Зустріч 13. Як народні прикмети допомагають передбачати погоду?

Опис документу:
Зустріч 13. Як народні прикмети допомагають передбачати погоду? Мета: навчати учнів спостерігати за погодою свого краю, перевіряти народні прикмети передбачення погоди; розвивати спостережливість; виховувати розуміння важли¬вості для людей знань про погоду та її зміни. Хід уроку

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Зустріч 13. Як народні прикмети допомагають передбачати погоду?

Мета: навчати учнів спостерігати за погодою свого краю, перевіряти народні прикмети передбачення погоди; розвивати спостережливість; виховувати розуміння важли­вості для людей знань про погоду та її зміни.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

— Розкажіть, яку користь та яку шкоду приносить вітер людям.

— Які ви знаєте казки чи пісні про вітер?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, за яким планом проводять спостере­ження за погодою та неживою природою рідного краю.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником (с. 30–31)

— Пригадайте, що належить до неживої природи.

— Розгляньте малюнки на с. 30. З яких показників складається погода?

Робота в групі

— Роздивіться малюнки і розкажіть, як Сонце впливає на:

тривалість дня і ночі в різні пори року;

температуру повітря вдень і вночі;

хмарність, опади і вітер;

стан водойм та ґрунту в різні пори року?

— Народ споконвіку спостерігав за змінами погоди в різні пори року. Це було вкрай необхідно, бо від погоди залежав не тільки врожай рослин, а й життя людей у давнину. Тому кожна прикмета перевірялася впродовж три­валого часу і нарешті дійшла до нас. Тепер ви спробуєте перевірити, чи справ­джуються народні прикмети про погоду, чи ні.

— Розгляньте фотографії на с. 31. Дослідіть народні прикмети.

Про Сонце. Захід сонця червоний і незахмарений — буде ясно і вітряно.

Про температуру повітря. Температура повітря у другій половині дня різко падає — будуть заморозки.

Про хмарність. Дрібні «баранці» вкрили все небо — буде дощ.

Про опади. Якщо від крапель дощу на воді утворюються бульбашки — на довгу негоду.

Про вітер. Вітер посилився — погода погіршиться.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Для допитливих

Зміну погоди можна визначити і за поведінкою акваріумних рибок. Якщо вони плавають біля самої поверхні води, очікується негода. А якщо вони ри­ються на дні в піску — буде гарна погода.

Пасічники знають: бджоли не летять у поле на негоду. Адже багато квіток перед дощем закриваються, тож нектару бджолі не набрати.

2. Розгадування кросворда «Прогноз погоди»

1) Летить коник, басує, полем-долом пустує.

Ніхто його не впіймає, ніхто його не загнуздає. (Вітер)

2) У річці купалася, у хмарі ховалася,

Від блискавки-грому полинула додолу.

На землю спустилася — на сто крапель розбилася. (Гроза)

3) Сидить дід за подушками

І стріляє галушками. (Град)

4) Не сніг, не лід, а взимку дерева прикрашає. (Іній)

5) Хто малюнки на вікні уночі зробив мені? (Мороз)

6) Що сходить без насіння? (Сонце)

7) Я падаю на ваші хати.

Я білий-білий, волохатий.

Я прилітаю вам до ніг,

А називаюсь просто — ... (сніг).

8) Вранці хтось в саду бродив і намисто загубив.

Потім сонечко гуляло, намистинки позбирало. (Роса)

9) Мене просять і чекають,

А як прийду — утікають. (Дощ)

10) То чорні, то сині по небу ходили,

А як набив їх вітер — сльози розпустили. (Хмари).

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Для чого люди спостерігають за погодою?

— Які народні прикмети передбачення погоди ви запам’ятали?

— Назвіть народні прикмети передбачення хорошої погоди.

— Назвіть народні прикмети передбачення негоди.

VII. Домашнє завдання

— Дізнайтеся, які народні прикмети про погоду знають ваші рідні. Чи справджуються ці прикмети? Чому?

— Дізнайтеся, як реагують на зміну погоди тварини. Проведіть спостере­ження за деякими з них і перевірте. Розкажіть про це своїм однокласникам.

— Користуючись джерелами інформації, знайдіть додаткові відомості про те, як за поведінкою рослин і тварин люди передбачають погоду. Поділіться здобутою інформацією з однокласниками.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.