Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Антистреси у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами
»
Взяти участь Всі події
9 липня 2019 о 10:50

«А ти заповнив відерце добрими справами?», або 5 кроків навчити дитину доброти

ТОП-5 ідей, як використовувати з дітьми ідею невидимого відерця для добрих справ. Цікавими способами діляться американські педагоги.

Як навчити дитину бути доброю? Безумовно, найперше потрібно починати з власного прикладу, підкріплюючи це різними мультиками, фільмами і книжками, в яких розповідається про добрі вчинки. В Америці малеча полюбляє читати короткі моральні історії. До прикладу, популярною серед дітей книжкою вважається «Чи заповнив ти своє відерце?» авторки Керол МакКлауд (анг. Carol McCloud). Це історія про те, що у кожного з нас є невидиме відерце (або корзина) для добрих справ. Якщо ти говориш приємні слова друзям, допомагаєш дідусю та бабусі, батькам і тим, хто цього потребує, то твоє відеречко наповнюється. І не лише твоє, але й тих, кому ти допомагаєш. Якщо ти робиш лихі справи, то відеречко лишається порожнім.

Мораль – потрібно наповнювати своє відерце щодня, а ввечері обов’язково запитати себе «Що я сьогодні зробив/ла для того, щоб наповнити своє відерце?». 

Ідея з наповненням відерця стала успішно реалізовуватись в американських дитсадках та школах. А вчителі почали все більше креативити та придумувати різноманітні способи заповнення відерця. Розглянемо їх детальніше та візьмемо собі на озброєння. 


Якірна діаграма

Учителька із 16-річним стажем Деб Хансон (анг. Deb Hanson) оформила «якірну» діаграму. Звичайний лист вона поділила на три таблиці, в яких записані ті добрі вчинки, які має робити дитина в класі:

у синій таблиці – діти діляться роздатковими матеріалами, посміхаються, діти пишуть хороші замітки одне одному, працюють разом тощо;

у зеленій таблиці – компліменти, добрі слова, доброзичливий тон одне до одного, говоримо «дякую» і «будь ласка», пропонуємо гратися, питаємо «тобі потрібна допомога?»;

у червоній таблиці – щастя, безпека, корисний, турбота, дружелюбний, добрий тощо.

Упродовж року діти мають орієнтуватись на цю табличку та робити добрі вчинки, аби заповнити своє відерце.

Гра «Сортування»

Роздрукуйте кілька варіантів фраз, що свідчать про хорошу поведінку (зробив комплімент, виконував правила, поділився, слухав/лась вчителя, допоміг людині, турбувався/сь про когось, сказав/ла правду тощо) і нехорошу (збрехав/ла, не турбувався/лась, не слухався/лась, бився/лась, вживав/ла погані слова, не виконував/ла правила тощо), та роздайте дітям.

Поділіть ватман на дві таблиці: до першої таблиці «Відерце заповнюється людьми, які…» потрібно прикріпити фрази хорошої поведінки, а до другої таблиці «Відерце лишається пустим через людей, які…» потрібно прикріпити фрази, що свідчать про погану поведінку.

Можна зробити кілька пустих шаблонів, щоб діти могли вписати свій варіант поведінки.

Зірочки за добру справу

Учителька з Канади заохочує дітей зірочками за добрі вчинки. Приклейте до ватмана паперове відерце та зірочки (кількість визначає вчитель). Їх можна придбати в магазині або зробити самостійно, з картону чи паперу.

Якщо ви помітили, що хтось з учнів зробив добру справу – приклейте зірочку до відерця.

Якщо всі зірочки вже використані, і відповідно, відерце заповнене – порадуйте дітей приємним сюрпризом: перегляд фільму, похід до музею, збільшений час на перерву, прочитання улюбленої книжки, тобто, будь-що. 

П’ятниця – день святкування Наповнення відерця

В одному з американських штатів звичайний день п’ятниці перетворили на святкування дня Заповнення відерця. Цікава ідея для того, щоб завершити тиждень приємними спогадами або справами. 

На магнітну дошку потрібно приклеїти маленькі листочки для нотатків із зображенням відерця. Діти повинні написати побажання своєму однокласнику та віддати йому до початку перерви.

Щоп’ятниці призначайте людину, яка буде стежити за виконанням цієї ідеї та постійно додаватиме листочків, якщо їх не вистачатиме.

Відерце щастя для особливої людини

У такий оригінальний спосіб можна подякувати комусь зі свого оточення. Діти повинні подумати, кого б вони хотіли віддячити або ж зробити приємний подарунок (директору, прибиральнику, секретарю, учителю тощо). На кожному сердечку або зірочці (в залежності від того, що ви оберете) потрібно написати слово, яке описує людину. Приклейте сердечка або зірочки до бамбукових паличок, до прикладу, і розташуйте їх всередині відерця, наповнивши різними оригінальними орігамі чи кумедними спіральками.


Сподіваємось, ці способи якнайкраще навчать малечу бути добрими одне до одного. Нагадаємо, команда «Всеосвіти» розробила цікаву гру «Шифрувальник». 

Джерело фото: We Are Teachers 

За матеріалами сайту We Are Teachers