Новини
4394
23 червня 2020 о 20:37

4 ігрові методики для інтелектуального розвитку дошкільника – практичні поради експертки

Рекомендації експертки, які методики необхідно використовувати для інтелектуального розвитку дитини дошкільного віку.

Ефективний розвиток інтелектуальних здібностей дітей дошкільного віку – одна з актуальних проблем сучасності. Дошкільнята з розвиненим інтелектом швидше запам'ятовують матеріал, більш впевнені у своїх силах, легше адаптуються в новій обстановці, краще підготовлені до школи.

Психофізіологи одностайно погоджуються в тому, що вік дитини з 3 до 5-6 років є найкращим періодом для інтелектуального розвитку шляхом використання методик Дьонеша, Кюізенера, Фребеля та Ейлера.

Як навчитись ефективно планувати заняття з цими методиками? Яку роль вони відіграють у розвитку розумових здібностей дошкільників? Юлія Комаринська, вчителька хімії та біології, яка пройшла шлях від виховательки дитсадочка до викладачки університету, під час чергового вебінара розповіла про інтелектуальний розвиток детальніше.

Інтелектуальний розвиток – це рівень і швидкість розумових процесів: вміння порівнювати, дізнаватися, узагальнювати, робити висновки. Також до інтелектуального розвитку відносяться мовленнєвий розвиток і здатність до самонавчання. Все це не зумовлено і заздалегідь не закладено в дитини. Ці процеси, наприклад, можна прискорити, сповільнити або навіть зупинити на певному етапі, – зазначила спікерка.

Перша методика, про яку розповіла Юлія Комаринська – Блоки Дьонеша.

Золтан Дьонеш – угорський математик, психолог і педагог, професор Шербрукського університету. Автор ігрового підходу з розвитку дітей, ідея якого полягає в опануванні малечею математики за допомогою захопливих логічних ігор, пісень і танців.

Для розвитку логічних, комбінаторних, аналітичних здібностей дітей Дьонеш розробив «логічні» блоки. З їх допомогою дитина могла навчитися розділяти блоки за властивостями: кольором, розміром, формою, товщиною, запам'ятовувати й узагальнювати.

Блоки Дьонеша складаються з 48 геометричних фігур різних форм та розмірів.

Основна мета полягає в тому, щоб навчити дошкільнят (дітей від 3 до 7 років) вирішувати логічні завдання на класифікацію та групування предметів за різними властивостями. Крім цього матеріал, що складається з 48 різноманітних фігур, допоможе дитині розвинути мову, мислення і математичні уявлення. Граючи в інтелектуальні ігри з блоками, діти надалі зможуть успішно опанувати математикою та інформатикою. Ігри та вправи універсальні: ви можете запропонувати їх дітям на заняттях у вільні години, в дитячому садку і вдома, – розповіла вчителька.

Якщо купити блоки Дьонеша немає можливості, їх можна зробити власноруч з цупкого картону або завантажити з бібліотеки «Всеосвіти» абсолютно безкоштовно.

Посилання для завантаження: https://vseosvita.ua/library/bloki-denesa-dla-samih-malenkih-308312.html

Спікерка звернула увагу, що перед початком роботи з блоками, дитина має з ними ознайомитися і потримати у руках. Потім вихователь може попросити її скласти з блоків фігуру, що зображена на шаблоні.

Ту ж саму вправу можна повторити на прикладі танграмів. Дитина має зрозуміти, які фігури необхідно використати, аби скласти малюнок. Якщо вона цього зробити не може, покладіть біля неї кольоровий малюнок-підказку.

Посилання для завантаження танграмів: https://vseosvita.ua/library/tangram-308572.html

Наступна методика допоможе малечі навчитись рахувати. Це Палички Кюізенера.

Джордж Кюізенер – бельгійський вчитель початкової школи, який розробив універсальний дидактичний матеріал для розвитку у дітей математичних здібностей. У 1952 році він опублікував книгу «Числа і кольори», присвячену своєму навчальному посібнику.

Палички Кюізенера – це набір паличок для лічби, який складається з чотиригранних паличок 10 різних кольорів і довжиною від 1 до 10 см. Учитель розробив їх так, що кожна з них має свою довжину і позначає певне число. Чим більша довжина палички, тим більше числове значення вона виражає.

Як і з блоками, перед початком роботи дитина має познайомитись з паличками, потримати їх у руках, погратися. Після цього приступайте до гри, – порадила Юлія Комаринська.

Варіантів гри з цим матеріалом є безліч. Наприклад, покладіть з одного боку 10 паличок, і з іншого 2. Попросіть малечу назвати, де більше. Можна викласти з паличок драбину від 1 до 10, і попросити дитину порахувати. Ще один варіант – заховати 2 або 3, щоб дитина потренувала пам'ять та уважність. Або ж вихователь може покласти певну кількість паличок біля себе і попросити малечу викласти таку ж саму кількість у себе, а після цього – підрахувати їхню кількість.

