Зустріч 43. Коли з’являються навесні комахи?

Опис документу:
Зустріч 43. Коли з’являються навесні комахи? Мета: ознайомити учнів з поведінкою комах навесні; розвивати вміння спостерігати, порівнювати; виховувати бережливе ставлення до комах. Хід уроку I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Зустріч 43. Коли з’являються навесні комахи?

Мета: ознайомити учнів з поведінкою комах навесні; розвивати вміння спостерігати, порівнювати; виховувати бережливе ставлення до комах.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

— Запропонуйте свій власний проект проведення весняно-польових робіт у городі чи на дачі. Поділіться досвідом вирощування зеленої цибулі на підві­конні.

— Які ознаки весни ви спостерігали протягом тижня?

— Які явища відбуваються навесні у природі?

— Підкресліть, які зміни в природі відбулися за останній тиждень.

Збільшення тривалості дня.

Значне потепління.

Раннє цвітіння трав’янистих рослин.

Пробудження звірів від зимового сну.

Приліт птахів.

Танення снігу.

— Яку ознаку весни ви б ще назвали? (Поява комах.)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як зміни в неживій природі впливають на стан комах.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 108–109)

— Пригадайте! На які періоди поділяють весну?

— Хто може найдокладніше познайомити тебе із життям комах?

— Розгляньте фотографії метеликів на с. 108.

— Коли на деревах ще не розпустилися листочки, а подекуди ще лежить сніг, вже можна побачити деяких метеликів. Першими з’являються яскраво-коричневі кропив’янки. Кропив’янками їх називають тому, що їх личинки (гу­сінь) можуть їсти пекучі листки кропиви. Днів через десять прокидаються ли­монниці та красені-метелики — денне павичеве око. Цікаво, що самець і са­мочка у лимонниць забарвлені по-різному. Кропив’янки, лимонниці й денне павичеве око перезимовують у вигляді дорослих метеликів. Зате, переважна більшість інших метеликів зимують у вигляді яєць, личинок або лялечок.

— Поміркуйте, які почуття викликає у вас поява навесні перших мете­ликів. Роздивіться і розкажіть, кого із комах, зображених на фотографіях, по­трібно оберігати? Чому?

— Майже водночас з появою метеликів пасічники виставляють вулики із зимівників на пасіку. Працелюбні бджоли роблять свої перші вильоти.

Рано навесні пробуджуються невгамовні мурахи. І відразу розпочинають ремонт свого мурашника.

— Десь беруться мухи і комарі, гріються на осонні жуки.

Як тільки на деревах з’явиться листя, де не візьметься ціла навала гусені та різноманітних дорослих ненажерливих комах. Особливо дошкуляють рос­линам попелиці.

Секрет Сонечка Семикрапочки: «Ми, комахи-сонечка, приносимо велику користь рослинам — знищуємо попелиць. Тому нас потрібно оберігати!»

— Розгляньте фотографії на с. 109. Відгадайте загадки. Яка це тварина?

Самого ледь видно, а пісню чути. (Комар)

Лазить над нами догори ногами, завжди мандрує, все покуштує. (Муха)

Жовте тільце в чорну смужку, жалить боляче ця мушка. (Оса)

— Навесні відбувається масове розмноження комах та збільшення їх чи­сельності.

Фотозагадка

— Упізнайте комаху.

— Перевірте прикмету.

Мурашки перед ясною погодою старанно працюють і рухаються швидше, ніж звичайно.

Підсумок. Поява комах навесні — це весняне явище у живій природі.

2. Фізкультхвилинка

V. Кзагальнення й систематизація знань

1. Робота над загадками

Летить — виє,

сяде — риє. (Жук)

Довкола нас в’ється,

а в руки не дається. (Муха.)

Летить дід — сів на цвіт,

волосинки розгортає, солоденького шукає. (Джміль)

У травні місяці з’явився не рак,

Не риба, не звір, не птах, не людина.

Ніс довгий, голос тонкий.

Летить — кричить, сяде — мовчить. (Комар)

У лісі біля пня біготня і метушня:

Народ робочий весь день клопоче. (Мурахи)

Тільки лялечка проснеться —

Враз у шати одягнеться.

Погляду не відірвати —

Здатна всіх зачарувати! (Метелик)

2. Гра «Підкресли потрібне»

— Підкресліть природні явища, характерні для весни.

З’явилися бруньки на деревах;

ведмідь спить у барлозі;

білка запасає їжу;

з’явилися комахи;

тане сніг;

мороз;

жарко;

льодохід;

опадає листя;

листопад;

йдуть дощі;

метуть заметілі;

яскравіше світить сонце;

дзюрчать струмки;

сонце світить, але не гріє;

прохолодно;

земля вкрита снігом.

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Які комахи з’являються навесні?

— Де ми можемо побачити комах?

VII. Домашнє завдання

С. 108–109.

— Складіть розповідь про комаху, яка прокинулася першою навесні.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток особистості на всіх вікових етапах життя»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
590 грн