Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Освітній бранч – сучасний формат організації роботи з учнями та вчителями. Підготовка та презентація творчих кейсів
»
Взяти участь Всі події
Новини
13875
23 серпня 2019 о 19:32
pdf Роздрукувати

Чому Кабмін мовчить? Чи усе так просто?

Про ризики, які виникнуть у разі ухвалення пропозицій Міністерства фінансів щодо підвищення ефективності використання бюджетних коштів у сфері освіти і науки

Нещодавно Міністерство фінансів України в офіційному зверненні до уряду запропонувало низку заходів, які могли б підвищити ефективність використання бюджетних коштів у сфері освіти і науки.

Документ містить алгоритм дій, виконання яких, на думку представників Мінфіну, забезпечить значну економію коштів, яка, в умовах ухвалених рішень уряду про підвищення заробітних плат учителів, є, радше, необхідністю. Нагадаємо, серед рекомендацій фінансового відомства, зокрема, є:

 • підвищення зарплати вчителів, водночас, зі скороченням їх чисельності;
 • збільшення педагогічного навантаження вчителя загальноосвітнього навчального закладу з 18 до 20 годин на тиждень;
 • з 1 січня 2020 року припинення фінансування шкіл (окрім початкових) з кількістю учнів менш ніж 40 та зупинку фінансування у 10-11(12)-х класах, де менш ніж 20 школярів;
 • перегляд чинних умов оплати праці педпрацівників з метою оптимізації підвищень посадових окладів, надбавок та доплат;
 • обов’язковий вихід учителів на пенсію після досягнення пенсійного віку або укладання контрактів.

Після оприлюднення цієї інформації в мас-медіа, Профспілка працівників освіти і науки звернулася до Кабінету Міністрів з вимогою не виконувати пропозиції, надані Міністерством фінансів, аргументуючи це тим, що, за їхніми розрахунками, це призведе до скорочення 44 тис. вчителів та 26 тис. науково-педагогічних працівників.

Більш, ніж цинічними, виглядають пропозиції Міністерства фінансів про підвищення заробітної плати вчителів шляхом скорочення їх чисельності, «перегляду» чинних умов оплати праці педагогічних працівників з метою «оптимізації» наявних підвищень, надбавок і доплат (тобто їх скасування), — коментують у Профспілці.


Вочевидь, представники Міністерства фінансів усвідомлюють ризики, які виникнуть у випадку ухвалення пропозицій, однак, чи до кінця вони осмислюють масштаби? Розглянемо наслідки, які прогнозовано загрожують країні, у випадку набуття чинності такого алгоритму дій:

 • скорочення чисельності вчителів та обов’язковий вихід на пенсію
  Цей пункт призведе до численних судових позовів освітян та необхідності фінансових виплат причинами якого стануть незаконне звільнення та вимушений прогул (згідно зі статтями 36, 42, 492 чинного Кодексу законів про працю);
 • збільшення педагогічного навантаження вчителя до 20 годин на тиждень
  Зазначена пропозиція Мінфіну призведе до обов’язкових виплат фінансової компенсації вчителям за понаднормові робочі години (відповідно до абзацу другого частини першої статті 25 Закону України «Про загальну середню освіту»);
 • припинення фінансування шкіл, в яких навчається до 40 учнів та до 20 старшокласників
  Навчальний рік календарно відрізняється від бюджетного року, тож озвучена за місяць до початку 2019/2020 н.р. пропозиція фінансового відомства, може призвести до закриття шкіл, скорочення педагогічного персоналу та зриву освітнього процесу;
 • перегляд чинних умов оплати праці педагогічних працівників
  Рішення Кабінету Міністрів про підвищення зарплати вчителів, за умови відсутності ресурсу у державному бюджеті, реалізують шляхом зменшення до мінімуму надбавок та доплат, гарантованих законодавством. За оцінкою юридичних фахівців, освітян, зокрема, позбавлять щорічної винагороди за сумлінну працю та зразкове виконання обов’язків.

Окрім того, подібний алгоритм українці можуть розцінити як неповагу до еліти та свідомих громадян, що спричинить масові протести, мітинги, судові позови, саботажі та відмови від навчання дітей в інших населених пунктах. Досі ні Кабінет Міністрів України, ні Міністерство фінансів це питання не коментували.

Також градус напруги серед освітян підвищує несвоєчасне оприлюднення важливих документів. До прикладу, на засіданні Уряду 10 липня 2019 року було ухвалено постанову «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки». Проте, до сьогодні (23 серпня), документ, підписаний Кабінетом Міністрів України усе ще не опубліковано. У зв’язку з цим, два дні тому (21 серпня) Профспілка працівників освіти і науки України звернулась до Кабінету Міністрів України та Міністерства освіти і науки.

Джерело: Українська правда / Профспілка працівників освіти і науки України

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.