Звіт: Вивчення рослинного різноманіття під час одноденних експедицій на острів Хортиця у весняний період.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Запорізька спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 100

Запорізької міської ради

Обласний конкурс пошукових робіт учнівської молоді

«Природа рідного краю»

Назва напрямку: Рослинний світ

Тема звіту про природничо-краєзнавчу роботу:

Вивчення рослинного різноманіття

під час одноденних експедицій на острів Хортиця

у весняний період.

Виконавець:

гурток «Екологічне краєзнавство»

Запорізька спеціалізована школа №100

учні 7-х класів

Керівник:

Шабатюк Оксана Вікторівна

Запорізька спеціалізована школа №100

вчитель біології та екології

Запоріжжя, 2016.

Вступ

Актуалізація проблеми: Зараз з кожним роком через постійні кліматичні коливання та відвідування туристами різних місцевостей природного походження спостерігається зменшення різноманітності рослинного світу. Якщо раніше можна було спокійно знайти на території острова велику різноманітність первоцвітів, то на даний момент тільки на певних ділянках можна зустріти залишки не тільки видів, що занесені до Червоної книги України, але і звичайних квітів. Все частіше можна спостерігати таку картину, як діти разом з дорослими збирають великі букети квітів, не замислюючись при цьому, як вони шкодять навколишньому світу, навіть іноді не можуть довести їх додому і викидають на самому острові недалеко від місця збору. Але треба пам’ятати, що дуже важко відновити вид рослин, який знаходиться вже на межі вимирання, потрібно вивчати різноманіття рослинного насадження, щоб не допустити знищення існуючих зараз видів, щоб наступне покоління могло не тільки вивчати окремі види рослин не тільки за літературними джерелами, але і мати можливість спостерігати за їх життєдіяльністю в їх природному середовище.

Мета краєзнавчих досліджень: розглянути місця проростання та скупчення окремих рослин, які можна зустріти на острові Хортиця під час екскурсій в весняний період, а саме кінець квітня – початок травня. Порівняти приблизну чисельність цих рослин з даними останніх п’яти років.

Матеріал і методика досліджень з описом маршрутів експедицій: В цій роботі ми збираємось порівняти матеріали, що збирали наші попередники в 2010 та 2011 роках, і результати, які ми отримали в одноденній експедиції в травні минулого року. З цією метою ми повторили їх маршрут – північна частина острова, від балки до балки Ушвива. Через те, що нами вивчалась дана територія тільки в травні, деякі результати досліджень будуть тільки попередніх років. Дані плануються надати по можливості в таблицях та діаграмах.

Характеристика району, де проводилася природничо-краєзнавча робота

Острів Хортиця – це унікальний біокомплекс, на території якого зібрано майже всі види ландшафтів, характерних для півдня України. Кожен з таких ландшафтів став домівкою для сотень різноманітних видів рослин. Поля, луки, степи, ліси, плавні, скелі, берегова лінія річок, русла та схили балок острова Хортиця – все це густо заселено широким різноманіттям рослинного світу. На території заповідника налічується 1092 види рослин, що становить 72 % від загальної кількості видів флори Запорізької області.

Кожній порі року, як і кожному ландшафтному комплексу заповідника, притаманні власні цікаві види рослин. Навесні рослинний світ прокидається – з’являються проліски, а потім виростають на луках і в степах високі соковиті трави, серед яких майорять барвисті квіти.

Славиться Хортиця своїми пролісками, що вкривають схили балок тоді, коли перша відлига починає пробуджувати рослинний світ від зимового сну. Серед рослин Хортиці дуже багато рідкісних видів – їх тут 145. Також у рослинному світі острова багато ендеміків – рослин, що зустрічаються лише на обмеженій території та нерозповсюджені в інших місцях. Таких рослин тут 104 види. Ландшафти Хортиці – як окремі світи, у кожному з них ви зустрінете свій неповторний рослинний світ. При цьому ландшафти щільно розташовані на відносно невеликій території та стрімко змінюють один одного.

Основна частина

Під час наших одноденних підходів на території північної частини острова Хортиця нами та нашими попередниками були знайдені наступні квіти. Всі розглянуті нами рослини відносяться до відділу Вищі рослини (Streptophyta).

Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta).

