і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Предмети »

Звертання. Розділові знаки при звертанні.

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Звертання. Розділові знаки при звертанні.

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про звертання, його види, правила написання; формувати вміння визначати звертання в реченнях, удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у реченнях зі звертаннями; розвивати творчі вміння, розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів-звертань, конструювати речення за опорними словами; виховувати в учнів самостійність, бажання творчо працювати, шанобливо ставитися до рідного краю.

Правопис: кома і знак оклику при звертанні.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Обладнання: відеозапис подорожі, картки для індивідуальної роботи, підручник, ілюстрації до казок, бонуси (смайлики).

Хід уроку

I. Організаційний момент

Доброго ранку, діти! Сідайте! Мене звуть Альона Анатоліївна. Я буду сьогодні вашим вчителем.(урок дається на дітях іншого класу)

  • А чи любите ви подорожувати? Добре. Я теж люблю, і том ,діти,

Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, країну чудову,

Що нас так чарує, збагачує мову.

Отже, наш урок пройде у формі космічної подорожі. Чарівний корабель нас переноситиме з однієї планети на іншу. На кожній планеті вам буде запропоновано завдання . Якщо ви впораєтеся із ними, мешканці пропустять до наступної планети. Крім того, ви будете отримувати смайлики за активну та правильну роботу. Пропоную девізом уроку взяти такі слова :

Працюємо дружно, плідно, сумлінно,

Щоб вивчити тему на відмінно!

II. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Учитель. А вивчати протягом подорожі ми будемо «Звертання. Розділові знаки при звертанні».

Тема це і не нова, та для всіх цікава.

Будуть в нас нові слова,буде і забава.

І в скарбничку вашу власну до цієї теми

Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо!

Тож будьте уважні, діти!

У зошит тему й дату запишіть.

Діти, під час уроку ми з вами :

  1. Опрацюємо та закріпимо знання про звертання та його види;

  2. Навчимося знаходити звертання в реченнях, вживати правильно розділові знаки при звертанні ;

  3. Навчимося складати речення, ускладнені звертаннями, будувати схеми до них.

III. Актуалізація опорних знань

Учитель. Отже, стартуємо! І першою планетою на нашому шляху буде планета «Всезнайки». Мешканці планети полюбляють задавати питання та отримувати правильні відповіді.

2.Політ на планету «Всезнайки»

А завдання від всезнайок таке :

1. Прослухати вірш, визначити слова або словосполучення до кого звертаються та вкажіть їх.(слайди на дошці)

2.1. Учитель

Звертання щире, душевне, щедре -

Василю, Павле, Іване, Петре!

І так сердечно, і так ласкаво -

Наталю, Лесю, а чи Любаво!

А найсвятіше душа приємле -

моя Вкраїно, кохана земле,

ти, сивий Дніпре, і ти, Дунаю,-

миліших серцю звертань не знаю.

2.2. Бесіда

1. Назвіть слова або словосполучення, які називають того, до кого звертаються. Так що ж називається звертанням?(слово або сполучення слів, що називає того, до кого звернена мова).

2. Якою ж частиною мови виражене звертання?

3. У формі якого відмінка вживається звертання ?(В однині – кличний відмінок, у множині – називний!)

А зараз у кожного з вас є табличка – пам′ятка . Давайте її опрацюємо

4. За будовою звертання можуть бути поширеними – з 2 і більше слів, непоширені з одного.

5. А ще, діти, звертання може бути риторичним та власним. Звернення до відсутньої особи, предмета , явища природи – риторичне, а до присутньої - власне звертання.

  1. А якими ж розділовими знаками виділяється звертання? (коми, знак оклику)

  2. Діти, є речення, у яких звертання повторюється, такі звертання називають однорідними, між ними ставиться кома або знак оклику, залежно від вимовної інтонації.

  3. Схематично речення із ЗВ буде виглядати так (слайд)

  4. Любі, я знаю, що ви вчилися розбирати речення синтаксично : визначати підмет, присудок, означення…. Я хочу вам наголосити, що не може бути звертання членом речення, тому ми його ніяк не підкреслюємо.

  5. Вже коли розмова зайшла про речення, то без інтонації речення не існує. І вам, мабуть, цікаво, як же вимовляється звертання у реченні?

Воно вимовляється так :

  • На початку – оклична інтонація. Дубе! Хто дав тобі сили ?

  • У кінці – послаблюємо інтонацію. Хто дав тобі сили, дубе?

  • Всередині – низький тон, прискорений темп – швидко. Хто сили, дубе, тобі дав?

Отже, використовуючи пам′ятку, озвучити правило .(Діти озвучують)

Молодці. Наш космічний гість отримав сигнал, що ми молодці і можемо стартувати далі. (плакат «МОЛОДЦІ»)

IV. Виконання системи практичних завдань

3. На планеті «Умільці» полюбляють перевіряти набуті вже знання практикою. Щоб переконати умільців, ми об′єднаємося у групи, визначимо капітана, який буде спостерігати за активною роботою членів команди та нагороджувати їх за правильні відповіді смайликами. Отже, за роботу!

3.1.Робота з текстом. Завдання таке :

- знайти ЗВ ;

- прочитати його, додержуючись правильної інтонації;

- вказати поширені чи непоширене ;

- риторичне чи власне;

- однорідне чи неоднорідне;

- де знаходиться у реченні;

- якими розділовими знаками виділено.

