Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Зустріч 19. Як різняться рослини за тривалістю життя?
Мета: сформувати в учнів поняття про однорічні і багаторічні рослини; навчити наводити приклади однорічних та багаторічних рослин своєї місцевості; розвивати вміння порівнювати, виділяти істотні ознаки; виховувати самостійність, прагнення знаходити відповіді на поставлені запитання, бережливе ставлення до рослин.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
— Що відбувається з деревами і кущами восени?
— Що відбувається з трав’янистими рослинами восени?
— Розкажіть складену розповідь «Осіннє життя рослин».
— Чим відрізняються між собою дерева, кущі і трав’янисті рослини?
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Не схожі між собою рослини і за тривалістю життя.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які рослини належать до однорічних, а які — до багаторічних.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 48–49)
— Розгляньте малюнки на с. 48. Пригадайте, як за будовою відрізняються між собою дерева, кущі та трав’янисті рослини.
— Складіть описи дерева, куща та трав’янистої рослини, використовуючи допоміжні слова: стовбур, головний, багато стовбурів, немає головного, дерев’янистий, соковитий, трав’янистий.
— Сонечко Семикрапочка роздивилася фотографії рослин і поцікавилася: «Як швидко після садіння рослини починають давати плоди?».
— Скільки років доведеться чекати, поки яблунька дасть плоди?
— А кущі смородини й аґрусу?
— А солодка духмяна садова суниця?
— А врожай помідорів й огірків, кавунів і динь?
— На які групи розподіляються рослини за тривалістю життя?
— Які рослини тільки багаторічні?
— Вік багатьох дерев дуже довгий, набагато довший, ніж вік тварин і людини. Якщо кінь або собака можуть дожити до 15–20 років, то для дерева — це тільки дитинство. Сосна вважається дорослою у 70 років, а дуб — не раніше, ніж у 100 років. Можна зустріти дуби, яким понад тисяча років.
В Україні на Запоріжжі росте 800-літній дуб, під яким запорізькі козаки писали листа турецькому султанові. Заввишки дуби іноді досягають 40 м.
— Які рослини й однорічні, й багаторічні?
Робота в групі
— Хто пригадає більше назв рослин та загадок про них. До якої групи за тривалістю життя вони належать?
— Роздивіться фотографії і розкажіть: однорічні чи багаторічні рослини зображені на фотографіях?
Підсумок. Серед рослин є багаторічні, дворічні та однорічні рослини. Дерева і кущі — багаторічні рослини. Трав’янисті рослини бувають багаторічними, дворічними та однорічними.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
Хто ховає під кущі наші супи та борщі? (Картопля)
Сам червоний, а чуб зелений. (Буряк)
Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. (Морква)
Під лопухом зелене яйце з хвостом. (Огірок)
Сидить Марушка в семи кожушках,
Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)
Зелена, а не гай,
Біла, а не сніг,
Кучерява, а без волосся. (Береза)
Я найпершим зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не буде влітку. (Пролісок)
На сонечко я схожий
І сонечко люблю.
За сонцем повертаю
Із зеленої сорочки,
Що зіткав весною гай,
Білі дивляться дзвіночки.
Як зовуть їх, відгадай! (Конвалії)
У зеленім кожушку,
Костяній сорочці,
Я росту собі в ліску,
Всім зірвати хочеться! (Ліщина)
Навесні цвітуть мої свічі,
Заглядають сонцю в вічі,
а під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки. (Каштан)
— Розподіліть рослини, що ви відгадали, на однорічні і багаторічні.
— Поясніть, чому горох — однорічна рослина, морква — дворічна, пролісок, картопля — багаторічні трав’янисті рослини.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Що нового про рослини ви дізналися на уроці?
— Які бувають рослини за тривалістю життя?
— Наведіть приклади однорічних рослин.
— Наведіть приклади багаторічних рослин.
— Наведіть приклади однорічних та багаторічних рослин, які гарно цвітуть. Дізнайтеся, як за ними доглядати.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»