Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Зустріч 21. Як розселяються рослини?
Мета: повторити знання учнів про будову рослини; ознайомити учнів зі способами поширення рослин; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати інтерес до життя рослин, прагнення більше дізнаватися про таємниці природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
— Які кімнатні рослини є у вас удома?
— Як ви розмножуєте ваші улюблені кімнатні рослини?
— Які є інші способи розмноження рослин?
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про способи поширення плодів і насіння у природі.
IV. Вивчення новог оматеріалу
1. Робота за підручником (с. 52–53)
— Пригадайте, про кого так кажуть?
Дихають, ростуть, а ходити не можуть. (Рослини)
— Розгляньте малюнки на с. 52. Сонечко Семикрапочка цікавиться: «Як рослини поширюють своє насіння?».
— Розкажіть, як тварини поширюють плоди і насіння. Розкажіть, як плоди і насіння поширюються вітром.
— Розкажіть, як деякі рослини самі розкидають своє насіння.
— Роздивіться малюнки і складіть за одним із них (на вибір) розповідь про розселення рослин. Кого використовує насіння лопуха як транспортний засіб?
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
Кульбаба:
а) вітром;
б) водою;
в) тваринами.
а) вітром;
б) водою;
в) людиною і тваринами.
а) вітром, птахами, тваринами;
б) птахами;
в) водою.
2) Вітром поширюється насіння:
а) вишні;
б) кульбаби;
в) реп’яха.
— Вставте у речення пропущені слова з довідки.
Для поширення насіння рослини мають різні пристосування: насінина клена — ..., лопуха — ..., кульбаби — ... (Парашутики, крильця, гачечки)
— Згадайте казки, у яких ви зустрічалися з плодами. Назвіть ці плоди.
«Принцеса на горошині» — ... (біб). (Г. Х. Андерсен)
«Горбоконик» — ... (зерно). (П. Єршов)
«Попелюшка» — ... (гарбуз). (Ш. Перро)
«Пригоди Чиполліно» — ... (помідор, вишня). (Дж. Родарі)
4. Дослідницький практикум. Як зберігати в домашніх умовах плоди та насіння?
Насіння і плоди слід зберігати в сухому, але прохолодному місці на протязі. Краще — в мішечках з тканини, паперових пакетах, коробках, банках. Вони мають знаходитися окремо від речовин зі специфічними запахами — гасу, нафталіну, парфумів тощо.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Розкажіть, як тварини розповсюджують насіння рослин.
— На що схожі плоди клена, ясена? (На крильця. Вони переносяться вітром.)
— А як розповсюджуються плоди горобини, калини, обліпихи? Вони ж такі привабливі! (Птахами)
— Які ще способи поширення плодів і насіння у природі ви запам’ятали?
— Дізнайтеся, яким рослинам допомагає поселятися на нових місцях вітер, яким — тварини, а яким — люди?
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»