Мета: поглибити знання учнів про звертання, їх виражальні можливості, навчити розрізняти поширені і непоширені звертання, риторичні звертання; правильно розставляти розділові знаки, залежно від позиції розташування звертання в реченні; розвивати вміння правильно інтонувати речення зі звертаннями та вміло застосовувати їх в різних стилях мовлення; виховувати інтерес та повагу до рідної мови, культури та історії.
Тип уроку: Засвоєння нових знань, умінь і навичок
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Спостереження за мовою
Погляньте на два речення.
Дарино, принеси води?
Юля попросила Дарину принести води.
Що в них спільного, а що відмінного? (В першому реченні є звертання, в другому – просто переказано прохання.)
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
«Мозковий штурм»
Що таке звертання?
У якому відмінку вживаються звертання?
На які питання відповідає кличний відмінок?
V. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
...
Виконання вправ
2. Утворити кличний відмінок від поданих слів, керуючись правилом. Яких словах відбулося чергування приголосних звуків?
Дарина, сестриця, Юлія, чайка, вовк, Уляна, учитель, юнак, козак, охоронець, Богдан, Богдана, жінка, Андрій, дядько, хлопець, Інна, їжак.
...
Етнографічна довідка
Якщо зазирнути в історію, то прізвища з’явилися відносно недавно, раніше людина мала лише ім’я. Прізвища як офіційна назва з’являються в українських документах XIV – XV ст., їх мали представники тодішньої суспільної верхівки. Купівля і продаж майна, передача її у спадок – ці та інші юридичні дії потребували точності в оформленні документів. Тож лише самого імені стало замало. Так з’явилися спадкові родові прізвища. Основна ж маса населення України здобула прізвища після того, як у 1632 році київський митрополит Петро Могила доручив парафіяльним священикам вести метрики народжених, одружених, померлих.
...
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Робота у групах
Слово вчителя: Отож, ми можемо зробити висновок, що у звертаннях зашифровані етикетні формули українців, які вказують на ставлення до співрозмовника та високу культуру розмовного мовлення. Також тут відбився вплив різноманітних історичних та етнографічних процесів. Саме зі звертань ми можемо почерпнути чимало цінної інформації про минуле нашого краю.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 6, домашня вправа на ст. 110-111.
VIII. ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