Новини
1711
17 червня 18:36

10 способів, як мотивувати підлітків до навчання: поради дитячої психологині

Жодне питання дитини не повинне залишитись без відповіді.

Процес мотивації дитини до навчання, постійне психологічне включення у її життя, інтереси та прагнення – це щоденна робота дорослих, зокрема батьків. Дуже часто бажання навчатися у підлітка знаходиться на низькому рівні. Як дорослим вплинути на підлітка, аби стимулювати його до навчання розповіли на сторінці Дитячого психолога у фейсбуці.

10 способів як вплинути на бажання підлітка навчатися

1. Навантаження повинно відповідати реальним можливостям дитини. Дитина – це насамперед особистість, а не об'єкт для задоволення амбіцій дорослих. Якщо небажання дитини вчитися обумовлено високим навантаженням, то його необхідно зменшити і дати можливість для дотримання балансу між відпочинком і навчанням.

2. Попіклуйтеся про наявність необхідних мікроелементів в організмі дитини, які пов'язані з навчальною діяльністю. Одна з причин, через яку підліткам важко навчатися – дефіцит йоду. Підліткам потрібно більше йоду, оскільки у них дуже висока швидкість всіх обмінних процесів. Важливо: перед використанням йодованої солі, варто проконсультуватися з лікарем і дізнатися, за допомогою яких препаратів і в якому дозуванні можна заповнити потребу організму у йоді.

3. «Прив'яжіть» інтереси дитини до певного шкільного предмета. Якщо школяр захоплюється комп'ютерами – запишіть його на комп'ютерні курси, подобається хімія – придбайте спеціальну літературу і ставте разом досліди у домашніх умовах, любить експериментувати з одягом – віддайте на гурток стилю і дизайну тощо. Підштовхніть дитину до того, щоб вийти за рамки шкільної програми й дізнатися про предмет, який її цікавить, трохи більше.

4. Допоможіть дитині відчути практичну користь від навчання уже сьогодні. Підліток повинен усвідомити цінність навчання, самостійно, по-справжньому. Пам'ятайте: рушійною мотивацією до процесу навчання є інтерес до нього, розуміння, навіщо воно потрібно і задоволення від проміжних результатів. Діяльність не повинна обмежуватися гуртком, книжкою чи репетитором.

5. Підтримуйте всі пізнавальні прагнення дитини. Не залишайте жодне питання дитини без відповіді та ніколи, попри зайнятість, не відмахуйтесь від її «чому». Використовуйте будь-які джерела для натхнення: навколишнє середовище, автобіографії великих людей, досвід друзів і знайомих, які досягли успіхів у напрямі, що цікавить дитину.

6. Цікавтеся про атмосферу у школі, де навчається дитина. Дослідження показали, що чим комфортніше психологічний клімат у класі, тим вища успішність його учнів. Шкільний психологічний клімат – це  стиль спілкування між дітьми й педагогами, ставлення учнів один до одного, задоволеність вчителів своєю роботою і їх очікування щодо успіхів учнів.

Аби знати, який психологічний стан у дитини, варто відвідувати батьківські збори, розмовляти з дитиною не тільки про оцінки й домашні завдання, а й про те, як складаються її стосунки з вчителями та дітьми у класі, щоб вчасно підказати, захистити або підбадьорити.

7. Не реагуйте занадто бурхливо на погані оцінки дитини та не порівнюйте її успіхи з успіхами братів, сестер або однокласників. Обов'язково хваліть за хороші оцінки, а про погані цікавтеся, що завадило зробити краще. Потрібна допомога – допоможіть, але в рамках розумного, адже «допоможи» і «зроби за мене» – це різні речі. Знайдіть правильний баланс схвалення і контролю. Запам'ятайте: у будь-якій ситуації ви союзник дитини.

8. Дозвольте дитині не на словах, а на ділі відчути «принадність» низькокваліфікованої праці. У цьому випадку часто допомагає трудотерапія. Наприклад, влітку можна дати дитині можливість попрацювати розповсюджувачем рекламних листівок або кур'єром по 8 годин на день зі стандартною зарплатнею. Багатьох підлітків такий досвід мотивує взятися за голову.

9. Станьте особистим прикладом людини, яка любить навчатися. Підлітки дивляться на дорослих, копіюють їхню поведінку і привласнюють цінності. Дитина повинна бачити, що дорослі постійно прагнуть до отримання нових знань, розширення свого досвіду, підвищення кваліфікації та вдосконалення різних навичок.

10. Подбайте про себе і зберігайте внутрішній спокій. Тільки внутрішньо урівноважений дорослий може бути позитивним прикладом і надійною опорою для своєї дитини, надихнути її та змусити повірити у свої сили, допомогти прожити непростий період підліткового віку.

Матеріал, який вас може зацікавити: Як правильно сказати «не можна», щоб дитина вас почула: поради дитячого психолога

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.