Палички Кюізенера використовують як конструктор. Наприклад, можна скласти будинок чи якусь тваринку, – зазначила спікерка вебінара.

Ще одна цікава методика, з якою ознайомила спікерка – «Шість дарів Фребеля».

Фребель Фрідріх – творець ідей і практики суспільного дошкільного виховання, започаткував підготовку вихователів дошкільних закладів, так званих «дитячих садівниць».

Для розвитку дитини 2-7 років найважливішим розвивальним засобом є гра, – не помилявся у своїх переконаннях Фребель. Йому належить заслуга у створенні системи дидактичних ігор, так званих «Дари Фребеля», які принесли йому світову славу.

Набір Фребеля – це послідовна система розвитку. Крок за кроком дитина йде від об'ємних тіл до поверхонь, від поверхонь до ліній, від ліній до точок. Поступово від об'єктів реального світу, дитина переходить до абстракцій і занурюється у світ науки через ігри Фребеля.

Що ж таке «Дари Фребеля» і що вони означають? Пані Юлія роз'яснила це детально:

  • Перший подарунок – Кольори. Це вовняні кульки.

  • Другий подарунок – Форми. Це два кубики, один циліндр і сфера. Їх потрібно використовувати у грі з дитиною, починаючи з 2-річного віку.

  • Третій подарунок – Числа. Малеча починає цікавитись числами з 3-річного віку. Числа – це 8 кубиків, з яких можна скласти 1 великий куб.

  • Четвертий подарунок – Розміри. Це куб, розділений на 8 цеглинок кожний.

  • П'ятий подарунок – Симетричність. Це також кубики.

  • Шостий подарунок – Пропорції. Це 18 кубів, які складаються з колон.

І остання, нестандартна методика – Кола Ейлера.

Кола Ейлера (їх ще називають діаграми Ейлера) – це фігури на площині, які ілюструють перетин і об'єднання множин. Як фігури найчастіше використовують кола, але можна розглядати квадрати, прямокутники й інші фігури. Сам Ейлер, зазначав, що «вони підходять для  того, щоб  полегшити наші  міркування».

Як працювати з колами Ейлера? Розглянемо на прикладі малюнків, що вище. У нас є два кола: ліворуч – хлопчачі іграшки, праворуч – дівчачі. По середині, в перетині кола, знаходять іграшки, якими грають і хлопці, і дівчата.

Завдання дитини – розподілити об'єкти або предмети (які обере вихователь) у два кола. Їх можна розподілити за кольорами, розміром чи іншими характеристиками.

Круги Ейлера можна зробити власноруч. Знайдіть в інтернеті будь-які зображення, роздрукуйте їх та заламінуйте. Або ж рекомендуємо завантажити з бібліотеки круги Луллія – надзвичайно захопливі розробки для дошкільнят і учнів початкових класів.

Спінер-алфавіт, який допоможе малечі вивчити українську абетку! Завантажити за посиланням: https://vseosvita.ua/library/spiner-alfavit-krugi-lullia-248111.html

Круги Луллія, щоб пояснити тему кругообігу води у природі. Завантаження за посиланням: https://vseosvita.ua/library/krugoobig-vodi-u-prirodi-247655.html

«Математичний спінер» – це дуже корисна саморобка, яка не просто крутитиметься, а й знайомитиме малечу з цифрами.

Завантаження за посиланням: https://vseosvita.ua/library/matematicnij-spiner-243426.html

 Ще один варіант кругів Луллія, які містять різні завдання. Завантаження за посиланням: https://vseosvita.ua/library/krugi-lullia-254453.html.

Пропонуємо власну й корисну розробку «Круги Ейлера. Орієнтування у просторі», яку ви можете завантажити безкоштовно: https://vseosvita.ua/library/krugi-ejlera-219343.html.

А ще за допомогою кругів Луллія можна навчитись керувати емоціями. Дві розробки від «Всеосвіти» стануть вам у пригоді.

Настільна версія: https://vseosvita.ua/library/nastilna-versia-a-keruu-svoimi-emociami-97318.html

Завантажити іншу версію: https://vseosvita.ua/library/a-keruu-svoimi-emociami-krugi-lulia-97015.html


Якщо ви бажаєте краще ознайомитись з методиками інтелектуального розвитку, переглядайте вебінар Юлії Комаринської!

Після перегляду можна пройти тестування та замовити сертифікат з підвищення кваліфікації.

Вебінар: https://vseosvita.ua/webinar/metodiki-intelektualnogo-rozvitku-doskilnika-bloki-donesa-palicki-kuizenera-sist-dariv-frebela-kola-ejlera-218.html

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Сподобався матеріал!?