Клас: Дводольні

Ряд: Лютикоцвітні

Родина: Лютикові

Рід: Простріл

Вид: Простріл звичайний

Простріл відноситься до красивих весняних рослин. Квіти шовковисто-опушені, вони несуть на кінці по крупному дзвонові квітки з численними жовтими пильовиками; його оточують верхні листки з сріблясто-білим опушуванням. Молоде листя також сильно опушені. Цвіте з березня по травень. Простріл росте в безлісних сухих місцях, на сонячних схилах, у степах. Ця рослина перебуває під охороною, збір його не дозволяється.

Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta).

Клас: Однодольні (Liliopsida)

Ряд: Холодкоцвіті (Asparagales)

Родина: Холодкові (Asparagaceae)

Рід: Проліска (Scilla)

Багаторічна тендітна рослина з двома товстуватими лінійними листками і китицею витончених квіток. Росте у чагарниках, листяних лісах, на трав’янистих схилах у лісостеповій зоні України, подекуди в степових гайках. Проліска належить до групи весняних ефемероїдів.

Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta).

Порядок: Мальпігієцвіті (Malpighiales)

Родина: Фіалкові (Violaceae)

Рід: Фіалка (Viola)

Вид: Фіалка триколірна

Однорічні або дворічні темно-зелені рослини родини фіалкових з слаборозвинутим, малорозгалуженим коренем. Квіти звичайно фіолетові, жовті, кремові чи різнобарвні, виведено багато різновидів, що відрізняються розміром і кольором. Фіалка триколірна росте на галявинах, лісокультурних площах, узліссях, на луках, схилах. Рослина світлолюбна. Цвіте у червні — серпні.

Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta).

Клас: Двудольні

Ряд: Лютикоцвітні

Родина: Макові

Рід: Хохлатка

Вид: Хохлатка польова

Багаторічна трав'яниста рослина, бульбової ефемероїд. Крім стеблових є також прикореневі листя. Листки ніжні, сизуватого кольору, на черешках, майже тричі трійчасті. Квітки зібрані в середній щільності кисть в кількості 6-16 на кінці стебла.

Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta).

Клас: Однодольні (Liliopsida)

Порядок: Лілієцвіті (Liliales)

Родина: Лілійні (Liliaceae)

Підродина: Lilioideae

Рід: Зірочки (Gagea)

Вид: Зірочки українські

Невелика трав'яниста рослина, ніжніша й тонша, ніж Зірочки жовті та Зірочки маленькі, з тонкими шилувато-лінійними листками. Звичайно росте невеликими групками, схожими на густі щіточки. Квітки блідо-жовті, по кілька на квітконосних стеблах.

Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta).

Клас: Двудольні

Ряд: Лютикоцвітні

Родина: Лютикові

Рід: Чистяк

Вид: Чистяк весняний

Квітки чистяку на сонячних місцях відвідують пилкоядні жуки, мухи, бджоли (в тіні плоди на ньому не утворюються).

Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta).

Клас: Еудікоти

Порядок: Жовтецевоцвіті (Ranunculales)

Родина: Жовтецеві (Ranunculaceae)

Рід: Жовтець (Ranunculus)

Квіти одиночні або зібрані в складні суцвіття. Пелюстка у своїй основі має медову ямку, голу або прикриту невеликою лусочкою тичинок і маточок багато; маточка складається з одного плодолистка, з одногніздною зав'яззю.

Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta).

Клас: Однодольні (Liliopsida)

Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)

Родина: Півникові (Iridaceae)

Рід: Півники (Iris)

Рослини цього роду — багаторічні трави, що ростуть з повзучих кореневищ або, в більш посушливих умовах, з бульб. Мають довге, прямостояче стебло з квіткою на вершині, просте або розгалужене, пласке або округле в розрізі, з порожниною або без неї. Суцвіття віяловидні та складаються з однієї чи більше більш-менш симетричних шестипелюсткових квіток.

Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta).

Клас: Однодольні (Liliopsida)

Порядок: Лілієцвіті (Liliales)

Родина: Лілійні (Liliaceae)

Рід: Тюльпан (Tulipa)

Вид: Тюльпан гранітний

Трав'яниста рослина 20-35 см заввишки, геофіт, ефемероїд. Листки лінійноланцетні, з гострою верхівкою, здебільшого дугоподібно вигнуті вгору або назовні. Зовнішні листочки оцвітини вужчі, ніж внутрішні, нерідко у 1,5 рази. Листочки оцвітини найширші нижче середини.

Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)

Клас: Однодольні (Liliopsida)

Порядок: Лілієцвіті (Liliales)

Родина: Лілійні (Liliaceae)

Рід: Рябчик (Fritillaria)

Вид: Рябчик руський

Суцвіття — верхівкова китиця, що складається з 1-5 актиноморфних, пониклих, дзвоникуватих квіток. Оцвітина тричленна, роздільнопелюсткова, складається з 6 листочків. Біля основи кожної пелюстки помітна вдавлена медова ямка.

Відділ: Покритонасінні (Magnoliophyta)

Клас: Однодольні (Liliopsida)

Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)

Родина: Холодкові (Asparagaceae)

Підродина: Scilloideae

Рід: Гіацинтик (Hyacinthella)

Вид: Гіацинтик блідий

Рослина заввишки 7-25 см. Оцвітина квітів білувато-блакитна або блакитна, пелюстки довжиною 3,5-5,5 мм, видовжено-яйцеподібні. Листків 2-3, вони лінійні, звужені біля основи.

Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)

Клас: Еудікоти

Підклас: Розиди (Rosids)

Порядок: Капустоцвіті (Brassicales)

Родина:Капустяні (Brassicaceae)

Рід: Авринія (Aurinia)

Вид: Авринія скельна

Вид наскельно-степових угруповань. Приурочений до крутих стінок та схилів відслонень порід Українського кристалічного щита у долинах річок. Характерне компактно-групове розміщення особин.

Висновки та рекомендації

Отже, за час проведення наших досліджень ми знайшли наступні рослини: гіацинт блідий, рябчик руський , авринія скельна , фіалка, тюльпан гранітний, простріл, проліски, зірочки українські, хохлатка, чистяк, жовтець, ірис низький. Деякі види рослин ми не змогли охарактеризувати та дати їм класифікацію через слабку вивченість рослинного різноманіття. За допомогою даних наших попередників, ми зробили візуальне співвідношення даних видів рослин, і порівняли їх з тими видами, які знайшли навесні цього року. Даною весною різноманіття рослин у нас виявилось набагато менше порівняно з попередніми даними, на нашу думку через те, що всього була одна одноденна експедиція. Однією з причин зменшення чисельності рослин ми бачимо через постійне відвідування острова Хортиця багатьма туристами, їх збирання первоцвітів у букети, піші походи звичайних відвідувачів.

Перед собою на 2017 рік ми ставимо задачу: більш детально вивчити різноманіття Хортиці та збільшити площу спостереження.

Література

 1. http://mavpa-priroda.blogspot.com/

 2. http://www.061.ua/news/1149607

 3. http://khortytsalife.com/flora-and-fauna-of-khortytsa/herbs.html

 4. http://hortica.zp.ua/ua/nature/fauna-flora/plants

 5. https://ru.wikipedia.org/wiki/Рябчик_русский

 6. https://uk.wikipedia.org/wiki/Зірочки_українські

 7. https://uk.wikipedia.org/wiki/Гіацинт_(рослина)

 8. https://ru.wikipedia.org/wiki/Прострел

 9. https://uk.wikipedia.org/wiki/Авринія_скельна

 10. https://ru.wikipedia.org/wiki/Чистяк_весенний

 11. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ирис_низкий

 12. https://uk.wikipedia.org/wiki/Жовтець

 13. https://ru.wikipedia.org/wiki/Хохлатка

 14. https://uk.wikipedia.org/wiki/Проліска

 15. https://uk.wikipedia.org/wiki/Тюльпан_гранітний

 16. https://uk.wikipedia.org/wiki/Фіалка

Додатки

Таблиця 1. Співвідношення весняних квітів у 2011 році.

Квіти

Гіацинт блідий

Рябчик руський

Авринія скельна

Фіалка

Тюльпан гранітний

Простріл

Візуальне співвідношення

55

12

61

57

45

10

Квіти

Проліски

Зірочки українські

Хох латка

Чистяк

Жовтець

Ірис низький

Візуальне співвідношення

6

40

52

62

62

43

Діаграма 1. Співвідношення весняних квітів у 2011 році.

Таблиця 2. Співвідношення весняних квітів у 2016 році.

Квіти

Гіацинт блідий

Хох латка

Авринія скельна

Фіалка

Тюльпан гранітний

Чистяк

Візуальне співвідношення

21

20

19

21

6

13

Діаграма 2. Співвідношення весняних квітів у 2016 році.

Картограма. Місце знаходження квітів на острові Хортиця.

Фото квітів та їх угруповань в природному середовищі.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!