Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

11 січня 2022 о 18:42

День Соборності України: ідеї для уроків та виховних годин

Поради, які допоможуть успішно провести заходи у школі до Дня Соборності України.

День Соборності України традиційно відзначають 22 січня. Рівно 103 роки тому в цей день відбулась одна з найбільш знакових в історії української державності подій. «Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України», – йшлося в акті злуки, який сповіщав про возз’єднання в єдину незалежну державу та був урочисто проголошений діячами УНР та ЗУНР 22 січня 1919 році на Софіївському майдані у Києві.

Вшанування цієї дати надзвичайно важливе у вихованні молоді. Учні мають розуміти значення боротьби за територіальну цілісність нашої Батьківщини. У матеріалі ми зібрали практичні поради щодо проведення виховної години на честь Дня Соборності України, які допоможуть підготуватися до уроку.


УРОК У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ

Оформіть шкільний простір

Доречно організувати виставку малюнків на тему «День Соборності України». Заздалегідь попросіть школярів підготуватися, а під час уроку обговоріть малюнки, вислухайте думки дітей, за необхідністю скоригуйте їх або ж доповніть важливою та цікавою інформацією.

Також кабінет можна прикрасити державною символікою, скористайтесь безкоштовними розробками від «Всеосвіти»: картою-пазлом України або картою з лепбука «Моя Україна».

Щоб додати класній кімнаті урочистого настрою, рекомендуємо зробити розтяжку з написом, наприклад, «День Соборності України». У бібліотеці «Всеосвіти» ви знайдете безліч цікавих варіантів розтяжок.

Підготуйте історичну довідку про Соборність України

Проведіть серед дітей невелике опитування. Поцікавтесь, що на їх думку, означають такі поняття як «незалежність», «єдність» та «соборність». Потім скоригуйте відповіді та наведіть приклади класичних визначень.

Подавайте інформацію якомога простіше, доступніше. Наймолодшим школярам можна у цікавій формі розповісти про основні події 1917-1921 років, приділити увагу таким видатним діячам того часу, як Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Євген Петрушевич та іншим.

Діти будуть краще сприймати проілюстровану розповідь – для цього можна використати портрети державних діячів, архівні світлини, цікаві відео, презентації. До речі, під час підготовки розповіді ви можете використати готові презентації з бібліотеки «Всеосвіти» – дітям точно сподобається!

Практична робота

Разом з дітьми можна зібрати пазл «Карта України». «Всеосвіта» розробила цікавезну карту для вивчення областей, регіонів та загалом території України, її сусідів. Родзинкою є те, що мапу можна розрізати на частинки й потім збирати як пазл або наклеювати на папір.

Також дітям неодмінно сподобається стати учасником квесту. У формі гри ви зможете перевірити знання учнів. Цікаві приклади уроків-квестів можна знайти тут.

Ще одним цікавим форматом проведення уроку стане створення вебквестів. У розділі «Вебквести» ви знайдете шаблон «Мапа України» та за допомогою інтерактивних завдань у форматі подорожі містами та регіонами України зможете пояснити дітям, чому День Соборності настільки важливий для українців.

Створіть разом з дітьми символічний ланцюжок єдності України. Роздайте їм блакитні та жовті стрічки і запропонуйте написати на них свої побажання та теплі слова. Потім зробіть зі стрічок ланки та з’єднайте їх – готовий ланцюжок можна розмістити у класному куточку.


УРОКИ У СЕРЕДНІЙ ТА СТАРШІЙ ШКОЛАХ

Підготуйте історичну довідку про Соборність України

Учнів середньої та старшої школи вже можна більш детально знайомити з історичними фактами, розповідати про утворення УНР та ЗУНР, підписання IV Універсалу Центральної Ради і проголошення Акту Злуки. Розгляньте біографію Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, Євгена Петрушевича, Симона Петлюри. Також учням ще на етапі підготовки можна запропонувати спробувати самостійно ознайомитися з історичними подіями та зробити невелику доповідь, поділитися своїми особистими враженнями з однокласниками та вчителем.

Практична робота

Старшим дітям буде цікаво створити власні проєкти, наприклад, запропонуйте учням:

Підготувати відеоролик: уявити себе журналістами, які мають дати короткий репортаж з місяця подій (проголошення злуки 22 січня 1919 року на Софіївській площі).

Комікс, де кожна ілюстрація супроводжується короткими текстовими репліками головних героїв та іншими коментарями у межах єдиного сюжету. Діти зможуть поміркувати над тим, як діяли ключові учасники тих подій (Грушевський, Винниченко, Петлюра). Існує багато безкоштовних програм, за допомогою яких легко створювати комікси.

Провести ток-шоу, де за допомогою дискусії та диспуту, школярі зможуть дати оцінку діяльності історичних персоналій, визначити позитивні та негативні моменти. Для цього необхідно завчасно попросити підготувати дітей аргументи та контраргументи за темою, а також обрати ведучого або ж виступити у ролі ведучого самостійно.

Телеміст єдності. Домовтеся з колегами з інших регіонів України та влаштуйте спільний відеоурок. У такий спосіб ви можете створити віртуальний ланцюг єдності, на кшталт акції, що відбулась 21 січня 1990 року, коли українці організували перший живий ланцюг між Львовом, Івано-Франківськом та Києвом. Він став символом єдності народу.

Тематичні тести, вікторини, що допоможуть перевірити та поглибити знання учнів про важливі події історії України. Легко підготувати тести на будь-яку тему можна за допомогою конструктора тестів на «Всеосвіті».

До того ж можна запросити на виховну годину науковців-дослідників, які можуть надати цікаві та невідомі широкому загалу факти. При можливості у будь-яких класах можна провести екскурсії місцями пам’яті, пов’язаними з подіями Української революції, та музеями. В інших випадках мандрівка може бути віртуальною.

Ключове завдання таких виховних годин полягає у формуванні в учнів активної громадянської позиції. Але насправді важливіше дати їм зрозуміти, що кожен з них може безпосередньо впливати на події в країні, працюючи над її об’єднанням.