Зустріч 39. Які ознаки весни помітні в неживій природі?

Опис документу:
Зустріч 39. Які ознаки весни помітні в неживій природі? Мета: формувати в учнів поняття про ознаки весни; вчити спостерігати, порівнювати, робити висновки; виховувати інтерес до пізнання. Хід уроку I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Зустріч 39. Які ознаки весни помітні в неживій природі?

Мета: формувати в учнів поняття про ознаки весни; вчити спостерігати, порівнювати, робити висновки; виховувати інтерес до пізнання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

— Розкажіть казку про весну в саду (парку, лісі, полі).

— Який весняний місяць вам подобається найбільше?

Слухання вірша «Погода весняних хвилин»

Що не днина,

По хвилині

Довша день,

Коротша ніч.

Потихеньку,

Помаленьку

Проганяєм зиму

Пріч!

В. Берестов

— Які зміни відбулися в природі навесні?

— Чи змінилася погода з настанням весни?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чому весну поділяють на три періоди.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 100–101)

— Розгляньте малюнки-схеми на с. 100. Пригадайте! Як змінювалася три­валість дня і ночі впродовж осені та зими? Що таке погода?

— 23 березня — день весняного рівнодення. Тривалість дня і ночі стано­вить по 12 годин. Потому тривалість дня починає збільшуватися, а тривалість ночі — скорочуватися.

— Запам’ятайте приказку: «У березні день із ніччю однакові».

— Розгляньте фотографії. Розкажіть, які весняні природні явища зобра­жені на фотографіях? (Льодохід, повінь)

— Як змінюється погода навесні?

— Синьокрила Сойка запитує: «Чи знаєте ви, на які періоди поділяють весну?».

— Весну поділяють на три періоди: рання весна — весна світла, справжня весна — весна води, розквіт весни — зелена весна.

Перший період весни — рання весна — розпочинається ще в лютому. Що­разу довшим стає день, більше світла приносить яскраве сонячне проміння. Це справжнє свято світла. Тануть сніги, скресає крига на водоймах.

Другий період весни починається після дня весняного рівнодення. Повністю зійшли сніги. Скресла крига на всіх водоймах. На річках закінчився льодохід. Скрізь біжать, дзюрчать талі води. Рівень води у річках підвищу­ється. Річки виходять зі своїх берегів. Це — весняна повінь.

Грає сонце промінцями,

білий сніг стає струмками,

і, співаючи, струмки

шлях знаходять до ріки.

М. Стельмах

— Третій період — розквіт весни — найдовший, поступово наприкінці травня переходить у літо.

Тлумачний словник

Повінь — розлив річки при весняному розтаванні снігу і льоду.

— Поміркуйте! Де спочатку починається скресання криги: на річках, озерах чи ставках?

Підсумок. Танення снігу, скресання криги на водоймах, льодохід, по­вінь — це весняні явища в житті неживої природи.

Для допитливих

Як утворюються бурульки

Коли сонячні промені нагрівають дах, сніг тане. Краплини води стікають на його край і замерзають, тому що температура нижча за 0°. На замерзлу краплину набігає наступна, за нею — ще одна, потім — ще... Бурулька «росте». Бу­рулька — це той самий сніг, який тане, коли температура повітря підвищу­ється і на вулиці стає тепліше.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Робота в парах

— Підкресліть весняні явища.

Постійний сніговий покрив.

Відлига.

Відтавання ґрунту.

Снігопади.

Льодохід.

Заморозки.

Повінь.

2. Гра «Продовж речення»

— Ці речення поповнять ваші знання про ознаки весни.

Піднялося вище... (сонечко).

Почав танути... (сніг).

На горбках з’явилися перші... (проталини).

Весело задзвеніли... (струмочки).

3. Робота в групах

Кожна група отримує картку з ознаками весни в неживій природі.

Завдання: дібрати відповідні слова.

Навесні природа прокидається від зимового сну.

Сонце піднімається ___ над горизонтом і день стає ____.

Люди знімають зимові шуби і шапки, тому що на вулиці стає ___.

Сонце гріє сильніше, на річках починається ____.

По весняному льоду ходити ____!

Від снігу, що розтанув, і льоду водойми переповнюються і затоплюють сушу, це явище називається ___.

4. Робота над весняними прикметами

— Погода навесні мінлива. Поясніть прикмети, що завбачають погоду.

Довгі бурульки — на довгу весну.

Ранній приліт граків — на теплу весну.

У квітні така погода, що раз сонце, а раз — негода.

Весною зверху припікає, а знизу морозить.

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Коли настає весна?

— Назви ознаки весняної погоди?

— Які їх відмінності від зимової?

— Які причини зміни погоди?

— Чому підвищилась температура повітря?

VII. Домашнє завдання

С. 100–101.

— Придумайте символи для кожного весняного місяця. Порівняйте вес­няні місяці. Складіть казку про них.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Ефективні комунікації (soft skills) учителя з батьками»
Швень Ярослава Леонідівна
30 годин
590 грн