Учитель. А допоможе табличка – інструкція на екрані.

1.Україно, ти для мене диво. (В. Симоненко). – І гр.

2. Ти стоїш на узбіччі дороги, калино. (Є. Гуцало).- ІІ гр.

3. Чом ти зажурився, чоловіче? ( І. Яворський). – ІІІ гр.

4. Над тобою, бандуристе, небо чисте.! ( П. Перебийніс).

Молодці! А зараз наступне завдання від умільців.

- Умільці хочуть перевірити ваше вміння працювати з підручником .

Отже, відкриваємо с. 100, вправа № 179. Але завдання умільці нам змінили .

Треба подивитися на речення, визначити ЗВ, намалювати схеми до цих речень.

3.5. Діти! Хочуть умільці ще раз перевірити, чи можете ви на слух знайти звертання та відрізнити поширене від непоширеного. Крім того, якщо правильно виконаємо завдання – знайдемо пропуск до наступної планети

Вибірковий диктант.

Прослухайте речення. Випишіть, розподіляючи у дві колонки, поширені і непоширені звертання.

1. Подай , брате, свою міцну руку!

2. Ровеснику веселий, як зріднився я з тобою !

3. Уявляєш собі, Анно, як у мене радіє серденько!

4. Повій, вітре тихесенький, з-за синього моря та принеси в Україну козацькую волю!

5. Я сумувала за тобою, Олексію .

Діти, зараз ви знайдете звертання та підкреслите перші букви слів – звертання – отримане слово – пропуск . Хто перший !

На екрані слово «БРАВО»

Умільцям ми сподобались, вони нам дозволяють перелетіти на наступну планету.

4.Політ на планету «Спортивна»

А на цій планеті жителі дуже піклуються про своє здоровя, і хочуть, щоб ви з нами виконали спортивні вправи. Отже, повторюємо за мною !(физична хвилинка)

Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.

Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу - все гаразд.

Учитель

Діти, чи використані у цьому віршику звертання? Назвіть їх.

Молодці! Перепочили , треба вирушати у подорож . Наступна зупинка

« Винахідники»

Наступне завдання - гра «Конструктор»

3.3. Поставити іменники у Кл. відмінку.

Дуб, козак, сестра, батько, їжак, зоря, Олена, Микита.

3,4. Робота з індивідуальними картками. Складіть речення за поданими схемами , розставте пропущені розділові знаки, поясніть схеми .

І зберіг я тільки ненечко скарб один, що ти дала, золоте, як зірка, сердечко.

Ясні зорі, тихі води - то земля твоя мій сину.

Мир і любов Україно неси, сяй для планети, як сонце краси.

Мово моя колосова, жителем вічно з тобою.

5.Політ на планету «Казкова»

Нас чекають мешканці планети «Казкова », тому що в них трапилась біда. У деяких казках зникли звертання . Якщо ви їх відновите, то врятуєте планету від загибелі. За роботу ! А перевірити себе ви зможете за допомогою ілюстрацій , які ви побачите на екрані.

  1. Перша казка «Котик та Півник » учні І групи – на допомогу!

несе мене лиска по каменю - мосту на своєму хвосту.

  1. Учням ІІ групи казка «Івасик – Телесик »

приплинь, приплинь до бережка! Дам я тобі їсти й пити.

ІІІ групі - казка «Гуси – лебеді »

3. … візьміть мене на крилята та понесіть до батенька.

А учням І\/ групи казка «Колобок»

  1. Не їж мене … я тобі пісеньки заспіваю.

Діти, наш урок закінчується . Але в нас ще одна планета.

6.Політ на планету «Фантазери»

Мешканці бажають, щоб ви попрацювали творчо.

Складіть і запишіть речення, у яких виділені слова червоним кольором та словосполучення виступали б у ролі звертань.

І гр. - Україна, вертатися, я, тебе, до .

ІІ - рідна земля, ми, вийшли, світ, у, білий, з твоїх, долонь

ІII гр.- друзі , дякую , день, за , гарний, вам.

І\/ - вулиці мого дитинства, сумувати, я , постійно, вами, за .

Як не гарно в чужій стороні, які б незабутні враження ми не отримали, подорожуючи, нам завжди хочеться повернутися додому. Про це говорять і речення, які ви щойно склали.

Ми чудово впоралися із усіма завданнями. Тримаємо курс на Землю, де на нас з нетерпінням чекають рідні.

V. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учитель

  1. Чи сподобалась вам, діти, подорож ?

  2. Що найбільше запам′яталося у ній ?

  3. Чи досягли поставленої мети ?

  4. Риторичне звертання – це

  5. Поширене звертання – це

  6. Розділові знаки ставимо …

  7. У схемі звертання позначаємо літерою ….

VІI. Домашнє завдання.

Завдання маєте додому, всі у щоденник запишіть : §10 закріпити, вправу 186 зробить.

VІ. Оцінювання знань учнів .

Дякую за урок. Ви молодці всі. З вами приємно працювати, бо ви активні, творчі, намагаєтесь допомагати один одному, дружні. Я залюбки ваші оцінки поставлю у щоденники.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про звертання, його види, правила написання; формувати вміння визначати звертання в реченнях, удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у реченнях зі звертаннями; розвивати творчі вміння, розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів-звертань,

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Формування навчальної мотивації в учнів. Теорія і практика»
Черниш Олена Степанівна
72 години
790 грн
395 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти