і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь

Зорова сенсорна система. Будова ока.

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

Білоцерківське навчально-виховне об’єднання

«Перша Білоцерківська гімназія – школа І ступеня»

Розробка відкритого уроку з біології на тему:

Зорова сенсорна система. Будова ока.

Урок розробила та провела

учитель біології

БНВО «Перша Білоцерківська

Гімназія – школа І ступеня»

Кравчук Людмила Іванівна

Біла Церква

2017

Тема: ЗОРОВА СЕНСОРНА СИСТЕМА. БУДОВА ОКА.

Мета:

Освітня: сформувати знання про зорову сенсорну систему; встановити взаємозв’язок між будовою та функціями органа зору.
Розвиваюча: розвивати уміння учнів працювати, порівнювати частини ока між собою, знаходити відмінності та головні ознаки; розвивати увагу, пам’ять, мислення.
Виховна: виховувати дбайливе ставлення до свого організму; показати зв'язок навчального матеріалу з життям.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання та матеріали: таблиця «Орган зору», муляж ока, презентація, підручник, зошит.

Методи навчання: словесні: пояснення, бесіда; наочні: ілюстрація таблиць, схем, малюнків; демонстрація моделі ока, слайдів презентації, відео-фрагментів; практичні: навчальна праця, складання схем, повідомлення учнів.

Терміни та поняття: очне яблуко, склера, зіниця, кришталик, склисте тіло, сітківка, передня та задня камери ока, брови, повіки, вії, слізні залози, кон’юнктива, рогівка, судинна оболонка, райдужка.

Структура уроку:

  1. Організаційний момент 2 хв.

  2. Підготовка до сприйняття нового матеріалу 10 хв.

1. Актуалізація опорних знань

2. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

  1. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу 20 хв.

  2. Здоровязберігаюча хвилинка 1 хв.

  3. Узагальнення та систематизація знань 7 хв.

  4. Підсумок уроку 3 хв.

  5. Домашнє завдання 2 хв.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап.

Привітання учнів, перевірка відсутніх та їх готовності до уроку.

ІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

Психологічна настанова до успіху

Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці із завданнями, будьте уважними і старанними.

А завдання наші такі: Девіз уроку: СЛАЙД 1

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

1. Актуалізація опорних знань

На попередньому уроці ми знайомилися із загальною характеристикою сенсорних систем, тому сьогодні ми пригадаємо з вами цей матеріал.

Учні отримують картки для перевірки знань, не перевертаючи їх починають виконувати 1 завдання. (Додаток 1)

1. «Біологічний диктант» СЛАЙД 2,3

  1. Система, що забезпечує сприйняття і переробку інформації. (Сенсорна)

  2. Нервові структури, що сприймають подразнення. (Рецептори)

  3. Рецептори, що отримують інформацію на певній відстані від джерела подразнення (Дистантні)

  4. Рецептори, які збуджуються під дією світла. (Фоторецептори)

  5. Рецептори, які реагують на хімічні подразники. (Хеморецептори)

  6. Рецептори, які збуджуються при подразненні звуковою хвилею чи дотиком. (Механорецептори)

  7. Рецептори, які сприймають біль. (Ноцицептори)

  8. Рецептори, які сприймають подразнення із зовнішнього середовища. (Зовнішні)

2. Робота з картками - 1 хв.

Скласти схему «Будова зорового аналізатора» СЛАЙД 4

Один учень виконує завдання біля дошки.

2. Робота з картками – 1 хв. «Знайди зайве» СЛАЙД 5

Із переліку слів підкресліть ті, що характеризують властивість аналізаторів.

Специфіка, загальної дії, адаптація, непристосованість, чутливість, взаємодія, кожен працює окремо, сприймає забарвлення, сприймає запах, явище післядії.

2. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів СЛАЙД 6

Діти, я хочу розповісти вам про один цікавий випадок, який описує С. Смірнов у книжці «Розповіді про невідомих героїв». Під час Першої світової війни у Брестській фортеці на продовольчому складі замурували російського солдата, який пробув там 9 років . Він мав достатню кількість продуктів і води, але свічок та сірників йому вистачило лише на чотири роки. Наступні 5 р. солдат прожив у повній темряві. Коли його знайшли, то виявилося, що він незрячий.

Проблемне запитання

—    Як ви гадаєте, чому солдат втратив зір? (Атрофія зорових рецепторів)

—    За яких умов може порушуватися діяльність сенсорної системи?

(Ушкодження будь-якого відділу сенсорної системи призводить до втрати здатності розрізняти певні подразнення)

Учитель.  Око — це складний оптичний прилад, що здатний реагувати на найменші порції світлової енергії. Якщо зорові рецептори тривалий час не отримують її взагалі, вони атрофуються.

  • Яке ж воно око та яка його будова?

На ці запитання ми дамо відповідь на сьогоднішньому уроці.

(Формулювання теми, мети та завдань уроку) СЛАЙД 6,7

ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

1. ЗНАЧЕННЯ ЗОРУ

Метод «Мікрофон»

На вчительському столі ваза з різними квітами. Учитель бере з вази троянду.

— Погляньте, будь ласка, на цю прекрасну троянду. Які почуття виникли у вас від споглядання цього витвору природи? Опишіть квітку.

А тепер закрийте очі. Що ви можете розповісти про об'єкт, який я щойно взяла в руки? (Учитель бере з вази іншу квітку. Дітям відповісти важко.)

— Яке ж значення має зір у житті людини?

Висновки. 

Зір забезпечує сприйняття і усвідомлення різноманітних предметів, що нас оточують: їх колір, форму, розміри, взаємне розташування у просторі, рухи живих і неживих тіл. За допомогою зору сприймаються та розрізняються графічні символи (букви, цифри, малюнки тощо). Зір допомагає отримати яскраві враження про світ, побачити людей, природні явища, витвори мистецтва. Практично всі види діяльності здійснюються за участю зору.

Учитель. Серед усіх сенсорних систем зорова система найінформативніша.

За підрахунками, близько 90% усієї інформації ми отримуємо завдяки зору.

Не даремно кажуть «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути».

Сладання колової схеми СЛАЙД 8

90% інформації, навчання, пізнання світу, трудова діяльність, мистецтво, емоції, почуття, кольори, форми, рух, естетичне задоволення…

2. БУДОВА ОКА СЛАЙД 9

Міні-лекція

Отож, око, або очне яблуко (як його називають) є універсальним витвором природи. Очі мають кулясту форму діаметром 24 мм і масою 7-8 г. вони розташовані в очних ямках (орбітах) лицьового відділу черепа у яких кріпляться за допомогою чотирьох прямих і двох косих м’язів. Скорочуючись, ці м’язи забезпечують рухи очей в різних напрямках, але синхронно.

Стінки очного яблука складаються з трьох оболонок:

  1. Зовнішня (фіброзна) – складається із щільної сполучної тканини, що підтримує форму очного яблука та захищає від механічних та хімічних пошкоджень, а також є бар’єром для проникнення мікроорганізмів;

  2. Середня (судинна) – пронизана густою сіткою кровоносних судин, що забезпечують живлення всіх складових ока;

  3. Внутрішня (сітківка) – є світлосприймальною структурою ока, яка перетворює світлове подразнення на нервовий імпульс.

Інтерактивна технологія «Джигсоу» СЛАЙД 10

(самостійна робота з підручником з одночасним заповненням таблиці) 5 хв.

Використовуючи слайд презентації «Будова ока» та текст § 70 і мал. 167 підручника, ознайомтеся із особливостями будови і функціями:

1 ряд зовнішньої оболонки ока (склера, рогівка);

2 ряд —середньої оболонки (власне судинна, райдужка (зіниця), війчасте тіло);

3 рядвнутрішньої оболонки ока (сітківки) та вмісту ока (камери ока, кришталик та скловидне тіло). (Додаток 2,3)

IV. Здоровязберігаюча хвилинка Фіззарядка для очей (2хв.)
1. Міцно зажмурте очі на 3-5 с., а потім відкрийте на 3-5 с. Повторити 6-8 разів.

Вправа укріплює м’язи повік, поліпшує кровообіг і розслаблює м’язи очей. 
2. Поморгайте швидко протягом 10-15 с. Сприяє поліпшенню кровообігу.
 
3. Обертайте очима, прагнучи якомога більше побачити по сторонах.

Це допоможе зняти втому очей.

3. ДОПОМІЖНИЙ АПАРАТ ОКА СЛАЙД

1. Технологія колективно-групового навчання "Навчаючи — вчуся"

Двом учням класу завчасно вчитель пропонує підготувати інформацію про допоміжний апарат ока і пояснити її учням.

2. Повідомлення учня

Чому ми моргаємо

Цікаво дізнатися, чому ми так часто моргаємо, здійснюючи від 2 до 5 рухів повіками на хвилину, а за 16 год проведених без сну — 4800 разів.

Виявляється, поверхня очного яблука весь час підсихає, що шкодить клітинам рогівки. Ці зміни сприймаються нервовими закінченнями, імпульси через головний мозок надходять у м'язи повік, і поверхня ока змочується новою порцією слізної рідини. Через деякий час знову все повторюється. Моргання відбувається незалежно від нашої свідомості протягом 0,4 с.

  • Спробуйте не моргати. Як довго це вийде?

Слізні залози — своєрідна «фабрика сліз» — відкриваються під верхньою повікою 10—12 протоками.

99 % слізної рідини — це вода , а 1% мінеральні солі, в основному, кухонна. За добу звичайно виділяється 1 г сліз, але коли ми плачемо їх кількість збільшується до 30 г.

— Куди діваються сльози?

Звичайно вони збираються в «слізне озеро», не переливаючись через краї повік. Від озера по двох слізних каналах сльози потрапляють у носові пазухи.

Яскраве світло, холодне повітря, пил, а також деякі захворювання очей посилюють сльозовиділення.

1909 р. учений із Томська П.Лащенков відкрив у слізній рідині особливий елемент — лізоцим, здатний вбивати мікроби. Пізніше стали застосовувати лізоцим для лікування захворювань очей, вух, горла, носа і внутрішніх органів.

Інколи після опіків, трахоми слізні залози гинуть, рогівка просихає, і людина може осліпнути. Для нормального зору необхідно відновити вологий захист очей. Розумно вирішив цю задачу академік Філатов Володимир Петрович. Він вивів протоку привушної слинної залози під нижню повіку. Роль сльози успішно виконувала слина. Рогівка ока відновила прозорість, зір налагодився.

V. Узагальнення та систематизація знань

Гра «Корисний кошик знань»

Учні по черзі дістають з кошика фрукти з прикріпленими до них картками.

На кожній картці – термін (структура ока), характеристику якому вони мають дати.

Склера, рогівка, зіниця, кришталик, райдужка, сітківка, склисте тіло, війчасте тіло, брови, повіки, кон’юктива, судинна оболонка, очне яблуко.

VІ. Підсумок уроку

Рефлексія

А тепер давайте пригадаємо слова Максима Горького:

«Нічого не може бути страшнішим, аніж лишитися зору.

Це – велика образа, вона забирає у людини девять десятих світу».

  • Чому ж цей орган є дуже важливим саме для вас?

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

(відповіді учнів)

  • можемо милуватися барвами природи;

  • спостерігати, як сходить сонце;

  • вдивлятися в блакитне бездонне небо;

  • бачити своїх рідних;

І це робить нас по-справжньому щасливими. Страшно навіть уявити, щоб ми всього цього не бачили!

Тому давайте заглянемо один одному в очі й побажаємо, щоб цей світ, у якому ми живемо, завжди сяяв радістю від кольорів, які здатне сприймати наше око.

VІІ. Домашнє завдання

Для всього класу: опрацювати §70;

Подумайте над питанням, що спільного між оком та фотокамерою?

Індивідуальне завдання: Підготувати повідомлення про закони заломлення світла, роботи Г.Гельмгольця в галузі офтальмології.

Творче завдання: скласти кросворд або синкан до теми «Будова ока»

ДОДАТОК 1

2. Доповніть схему

3. «Знайди зайве»

Із переліку слів підкресліть ті, що характеризують властивість аналізаторів.

Специфіка, загальної дії, адаптація, непристосованість, чутливість, взаємодія, кожен працює окремо, сприймає забарвлення, сприймає запах, явище післядії.

2. Доповніть схему

3. «Знайди зайве»

Із переліку слів підкресліть ті, що характеризують властивість аналізаторів.

Специфіка, загальної дії, адаптація, непристосованість, чутливість, взаємодія, кожен працює окремо, сприймає забарвлення, сприймає запах, явище післядії.

ДОДАТОК 2

Таблиця «Будова ока»

Оболонки ока

Внутрішній вміст

Допоміжний апарат

І._____________________

_______________________

_______________________

ІІ. ____________________

_______________________

_______________________

_______________________

ІІІ.____________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

  1. __________________

  2. __________________

  3. __________________

  4. __________________

  5. __________________

І ряд ДОДАТОК 3

Зовнішня (фіброзна)

Складається з двох частин: склери та рогівки.

Склера (або білкова оболонка) – утворена з непрозорої, міцної сполучної тканини, в якій переплетені колагенові та еластичні волокна. Вона ніби утворює зовнішній скелет ока, що підтримує його форму та захищає від механічних та хімічних пошкоджень, а також є бар’єром для мікроорганізмів. Спереду склера переходить в рогівку.

Рогівка

Прозора частина зовнішньої оболонки ока, діаметром 12 мм., що нагадує за формою випукле годинникове скло. Рогівка заломлює і пропускає світлові промені до інших частин ока. Вона утворена епітеліальними клітинами, що містять багато води та немає кровоносних судин. У рогівці містяться механорецептори, саме тому торкання до неї спричинює моргання.

А ще, рогівка ока дуже добре відновлюється. Після операцій її можна не зашивати.

ІІ ряд

Середня оболонка

Середня оболонка ока розташована між склерою і сітківкою та складається з трьох частин: власне судинної оболонки, райдужки та війчастого тіла.

Власне судинна оболонка містить багато кровоносних судин (звідси й назва оболонки)

І тому забезпечує живлення всіх і інших оболонок ока.

У передній частині ока судинна оболонка переходить у війчасте тіло (кріпиться до зовнішнього краю кришталика) та райдужну оболонку.

Райдужка

Райдужка має вигляд вертикальної пластинки з круглим отвором у центрі.

Вона дістала таку назву тому, що містить темний пігмент (меланін) кількість якого і зумовлює колір райдужки. Чим більше пігменту – тим темніший колір мають очі.

При незначній кількості пігменту колір райдужки сірий, зелений або блакитний, за великої – карий. У новонароджених дітей пігменту дуже мало, тому в них завжди тьмяно-сірі очі, але згодом його стає більше і колір очей змінюється. Колір визначається спадково.

Зіниця

Зіниця – це отвір в райдужці, через який світло потрапляє всередину ока. Її діаметр змінюється залежно від рівня освітлення: чим менше світла – тим вона більша, чим більше – тим вужча. Зміна її діаметру відбувається рефлекторно, внаслідок скорочення або розслаблення двох не посмугованих кільцевих м’язів райдужки, що захищає очі від яскравого світла.

Реакції обох зіниць співдружні. При дії світлом на одне око, автоматично звужується зіниця другого ока.

Вчитель

  • А чи чули ви такий вислів: «Страх має великі очі»?

  • Що він може значити?

Діаметр зіниці може змінюватись і в результаті емоційних реакцій.

Так під час страху зіниці розширюються (цим процесом керує симпатична частина вегетативної нервової системи), а коли людина гнівається звужуються (під впливом парасимпатичної частини НС)

ІІІ ряд

Внутрішня оболонка (Сітківка)

Це світлосприймальна структура ока, яка перетворює світлове подразнення на нервовий імпульс.

Сітківка складається з декількох шарів:

  • Зовнішній шар – складається з клітин, які містять чорний пігмент фусцин, що поглинає світло і перешкоджає його віддзеркаленню та сприяє чіткості зорового сприйняття.

  • За ним розташовуються фоторецепторні клітини (палички і колбочки), які власне і перетворюють світло на нервовий імпульс.

  • Наступний шар сітківки – це вставні та гангліозні нервові клітини, аксони, яких утворюють зоровий нерв.

Кришталик і війчасте тіло

Розташований позаду зіниці. Має форму двовипуклої лінзи діаметром 10 мм, прозорий та еластичний. Кришталик заломлює світлові промені, що входять в око, і фокусує їх на сітківці.

Кришталик утримує війчасте тіло, яке має гладенький війчастий м’яз і війчасті зв’язки. При скороченні та розслабленні волокон війчастого м'язу, кришталик може змінювати свою форму, пристосовуючи око до чіткого бачення предметів.

Склоподібне тіло

Розташовується позаду кришталика і заповнює більшу частину порожнини тіла. Це прозора, желеподібна маса, що не містить судин. Воно легко пропускає і заломлює світлові промені, а також підтримує тиск всередині ока і зберігає його кулясту форму.

Вчитель

Ми з вами пропустили, ще одну важливу структуру ока.

Вже було сказано, що рогівка і кришталик прозорі і не містять судин, що ж тоді забезпечує їх живлення?

Камери ока

Живлення кришталика і рогівки забезпечує рідина, яка утворюється судинною оболонкою. Вона міститься в передній (між рогівкою і райдужкою) і задній (між райдужкою і кришталиком) камерах ока, які сполучаються між собою через зіницю.

Ці камери, разом із рогівкою, кришталиком і склистим тілом утворюють оптичну систему ока.

Допоміжний апарат ока (випереджувальне завдання)

До допоміжного апарату ока відносять:

  • брови

  • повіки з віями

  • слізні залози   

  • м’язи ока.

Завдяки бровам піт, що стікає з лоба, не потрапляє в очі. Повіки з віями захищають око від пилу, яскравих променів. Повіки мимовільно, періодично, рефлекторно змикаються та розмикаються, рівномірно змочуючи поверхню ока слізною рідиною, що утворюється слізними залозами. Це має захисне значення. Захисні реакції ока ґрунтуються і на мигальному рефлексі, який спрацьовує під час дії подразника (доторкання до вій, раптове різке освітлення). При цьому око рефлекторно примружуються.

Внутрішня частина повіки, а також передній відділ очного яблука вкриті сполучнотканинною оболонкою — кон'юнктивою. Запалення кон'юктиви спричиняє захворювання — кон’юктивіт, що виникає через порушення правил гігієни, збудники інфекції та алергени.

Слізний апарат складається зі:

  • слізної залози, розташованої у верхньому зовнішньому куті очної ямки,

  • слізного мішка

  • носослізного каналу.

Слізна залоза виділяє секрет (сльози) — рідину до складу якої входить: вода, солі та лізоцим - речовина, що вбиває мікроби.

Сльози зволожують, очищують й дезенфікують рогівку ока, збираються в слізному мішку, а їхній надлишок постійно стікає із внутрішнього кута ока по носослізному каналу в носову порожнину.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Розробка відкритого уроку
  • Додано
    26.02.2018
  • Розділ
    Біологія
  • Клас
    9 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    152
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    1
  • Номер материала
    ST845072
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання