 1938-го у Роттердамі (Нідерланди) від руки радянського агента Павла Судоплатова. Судоплатов особисто, увійшовши у довіру, подарував йому коробку цукерок, у якій була замаскована вибухівка. За кілька годин прогримів вибух.

У вогні перетоплюється залізо на сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю, — вислів Євгена Коновальця сьогодні є пророчим та актуальним.

Нагадаємо, 10 червня 1911 року на Черкащині народився Петро Вескляров, актор театру й кіно, легендарний ведучий «Вечірньої казки», якого діти називали Дід Панас.

Фотоколаж: АрміяInform

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.